З поширенням коронавірусу загострилося питання важливості носіння масок та очищення рук. Але слід пам’ятати: чисті руки потрібні завжди, а не лише в часи спалахів хвороб. Антисептик – засіб, що мусить бути в кишені/сумці/рюкзаку сучасної людини. Він незамінний, коли треба очистити руки, але води та мила поблизу немає. Але дуже важливо користуватися ним правильно. Просто потерти долоні три секунди не допомагає. І ось як це треба робити…
Людина торкається обличчя в середньому 16-23 рази на годину
Кожен може придбати і використовувати медичну маску, але варто знати, що одноразові маски потрібно змінювати кожні дві години.
Здорові люди, які доглядають за хворим з підтвердженим діагнозом “коронавірус”, повинні обов’язково використовувати маску для захисту дихальних шляхів від проникнення вірусу. У цьому разі маску слід змінювати після кожного контакту з хворою людиною, і цей контакт повинен тривати не більше 15 хвилин.
Не потрібно надягати маску, коли ви гуляєте на вулиці, а поруч нема людей: ризик підхопити вірус на свіжому повітрі мінімальний. Але у громадському транспорті чи у місцях великого скупчення людей маска вас таки захистить від коронавірусу.
Ще одна причина, чому треба носити маску – вона захистить обличчя від дотиків руками. Маска у громадському транспорті допоможе й зменшить ризики інфікуватись. Людина доторкається до обличчя в середньому 16-23 рази на годину, ця звичка може стати однією з найбільших перешкод у боротьбі з коронавірусом. Торкаючись немитими руками носа, щік, підборіддя, лоба, ми переносимо безліч бактерій.
Коли і де треба носити медичні маски:
- здоровим людям носити маску треба, тільки якщо вони надають допомогу людині хворій на COVID-19;
- якщо ви кашляєте або чхаєте, одягайте маску;
- маски є ефективним засобом, якщо ви також регулярно обробляєте руки антисептиком або водою з милом.
Респіраторні маски мають більш високу ступінь захисту. Їх існує три види залежно від рівня захисту: FFP 1, FFP 2 і FFP 3. Якщо у респіраторних масок немає знімних клапанів, то їх теж можна вважати одноразовими і носити можна максимум дві години. Також є маски, в основному зроблені з бавовни, і їх можна при високій температурі прати і носити ще кілька разів.
Лікарі і фахівці медичної галузі переконані, що медичні маски потрібно носити тільки людям з симптомами хвороби, а також лікарям, які мають контакт з хворими. Однак, якщо ви знаходитеся у громадському транспорті, або ж у приміщенні маску все ж варто одягати.
Ось як одягати маску:
- Перш ніж торкатися маски, вимийте руки з милом і обробіть дезінфікувальним засобом;
- Перевірте маску на наявність пошкоджень;
- Розправте маску так, щоб вона відповідала формі вашого обличчя;
- Маску слід вдягти так, щоб вона закривала рот, ніс і підборіддя.
- Маски треба ретельно закріплювати, щоб вони щільно прилягали до зони рота і носа.
- Медичні маски є одноразовими – прати їх не варто, а після використання потрібно мити або дезінфікувати руки.
Знімати маску теж треба вміти правильно:
- Зніміть еластичні петлі з задньої частині вух, не торкаючись маскою обличчя та одягу;
- Киньте маску до закритого контейнеру чи урни одразу після використання;
- Дотримуйтесь гігієни рук після дотику або зняття маски – використовуйте дезінфектор.
Найефективніші способи захисту від коронавірусу: часто мити руки, використовувати антисептики і триматися на відстані не менше 1-1,5 метра від людей, які кашляють або чхають.
Дезінфектор має бути завжди під руками
Однак носіння масок – недостатній профілактичний захід. Вірусні частинки можуть перебувати на будь-яких предметах, особливо на мобільних телефонах, грошах, комп’ютерній клавіатурі, мишці. Тому дуже важливо проводити правильну гігієну рук, щоб убезпечити себе і своїх рідних від можливого зараження.
Звичайного миття рук з милом недостатньо. Коли виходите на вулицю, на роботу, то обов’язково беріть з собою дезінфектор для рук.
Антисептичні засоби на основі спирту можуть швидко зменшити кількість мікробів на руках.
Якщо у вас немає можливості помити руки з милом, то під рукою завжди мають бути антисептики.
Як дезінфікувати руки?
Антисептиками теж треба вміти користуватися правильно. Адже просто збризнути антисептиком руки – не ефективно.
Треба видавити достатню кількість дезінфікувального засобу на чисті руки, щоб покрити поверхню шкіри обох рук. Потім необхідно ретельно втирати препарат у всі поверхні обох рук: внутрішню частину, верхню частину кисті, проміжки між пальцями, великі пальці. Залишки засобу не можна змивати або витирати серветками, необхідно дочекатися повного висихання, що займає до 30 секунд.
Щоб використання було раціональним, потрібно застосувати 2,5-3 мл антисептику, а після цього протерти руки. Саме така кількість рідини дозволить мати вологі руки протягом 20-30 секунд. За цей час антисептичний засіб подіє на мікроорганізми та віруси, які знаходяться в нас на долонях.
Тільки після такої процедури ми можемо відчувати безпеку та навіть потерти око, якщо є така необхідність. Краще обирати антисептик, який містить 60–80% спирту або 2% хлоргексидину.
Обробляти руки слід не менше 30 секунд. Це справді важливо, інакше небезпечні мікроби можуть вижити.
- Багато бруду збирається під нігтями, тож особливу увагу приділіть їхньому очищенню.
- У разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.
- Тримайте антисептик якомога далі від маленьких дітей. Ці симпатичні баночки дуже притягують малечу, але спирт, який є в антисептику, дуже токсичний.