Правда та міфи про лікування медом, сіллю, алое і соком цибулі

Дуже часто застуду люди лікуються народними методами: при нежитю закрапують носа соком цибулі або алое, вигрівають сіллю. Дихають паром вареної картоплі, парять ноги, насипають у шкарпетку гірчицю, п'ють молоко з медом... Які з цих методів працюють, а які навпаки шкодять, - пояснює лікар.

Дуже часто при  нежитю та болю в горлі люди лікуються народними методами. Які з них дієві, а які можуть навпаки нашкодити, розповідає лікарка-отоларинголог вищої категорії Зоряна Лаврик на Район.Медицина.

– Молочні продукти збільшують вироблення слизу, тому при застудних захворюваннях – заборонені.

– Якщо говорити про цільне молоко, то воно насправді в дорослому віці майже не перетравлюється, тому що відсутні ферменти. І воно може сприяти збільшенню утворення слизу. Якщо мова про кисломолочні продукти, вони дуже корисні, підтримують мікрофлору.

– Холодна їжа – табу при хворому горлі, і чи можливо морозивом вилікувати ангіну?

– Це все дуже індивідуально. Я не прописую ніколи морозиво при ангіні. Але у мене є пацієнти і родичі, які при хворому горлі п’ють холодний компот, воду, рідину з холодильника і це не погіршує їхній стан, але я вважаю, що під час захворювання ліпше поберегтися, як від дуже холодних, так і від гарячих напоїв тому, вони теж не корисні.

– Бабусині методи лікування – кращі за аптечні?

– Ні. Я не проти народної медицини, але я не можу сказати, вона краща чи гірша. Це залежить від того, яка хвороба. Більше проти полоскання горда водою з сіллю і содою, тому що такий розчин сильно подразнює слизову. Ліпше трав’яні відвари. Все залежить від кількості та дози препарату.

– Кажуть, що порізаний часник в приміщенні зменшує розвиток вірусної інфекції.

– Певною мірою це може бути правда.

– Таблетки-льодяники – найкращий засіб при болі у горлі.

– Це така загальна назва, яку використовують пацієнти. Насправді вони є різного складу. Від «плюсиків» до фітопрепаратів у формі льодяника, або антисептичних препаратів, або місцевих протизапальних. Вони є дуже різні і зловживати ними точно не варто. Я б радила їх використовувати після їди. Буває таке, що пацієнти дуже активно лікують горло, на голодний шлунок приймають препарати, від того подразнюється слизова шлунку. Результат не позитивний, а негативний.

– Гайморит чи інші закладення носа добре лікує гаряча сіль?

– Сухе тепло покращує кровопостачання, може пришвидшувати зменшення запалення, але, якщо ми підозрюємо, або не знаємо, чи є гнійний процес, не можна категорично гріти, це призведе до серйозних ускладнень.

– Слід подихати над щойно звареною картоплею – і нежить мине. Це правда?

– Насправді, це тепловий ефект. Якщо подихали над картоплею, потім посиділи при відкритому вікні, то може бути результат не позитивний, але навпаки – негативний.

– Пити мед, коли болить горло, корисно?

– Це залежить від особливостей пацієнта. Якщо у нього немає алергії на мед, то так. Усе повинно бути дозовано.

– Щоб позбутися нежитю,  треба закапати в ніс сік цибулі чи алое.

– З соком цибулі, я була би обережна тому, що це дуже агресивна речовина. Щодо алое, не мала такого досвіду. Воно дуже пастоподібне, густе. Можливо,  дає протизапальний ефект, але це не доведено.

– Є така порада: щоб не хворіти, щоранку промивайте ніздрі милом. Це працює?

– Наш організм захищається від зовнішнього середовища і в кишківнику є корисні бактерії. На шкірі, на слизовій, у носі, горлі так само є корисна мікрофлора. Якщо її ретельно вбивати, знищувати милом чи використовуючи часто антисептики для горла, можна наробити більше шкоди, тому що місцевий імунітет втрачається.

– Попарити ноги і насипати гірчиці у шкарпетки – прискорить одужання?

– Зараз це вважається нераціональним. Після того може бути синдром рикошету – погіршення. Якщо температура, запалення і ще попарити ноги, то це для організму дуже важко.

Спілкувалася Вікторія ЖУКОВСЬКА, до друку підготував Михайло ПАЛЕЦЬКИЙ

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook