Болі у суглобах здатні зіпсувати життя: думаєш не про сім’ю та роботу, а тільки про постійний дискомфорт. Що ж, надворі – весна, а отже, нагода позичити в природи ті ліки, які можуть ефективно допомогти. Отож, навесні шукаємо листя лопуха, мати-й-мачухи і на ніч обкутуємо ними хворі місця (взимку зарадить листя капусти).
Свіжозібрані листки лопуха змочити холодною водою і прикласти пухнастим боком до хворого місця, закріпити тканиною. Узимку висушене в затінку листя лопуха можна використовувати, попередньо розмочивши його у воді.
А ось настій мокрецю п’ють при артритах, подагрі. Розпарену траву прикладають до хворого суглоба при ревматизмі, радикуліті; відварами натираються, коли суглоби, як кажуть, ломить. До речі, збирати потрібно тільки екологічно чистий мокрець (тобто на ділянках, де використовують тільки органічне підживлення) під час його цвітіння. А готувати настій потрібно так: столову ложку подрібненої трави залити склянкою кип’ятку, настоювати 30 хвилин, процідити. Приймати по 1/3 склянки тричі на день до їди.
При подагрі, ревматичних болях у суглобах помічним є настій брусниці. Листя збирають знову ж таки навесні, до цвітіння, або восени, коли ягоди вже дозріли. Якщо збирати листя в іншу пору року, воно чорнітиме. Настій готувати так: столову ложку листя заливають склянкою води і п’ють по 2 столові ложки 3 – 4 рази на день.
Допомагає при болях у суглобах відвар суниці лісової. При реактивних артритах помічною є суміш багна, листя брусниці, ромашки аптечної, череди.
При ревматоїдному артриті та подагрі використовують збори трав, до яких входять квіти бузини чорної.
При подагрі порятують стручки квасолі (15 – 20 г). Кип’ятять дві – три години на повільному вогні в літрі води, проціджують і п’ють чотири рази на день по півсклянки. А ще зарадити може конюшина, портулак городній, кропива дводомна.
Якщо ви прихильник медикаментозного лікування, фізіотерапії, не забувайте все ж і про мазі-розтирання з лікарських трав.
Приміром, при артрозах тамує біль компрес із вівсяних пластівців, що має діяти не менш як одну – дві години. Втім, пам’ятайте, що не можна вдаватися до компресів й обгортання у період загострення артриту.
А ще біль тамують настойки з квітів каштана, зібраних в екологічно чистому місці – тобто далеко від міста та шосе.
У домашніх умовах можна приготувати мазь із 50 г камфори, розчиненої в 100 г спирту, та 50 г гірчичного порошку. Усе розмішати. Окремо взяти 100 г яєчного білка. З’єднати всі компоненти – і мазь готова.
Можна приготувати й іншу мазь: із сирого яйця з додаванням оцтової есенції та вершкового масла.
Окрім того, при болях у суглобах використовують мазі з хмелю та звіробою на вазеліні. А з крушини готують настойку і використовують її для розтирань.
Рекомендує народна медицина і ванни з морської солі, з екстракту соснових голочок, ванни з м’ятою, з вівсяною соломою. Дві останні протипоказані, якщо в людини проблеми з серцем та судинами.
І слушні поради тим, хто хворіє на остеоартроз. Отож, вам необхідно:
1. Дотримуватися режиму дня (чергуючи навантаження на суглоб із періодом відпочинку).
2. Опиратися на ціпок, тримаючи його з боку, протилежного хворому суглобові.
3. Якщо є ожиріння, намагатися зменшити вагу тіла.