Як правильно відкупорювати, споживати та смакувати шампанське, знають не всі…
Шампанське іскристе, ігристе…
В Україні, як і у всьому світі, ігристі вина виготовляють двома способами: методом шампанізації у пляшці (витримка не менш як 1 рік) та акротофорним способом, або методом безперервної шампанізації в резервуарах (коли вино насичується вуглекислотою у великих металевих ємностях упродовж короткого проміжку часу). Також є так зване іскристе вино, тобто вино, штучно насичене вуглекислотою, яке так і маркують на етикетці – іскристе.
Однак називати словом «шампанське» можна лише ігристі вина, виготовлені у Франції, в провінції Шампань. Усі інші напої називають ігристими винами. На території України інколи використовують слово «шампанське» щодо колекційних вин, у Німеччині, Австрії ігристі вина позначають словом «sect», в Іспанії – «cava», в Італії – «spumante», у Франції – «champagne» (виготовлені в Шампані) та «cremant» (виготовлені в інших французьких провінціях).
Корок: пластик чи дерево?
Дуже часто чуємо запитання: чим корковий корок, яким закорковують пляшку ігристого вина, відрізняється від пластикового і який з корків кращий? Про те, чи мають суттєву різницю між собою ці корки, ми запитали виробників.
Фахівці зазначають, що жоден матеріал не зберігає якість вина так, як корок з кори коркового дуба. За словами фахівців, це 100% натуральний продукт, безпечний та екологічно чистий. Його секрет – в унікальній пористій структурі, яку годі зімітувати у промислових умовах, завдяки чому корок не втрачає еластичності навіть після стискання на половину від його початкового об’єму. Еластичність робить корок дуже стійким до змін температури та тиску, а також до вологості та старіння, не розкладається навіть після тривалого періоду.
Корковий корок виготовляють з кори коркового дуба, основні насадження яких у Португалії. За законом цієї країни, кору з дерева, що досягло 25-річного віку, можна знімати не частіше, ніж раз на дев’ять років.
Фахівці радять: для того щоб корок у процесі зберігання іскристого вина не втратив еластичності та без особливих зусиль вийшов із шийки, пляшку потрібно зберігати в горизонтальному положенні, щоб вино змочувало корок. При вертикальному зберіганні пляшок корок всихає і стискається, тоді між корком та пляшкою утворюється щілина, через яку може потрапляти зайва кількість повітря. Тож не варто виставляти шампанське у шафах на поличках, ліпше покласти його в тумбочку, тоді напій справді буде смакувати, коли ви його відкоркуєте.
Гурмани кажуть: для того щоб сповна насолодитися вишуканим напоєм, потрібно подавати його правильно охолодженим. Оптимальна температура перед подачею на стіл – +7–9 °С. Охолоджувати ігристе вино можна у холодильнику, але в жодному випадку не зберігайте його там.
Шампанське не любить морозилки!!! Ідеальний спосіб швидко охолодити ігристе вино – помістити його у відерце з льодом та водою. Лід контактує не з усією поверхнею пляшки, тому без води шампанське охолоджується повільно і нерівномірно.
Під час відкорковування пляшки шампанського ви маєте почути чіткий вихлоп. Це свідчить про правильний процес шампанізації. Але, за правилами доброго тону, відкривати шампанське треба тихо, і лише у виняткових випадках – на розважальних заходах – допускається бравадний «вихлоп» чи «постріл».
Відкорковувати напій потрібно акуратно, нахиливши пляшку під кутом 45 градусів, а іншою рукою утримувати корок. Димок та легкий вихлоп під час відкривання пляшки – підтвердження високої якості.
Повторно закрити пляшку шампанського можна лише поліетиленовим корком. Та ліпше цього не робити: по-перше, це клопіткий процес, по-друге, НАВІЩО?!</strong>
Як відчути смак напою сповна?
Шампанське може супроводжувати всю трапезу аж до десерту. Складні страви вимагають насичених, складних вин. Сухі сорти ігристих вин – відмінний аперитив, солодкі – доповнення до десерту. Брют чудово поєднується з соленими закусками: сирами, устрицями, ікрою, паштетами, фісташками. Не дуже солодке печиво, бісквіти, безе, суфле та фрукти їдять з напівсухими сортами, солодкі десерти з напівсолодкими та солодкими винами.
Проте деякі продукти та спеції не поєднуються з жодним вином. Не підходить усе занадто кисле, гостре, солодке, гострі соуси, оцет, часник, помідори. Притупляють смак арахіс та шоколад.
І головне – не пийте цей благородний напій залпом! Спочатку поcпостерігайте за грою бульбашок у келиху, далі відпийте трохи, але не поспішайте ковтати – сформуйте з вина «кульку», посувайте її по язику, лише тоді проковтніть. Те, що ви відчуєте після цієї маніпуляції, називається післясмаком.