При вирощуванні огірків можуть виникнути різноманітні проблеми, як-то в’янення, пожовтіння, мало зав’язі, шкідники та різноманітні хвороби.
В’янення огірків через недостатню кількість вологи
Коли огірки в’януть через недостатній полив, їхні листки опускаються додолу або скручуються досередини, з’являються плями різної локалізації. Іноді причиною в’янення огірків можуть бути хвороби або шкідники.
Щоб перевірити, чи достатньо ви поливаєте огірки, занурте палець у ґрунт біля куща: якщо на глибині приблизно 2,5 см ґрунт відчувається досить сухим, необхідно терміново полити рослини. Волога має просочитися на глибину приблизно 20 см. При цьому безпосередньо біля кореневої шийки земля повинна залишатися сухою, щоби не провокувати грибні захворювання.
- Огірки потрібно обов’язково поливати теплою водою (25-28 градусів). Поливати слабким струменем, щоб ґрунт не ущільнювався і не розмивався, і не травмувалося коріння, адже воно розташоване на поверхні.
- Поливати слід зранку або ввечері, але не у спеку.
- Якщо ж ґрунт здається вологим, потрібно робити перерві у поливі, щоб він просихав.
- Грядки з огірками рекомендовано мульчувати, щоб у ґрунті затримувалося більше вологи. Мар мульчі повинен бути мінімум 5 см. Для мульчування можна використовувати солому, скошену траву, торф тощо.
Посадіть у серпні огірки, щоб мати гарний врожай до пізньої осені
Пожовтіння листя через нестачу поживних речовин
Коли огірки активно ростуть, їх слід підживлювати азотним добривом. Нестача азоту може призвести до сповільнення рості і пожовтіння листя. Якщо огіркам бракує поживних речовин, це може призвести до таких наслідків: рослина не розвивається, зав’язі стають м’якими і деформуються.
Також огірки часто відчувають нестачу калію. Можна підживити грядки звичайним розчином попелу.
Як підживлювати огірки без хімії: 5 ефективних способів
Пожовтіння листя огірків через грибкові захворювання
Рослини огірка страждають від різних грибкових захворювань, найчастіше це борошниста роса і хибна борошниста роса.
- Борошниста роса викликає утворення борошнистих плям від білого до сірувато-білого кольору на листі та стеблах.
- Хибна борошниста роса спочатку проявляється у вигляді невеликих жовтих плям на нижніх старих листках. Згодом ці плями ростуть і зливаються, а листова пластинка перетворюється на коричневу та відмирає.
Обидва патогени часто викликають деформацію листя і його передчасне опадання. Збудники несправжньої борошнистої роси процвітають у прохолодних, вологих умовах, тоді як грибки борошнистої роси віддають перевагу сухій, теплій погоді при високому рівні вологості.
Огірки також можуть припинити ріст через розвиток антракнозу (мідянки). Це захворювання, при якому спостерігається поява коричневих некротичних плям на листках, стеблах і плодах, що згодом перетворюються на дірки. Метод лікування – полив рослини 1% бордоською рідиною, який потрібно повторювати 1 раз на 2-3 дні до припинення появи нових ознак захворювання. При цьому краще видалити усі пошкоджені частини рослини.
Як запобігти грибковим захворюванням огірків
Запобігти поширенню та розмноженню грибків допоможуть такі правила:
- не поливати огірки зверху, що підвищує рівень вологості навколо рослин.
- садити огірки досить далеко один від одного, щоб забезпечити провітрювання кожної рослини,
- контролювати початок захворювання, просто відірвавши хворі ліски, якщо хвороба тільки починається
Огірки не утворюють зав’язі
Відсутність цвітіння та, як наслідок, відсутність плодів можуть провокувати деякі шкідники, у тому числі нематода. Ґрунтові нематоди харчуються корінням рослин, внаслідок чого вони затримують ріст та знижують урожай.
Надто щільна посадка призводить до того, що зав’язується мало плодів. Коли кущі огірка посаджені надто близько чи надто далеко, це може вплинути на запилення, і рослини можуть нарощувати більше листя, але менше квітів та плодів. Найкраще садити огірки при горизонтальному вирощуванні на відстані від 70 см до 1 м. Якщо огірки вирощують вертикально, то відстань між кущами має становити 35-40 см, а від шпалери – 45-60 см. За спостереженнями, огірки, які ростуть вертикально, дають у 2-3 рази більший врожай ніж ті, що плетуться по землі, адже краще освітлюються і провітрюються, менший ризик залишити на пагоні насінник.
Як збільшити кількість зав’язі на огірках?
- Якщо перші дві чи три квітки на молодих рослинах запліднені, ріст пагонів уповільниться, оскільки рослина передбачає, що її головна місія виконана — насіння було зав’язане для отримання потомства. Але якщо перші жіночі квітки опадають природним чином або навмисно відщипуються, рослина сприймає це як повідомлення про те, що необхідно утворити більше квітів та плодів, й утворює зав’язь інтенсивніше. Тому варто відщипувати перші кілька зав’язей, щоб отримати більший урожай огірків.
- Також важливо прищипувати головне стебло, оскільки в основному зав’язі з’являються на бічних пагонах.
- Не варто забувати і про те, що стимулює плодоношення регулярне своєчасне збирання огірків. При цьому чим частіше їх збирати, тим більшим буде врожай.
- Утворення великих жовтих стиглих огірків призводить до того, що рослина тимчасово призупиняє плодоношення. Це найпоширеніша причина поганого врожаю у господарів, які вирощують огірки на дачі, куди навідуються лише на вихідних.