босоніж

Правець – хвороба босих ніг: будьте обережні, роззуваючись!

Якщо ви, діти або ваші близькі влітку ходите босоніж, обов'язково дізнайтеся більше про правець, які симптоми цього захворювання. чим воно небезпечне та як йому запобігти.
Правець гостре інфекційне захворювання, при якому вражається нервова система з розвитком судом, які поширюються на м’язи всього тіла. Якщо не лікуватися 100% інфікованих помирає. А заразитися можна, просто наступивши босою ногою на цвях або колючку. Про небезпеку правця нагадують лікарі Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

 Де можна заразитися на правець?

Збудник захворювання – бактерія Clostridium tetani, схожа на паличку. Здатна утворювати спори, які живуть в ґрунті до 30 років. Правець є рановою інфекцією: захворювання виникає лише при проникненні збудника в організм через поверхню рани при пораненнях (бойових, виробничих або побутових), опіках, відмороженнях. Поранення стоп при ходьбі босоніж, уколи гострими предметами, колючками кущів, скіпки часто можуть призводити до розвитку правця, тому його іноді називають «хворобою босих ніг». Також, при укусах тварин.
У всіх цих випадках факторами передачі інфекції служать фекалії та ґрунт, якими можуть бути забруднені лопата, цвях, осколок скла та інші предмети, що призвели до побутової рани.
Як відбувається зараження правцем?
  • Бактерія правця живе в кишківнику людини і тварини.
  • Бактерія з калом потрапляє в ґрунт і утворює спори.
  • Бактерія потрапляє в рану, розмножується і виділяє токсин.
  • Токсин уражає нервову систему.

Які симптоми правця?

Від зараження до початку проявів захворювання минає від 5 до 14 днів, у низці випадків тривалість скорочується до 1-4 днів або продовжується до 30 днів. У цей період можуть спостерігатися посмикування м’язів у ділянці рани.
У ранньому періоді захворювання – судоми жувальних м’язів обличчя (тризм), що ускладнює відкривання рота. Далі судоми поширюються на всі м’язи обличчя, потім – на м’язи спини й кінцівок. Тіло хворого може приймати найхимерніші пози. Хворий вигинається на ліжку в дугоподібне становище, спираючись на п’яти і потилицю («опістотонус»).
Судоми з’являються у відповідь на незначні подразники і ще більше посилюють напругу уражених м’язів. Вони тривають від кількох секунд до кількох хвилин і виснажують хворого. Частота судом залежить від тяжкості хвороби. У легких випадках вони з’являються не частіше 1-2 разів на добу, у важких — тривають майже безперервно, по кілька десятків нападів протягом години.
Спазми м’язів призводять до утруднення або повного припинення дихання, ковтання, порушення кало- й ​сечовипускання, порушення кровообігу, різкого посилення обміну речовин, порушується робота серця.
Судоми супроводжуються болісним безсонням, на яке не впливають снодійні і наркотичні препарати. Температура тіла піднімається до 41-42 °C.
З одужанням сила і кількість судомних нападів знижується. Цей період може тривати до 2 місяців. Без лікування помирає майже 100% хворих похилого та молодшого віку. Однак, навіть при оптимальному лікуванні смертність від правця може сягати до 20-25%.

Що робити, якщо травмувалися?

У медичному закладі зроблять термінову (екстрену) профілактику правця, яка полягає в:
  1. Хірургічній обробці рани.
  2. Введенні сироваток або вакцин залежно від історії попередніх вакцинацій і віку:
  • протиправцевої сироватки;
  • протиправцевого людського імуноглобуліну;
  • правцевого анатоксину (АП);
  • анатоксину дифтерійно-правцевого — АДП/АДП-М.
Пам’ятайте! Термінова профілактика правця проводиться в перші 20 днів з моменту травми.
Радимо також прочитати: Екстрена вакцинація при травмах та укусах, що рятує життя: як не захворіти на сказ, правець і гепатит, – розповідає лікарка

Як лікують правець?

Лікування проводиться в умовах реанімації і полягає в:
  • знешкодженні токсину правця за допомогою протиправцевої сироватки або протиправцевого людського імуноглобуліну;
  • запобіганні розвиткові судом;
  • боротьбі з порушенням дихання;
  • запобіганні розвиткові ускладнень з боку серцево-судинної системи і розвитку пневмонії.

 Як запобігти правцю?

  • попередження травм;
  • екстрена профілактика;
  • вакцинація .
У календарі профілактичних щеплень України діти отримують 6 щеплень від правця:у два, чотири та шість місяців. Потім у 18 місяців, шість років і 16 років. Надалі дорослі повинні отримувати бустерні дози вакцини від правця кожні 10 років. Вакцинація від правця зазвичай переноситься добре. Можливі побічні ефекти включають: болі в місці ін’єкції, незначне підвищення температури, нездужання.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook