Правильний догляд за дитячими зубами – це як?

Що робити, щоб дитина мала здорові зубки, не забувала їх чистити і не боялася стоматолога? Коли вперше показати малюка зубному лікарю, з якого віку починати чистити зубки і як вибрати зубну щітку?

Зачувши звук бормашини, навіть доросла людина тремтить від страху. А що казати про дітей? Частенько можна побачити, що стоматологи лікують малюків не в кріслі, а на руках батьків. «Усе це – наслідок неправильного медичного виховання в сім’ї», – переконана зубний лікар Наталія Дручик.

Перший візит до стоматолога варто запланувати на той час, коли дитині мине рік. Хоча проблеми з прорізуванням зубів і формуванням щелепи можуть початися значно раніше.
Бити на сполох батькам треба тоді, коли їхнє немовля ще на першому-другому місяці життя погано смокче молоко, втомлюється, засинає під час годування.

Тоді дитячий хірург-стоматолог оглядає вуздечку язика, з’ясовує, чи вона, бува, не вкорочена. Коли так, дитині підрізують вуздечку, себто роблять нескладну безкровну операцію. Це допоможе малечі ліпше їсти й запобігатиме можливим проблемам із мовленням та формуванням щелепи. До 2,5–3 років у малечі має бути 20 зубчиків.

ЛІКАРЮ, А Я ВАС НЕ БОЮСЯ!

Молочні зуби потребують особливої уваги. Вони швидко псуються й через високу інервацію та кровопостачання щелеп дуже болять. А отже, треба заздалегідь подбати про те, щоби дитина правильно доглядала за ними й вчасно навідувалася до стоматолога.
– Молоді батьки вперше мусять привести до нас дитину, коли проблем іще немає, – радить пані Дручик. – Можливо, маля й не одразу сяде в крісло, а вперше розтулить ротика аж тоді, коли прийде до лікаря, скажімо, третій-четвертий раз. Нехай, зате протягом цього часу ознайомиться з кабінетом, тим паче, що ми маємо іграшки, дозволяємо натискати кнопки на апаратурі. Коли проблеми із зубчиками немає, то й дітки не бояться. Тому ми за раннє формування медичної культури в сім’ї. Тільки-но малечі мине рік-півтора, варто показувати її стоматологові.

ТАКИЙ ВАЖЛИВИЙ МОЛОЧНИЙ

Хворий молочний зуб – це не тільки біль, а й реальна загроза інфікування. Передчасна його втрата може спричинити зубощелепні аномалії. Тому необхідна вчасна профілактика. Але за сучасним законодавством лікар не має права примусити дитину лікуватися. Тому учні в школах часто ігнорують профілактичні огляди. На жаль, стоматологічне обладнання у державних поліклініках та навчальних закладах застаріле. А використовувати знеболювальні препарати у дитячій стоматології надто проблематично: по-перше, їх вводяться ін’єкційно, а діти бояться уколів; по-друге, їх спершу потрібно випробувати на алергенність.

ЧИСТИТИ ЗУБИ НЕДОСТАТНЬО, ТРЕБА ЩЕ Й ПОЛОСКАТИ РОТ

Харчування дітей багате на вуглеводи – солодкі каші, печиво, цукерки… Після розщеплення солодощів у ротовій порожнині утворюється кислота, що руйнує емаль. Тому ВООЗ рекомендує з шестимісячного віку після годування протирати ротик малюка змоченою у перевареній воді ватно-марлевою серветкою.

З року дитина має вміти користуватися щіточкою. Спочатку її треба привчити чистити зубки хоча б раз на день – увечері. У півтора року вже двічі – після сніданку та перед сном. Важливо, щоб після цієї процедури малюк нічого не їв, інакше не буде очікуваного результату.

Вибираючи зубну щітку, таки ліпше порадитися зі стоматологом (за карієсу чи проблем із яснами рекомендують дещо інші щітки). До того ж лікар навчить дитину правильно чистити зуби: у поліклініках є великі моделі зубів, на яких можна

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook