Рахіт ще називають “англійською хворобою”. Далекого 1650 року англійський лікар Френсіс Глісон детально описав захворювання, яке уражувало переважно маленьких дітей. Найчастіше від недуги потерпали малюки бідняків Англії, через це й іменували болячку англійською хворобою. Головною ознакою цього захворювання були зміни в кістках. Часу відтоді спливло чимало. А ця хвороба була неодмінним «атрибутом» усіх лихоліть, що випадали на долю людства. Та й у мирний час вряди-годи нагадувала й нагадує про себе.
З’ясувалося, що захворювання виникало через зменшення вмісту в кістках кальцію та фосфору. Внаслідок розм’якшення кісток саме викривлення у хребті призводять до спотворення грудини й погіршення роботи внутрішніх органів, тож назву «рахіт» англійська хвороба дістала від грецького слова «рахіс» – хребет.
Упродовж тривалого часу причини виникнення рахіту ніхто не знав. Проте лікарі завжди вважали його наслідком недостатності харчування. Також було доведено, що дітлахи, які відносно добре харчувалися, проте зростали у приміщеннях без сонячного світла, не гуляли на свіжому повітрі, також страждали від викривлення кісток. Польський лікар Гульдчинський встановив можливість запобігання і навіть лікування рахіту в дітей шляхом опромінення їх світлом сонця чи ультрафіолетовими променями кварцової лампи.
З іншого боку, було виявлено, що деякі речовини тваринного чи рослинного походження після опромінення їх ультрафіолетовими променями набувають здатності запобігати захворюванню після додавання їх у їжу в дуже незначних кількостях. Такою речовиною, що оберігає від рахіту, є вітамін D, що міститься у складі жироподібних речовин шкіри (ліпоїдів). Тому рахіт можна лікувати сонячним світлом, ультрафіолетові промені якого, потрапляючи на шкіру, готують у ній власні ліки – вітамін D.
Зі слів завідувачки лабораторії гігієни харчування та екологічної медицини ім. Марзеєва доктора медичних наук Марії Гуліч, для того, аби синтезувався вітамін D, достатньо 20–30 хвилин на добу перебувати на сонці, звісно ж, не під прямими променями. Бо коли шкіра вже добряче «підсмажена», вона не здатна синтезувати вітамін D.
Варто зауважити, що нині в Україні населення не споживає у достатній кількості кальцієвмісних продуктів (за даними АМН України, четверо з п’яти дітей не отримують достатньо вітаміну D3), і це неабияк непокоїть медиків. «Люди мають знати, що вітамін D забезпечує мінералізацію кісток, хрящів та зубів, – коментує проблему доктор медичних наук, професор Григорій Стеценко. – А це означає – менше переломів при падіннях, менша ймовірність карієсу, нормальний ріст кісток».
Як зауважив професор, саме вітамін D підтримує оптимальний баланс кальцію і фосфатів у крові, збільшує здатність кишківника засвоювати кальцій тощо.
Аби запобігти дефіциту вітаміну D в організмі, окрім сонячних ванн, варто дозволяти собі їсти вдосталь твердого сиру, жирної риби, масла, яєць.
Профілактика рахіту
Аби англійська хвороба не вразила вашого малюка, скористайтеся простими порадами.
Намагайтеся годувати дитину грудьми хоча б до півроку. Якщо ж маля перебуває на штучному вигодовуванні, йому з 4–5 місяців призначають пригодовування. Давайте йому для профілактики вітамін D3. А з 6–8-місячного віку в раціон можна, ба навіть треба вводити кальцієвмісні продукти (сир, яєчний жовток тощо).
Не лінуйтеся робити маляті гімнастику і масаж, щоб зміцнити кістки.
Гуляйте з дитиною бодай по дві години на день. Якщо з якоїсь причини прогулянки неможливі, влаштуйте малюкові повітряну ванну просто вдома, одягнувши його як для прогулянки й відчинивши вікно. З немовлям починайте гуляти відразу за кілька днів після виписки з пологового будинку. Річ у тім, що активні компоненти вітаміну D утворюються в шкірі дитини під впливом ультрафіолету. Не дарма ж вітамін D величають вітаміном сонця!