Що робити при похміллі, коли мучить спрага, а настрій поганий і тяжкість в голові й шлунку просто затьмарюють мозок?
У такій ситуації допоможе …комора. Зрозуміло, що насамперед для подолання неприємного стану треба прибрати з організму продукти обміну алкоголю та зайвої їжі, відновити водний баланс та зменшити шкоду, що її завдано клітинам мозку. Усі знають, що рідина у великій кількості поліпшує стан. Питання лишень у тому, що пити, як і чому.
Що пити, коли мучить похмілля?
Давно відомо, що з похмілля допомагає розсіл. Зазвичай огірковий, рідше – капустяний. Яким є їхній механізм дії? Відновлюється сольовий баланс. “Правильний” розсіл огірків має концентрацію солі 50 г/л, чи 0,5 відсотка, а наша кров, 0,9 відсотка. Тож він доволі близький до плазми крові. Але потрібен саме розсіл, а не маринад з оцтом. Важливим є і те, що огірки багаті на солі калію, які під час квашення частково переходять у розсіл, ще більше наближаючи його за складом до плазми. І сіль для домашніх огірочків потрібна не „екстра”, а кам’яна: у ній містяться майже всі потрібні мікроелементи.
Окрім того, у хорошої господині в розсолі завжди багато кропу, який поліпшує роботу шлунка, заспокоює „бурю” в кишківнику, а вітаміни групи В, які утворилися під час діяльності дріжджових клітин, відновлюють нервові клітини. Якщо там є червоний перець, – це ще ліпше, він прискорює обмін речовин на 10-25 відсотків – залежно від індивідуальних особливостей організму. Аналогічно працює і розсіл капусти, але в ньому набагато більше аскорбінової кислоти.
Вітаміни групи В, особливо В1 і В6, допомагають подолати похмільний синдром. У давні часи їхнім джерелом у кожному домі був хлібний квас. Цікаво, що тоді навіть у хронічних алкоголіків руки не тремтіли. Вітаміни, що містилися у квасі, берегли мозок від пошкоджень.
- Як їжа впливає на швидкість сп’яніння – поради лікарів
Якщо розсолу й домашнього квасу у вашій коморі немає, то пошукайте на кухонній полиці насіння кропу, сушену ромашку і м’яту. Допоможе столова ложка трави, заварена склянкою окропу. Добре додати трохи меду чи цукру.
Трави можна використовувати й окремо, і в зборі, їх змішують у рівних кількостях. Добре допомагає й базилік, як свіжий, так і сушений. Пити такого настою потрібно якомога більше.
Мед ліпший за цукор – фруктоза, що міститься в ньому, допомагає „спалювати” алкоголь. На цьому ж ґрунтується й застосування фруктових соків, надто цитрусових. Кислі соки добре вирівнюють кислотно-лужний баланс крові, а дуже солодкі спричиняють неприємні відчуття у шлунку, а потім і слабкість.
Американці в цій ситуації використовують знаменитий коктейль „Кривава Мері”, який також близький за складом до крові – сік помідорів вважають майже повним аналогом плазми. Коктейль готують так: наливають повну склянку томатного соку, на нього невелику кількість горілки й неодмінно додають селерну сіль і соус „Табаско”. Селерна сіль відіграє таку ж роль, що й кріп, а „Табаско” готують із дуже гострого перцю чилі.
Для виведення з організму шлаків можна використовувати зелений чай, а ще ліпше – каркаде. Кофеїн, що міститься в зеленому чаї, звужує судини мозку і тим самим знімає головний біль. Кава у цій ситуації теж допомагає, але її потрібно запити водою – кофеїн надто сильне сечогінне, а коли води й так бракує, це не найліпший варіант лікування.
Через те, що алкоголь виводить з організму багато речовин, потрібно їх чимось поповнити. На Кавказі після хорошого застілля вранці їдять хаш – концентрований бульйон, в якому є й солі, й амінокислоти, й вітаміни групи В. Класичним аналогом є холодець чи рибне заливне з хроном, що теж стимулює обмін речовин.