Коли протягом багатьох років харчуєшся чим попало, поважаєш фастфуд і напівфабрикати, напевно не здивує, якщо потім розвинеться гастрит або виразка. Те ж саме з суглобами. Патологічні процеси в них можуть початися формуватися вже в молодому віці – іноді років з двадцяти. Особливо якщо тому сприяє спосіб життя.
Ось ти, наприклад, прокачуєш свої м’язи. При регулярних і багаторазових повторюваних рухах суглобам стає все важче протистояти навантаженню, і іноді вони посилають сигнали про допомогу у вигляді болю і запалення. Спочатку можна і не звернути на це уваги – поболить і перестане. Але саме такі симптоми здатні стати пусковим механізмом розвитку артриту, остеоартрозу, остеохондрозу.
Надалі хрящі суглобів можуть руйнуватися. У більш запущених випадках деформуються і самі герої нашої статті, що сприяє значному обмеження рухів і розвитку больового синдрому. Звичайно, все це станеться не за пару тижнів, а крок за кроком протягом багатьох років. Але не виключено, що в якийсь момент ти і чашку з чаєм підняти не зможеш. А пенсія ще навіть не на горизонті.
Остеохондроз
При остеохондрозі відбувається руйнування міжхребцевих дисків. Серед симптомів ‒ біль в спині, відчуття оніміння в кінцівках, зменшення обсягів руху. Найчастіше страждають шийний, грудний і поперековий відділи хребта. Провокуючі фактори: надмірна вага, травми (удари, переломи), порушення постави, плоскостопість, надмірні фізичні навантаження.
Артрит
При артриті відбувається запалення суглобів, симптоми: біль, припухлість, скутість рухів і деформація «хворих». Провокуючі фактори: зайва вага, підйом вантажів, сильне навантаження на суглоб, порушення обміну речовин (наприклад, при подагрі), інфекції (хронічний тонзиліт, цистит, дизентерія та інші).
Остеоартроз
Це хронічне захворювання, при якому руйнується хрящова тканина суглобів – вони починають тертися один об одного, що призводить до їх скутості, деформації та, звичайно, болю. Найчастіше недуг вражає нижні кінцівки: тазостегновий, колінний, гомілковостопний суглоби, плюс зап’ястя і пальці рук і ніг. Провокуючі фактори: запальні процеси, травми, зайва вага, переохолодження, інтенсивна фізична активність.
Що робити
Багато хто з нас проводять в сидячому положенні як мінімум по 8 годин (в кращому випадку) п’ять (якщо пощастить) днів на тиждень. Ти в цій упряжці? Тоді напевно не раз помічала, що затікає шия і хрумтять хребці. Такі симптоми можуть бути першими ластівками остеохондрозу, і малорухливий спосіб життя тільки погіршує ситуацію.
При цьому захворюванні (особливо якщо ти ще й сидиш неправильно) міжхребетні диски змінюють свою форму і починають тиснути на нервові ділянки – звідси біль. Поступово кісткова структура пошкоджується, а хребет втрачає свою гнучкість (часто уражається саме шийний відділ). Загалом, нічого хорошого – шия не повертається і при будь-якій спробі руху відгукується неприємними відчуттями.
Це, як модно зараз говорити, різко знижує якість життя. І правда, яка тут якість, коли все ниє! До того ж стає важко або навіть неможливо виконувати свої звичні справи на роботі і вдома.
- Якщо не хочеш переходити на постільний режим, тоді хоча б… забудь про шкільну фразу «Не крутись!». Крутись, але не роби різких рухів. Раз на годину повертай голову в різні боки, нахиляй вгору-вниз (але не закидати сильно назад!), зліва-направо. Тільки плавно і повільно!
- Періодично (хоча б раз на годину на 5 хвилин) вставай з місця, проходить по кабінету, розминай плечі і спину.
- Стеж за тим, як ти сидиш за робочим місцем: роби це прямо, спину тримай рівно, а плечі – розправленими, ноги – зігнутими під прямим кутом. Це дозволить зняти навантаження з хребта і шиї. Відстань від монітора до очей має бути не коротше витягнутої руки.
- Спи на ортопедичному матраці і, при необхідності, використовуй подушки, що підтримують шийний відділ.