психологічна стійкість

Психологічна стійкість: рецепт швидкого приготування

Психологічна стійкість - це те, що потрібно нам усім. Для того, щоб стати більш стійким, потрібні деякі складові і рецепт приготування.

Психологічна стійкість, витривалість допомагає нам проходити крізь життєві випробування і кризи у складні часи, не опускати руки, а навпаки, долати труднощі і ставати сильнішими.

Центр здоров’я та розвитку “Коло сім’ї” поділився рецептом психологічної стійкості: які інгредієнти потрібні для психологічної стійкості та як її приготувати.

Інгредієнти стійкості

Для психологічної стійкості потрібні такі інгредієнти:

  1. Цінності. Це основний компонент нашої страви. У них будемо занурювати усе інше. Це найголовніше, заради чого триває наша боротьба – любові, дітей, майбутнього України і т.д. Цінності додають смакового відчуття сенсу, правди, незламної витримки та відданості йти до кінця.
  2. Дія у дії. Це другий важливий компонент – ефективна, організована збалансована дія, відповідно до свого місця у строю та з глибоким знанням, надією, що кожен крок наближає до неминучої перемоги сил світла.
  3. Мудрі світлі думки. Додаємо, якщо є потреба. Насправді їх не треба багато – а рівно стільки, щоби скерувати наші дії та мудро сприймати виклики. Цей компонент має різні форми: надихаючі вислови, молитви, бойові мантри, поезія – але наповнені тим самим – мудрістю й Світлом.

Приготування стійкості

Змішуємо основні інгредієнти, даємо трішки настоятися, думкам і діям просочитися цінностями.
Звіряємо смак. Він має бути сповненим відчуттям мужності та рішучості, містити аромат любові та глибокого миру. Може включати, залежно від місця і часу виготовлення, також елементи тривоги, смутку, праведного гніву – але без гіркоти відчаю, присмаку паніки чи озлоблення. Часто містить відчуття радості та вдячності.
Якщо щось смакує не так – коригуємо:
  • є відчай – додаємо надії;
  • паніку нейтралізуємо відвагою;
  • забагато смутку і болю – додаємо співчуття…
Споживаємо.

Поради щодо психологічної стійкості

  • Найкраще готувати разом з іншими – тоді виходить дуже гарна композиція.
  • Не бійтеся експериментувати – з досвідом щоразу буде краще!
  • Не забуваємо пригощати тих, хто поруч, та частуватися у них навзаєм – у кожного стійкість має свій присмак, свій відтінок.
  • І пам’ятайте: ця страва для усієї родини – і дітей, і дорослих!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook