симптоми

Онколог: На ранні симптоми раку жінки часто не звертають увагу

Жінки часто пов’язують погане самопочуття зі своїм віком й порушенням менструального циклу. І навіть не здогадуються, що це можуть бути симптоми раку.

Сьогоденні рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу, а кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на 3-4-тих стадіях, коли ефективність лікування значно знижується.

Тож профілактика, раннє діагностування, а також клінічні випадки й лікування хвороби – теми розмови Район.Медицина з лікарем хірургом-онкологом Свалявського КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Свалявської міської ради Андрієм Матійців.

онколог

– Андрію Ігоровичу, тож одразу важливе запитання: рак молочної залози це вирок чи діагноз?

– Діагноз. Вирок – це тільки на пізніх стадіях. На початковій стадії, як показує статистика, з розвитком медицини все лікується.

– Без оперативного втручання, частіше за все, не обійтись?

– Залежно чи є метастази, чи їх немає, чи операбельна чи неоперабельна пухлина. Може бути, що вона невеликих розмірів і немає метастазів – тоді застосовують оперативне лікування з променевою терапією, або хіміотерапією. Віддалені метастази найчастіше бувають в грудному м’язі, в легенях, часом і в черевну порожнину переходять, але це вже надто запущені форми. Коли є метастазування оперативне лікування не покращить стан пацієнта. Метастаз – це злоякісна клітина, яка проникла в лімфовузли, росте та розмножується.

– Після обстеження як говорите жінкам, що у них рак?

– Ми ставимо лише попередній діагноз. Наразі визначаємо новоутворення за рахунок УЗД молочної залози. І це не є панацея, що буде виявлено у всіх. Тому від себе направляємо пацієнта в онкодиспансер, де їм проводять всі необхідні обстеження, і вже під мікроскопом діагностують, якого роду пухлина, і затверджують діагноз. Справа в тому, що сказати точно, це доброякісна чи злоякісна форма, без біопсії і мамографії практично неможливо.

– Вас потім повідомляють про результати обстежень в обласному центрі?

– Так, вже після завершення лікування, в разі проведення оперативного втручання, ці жінки приходять до нас на перев’язування та продовження листків непрацездатності. Тобто по обліку вже ведемо їх ми.

Які симптоми мають насторожити

– Поговоримо про симптоматику. Скажіть з якими скаргами ці жінки-пацієнтки взагалі звертаються до вас?

– Пов’язують погане самопочуття зі своїм віком й порушенням менструального циклу. А потім, коли скарги на стан здоров’я все збільшуються і збільшуються, тоді вони вже звертаються до нас. І вже ось так визначається візуальна форма раку, коли шкіра молочної залози вказує на те, що це злоякісне утворення. А є люди усвідомлені, які одразу помічають зміни за своїм станом здоров’я і звертаються до лікаря.

– Чи може жінка самостійно запідозрити захворювання на рак?

– Взагалі жінкам після 30-ти років рекомендовано раз у місяць проводити самообстеження лівої та правої молочної залози. На пізніх стадіях може виникати так звана «лимонна шкірка», на відчуття вона тверда, як кісточка лимона, і зазвичай нерухома. Це на пізніх стадіях, а на ранніх при самообстеженні можна відчути невеличкі утворення, вони будуть не болючими. Якщо вони тверді, це, скоріш за все, буде злоякісна пухлина, якщо не тверді, м’якенькі, рухомі, з шкірою не зв’язані, то відсотків 90, що вони доброякісні. Але якщо під час свого огляду подібне було запідозрено, обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Як показує практика, лікування на перших етапах, згодом не дає рецидивів і жінки живуть, наче нічого й не було.

– На виникнення захворювання молочної залози впливає генетика?

– На розвиток цієї хвороби впливають різні фактори. Наприклад, якщо не правильно підібраний бюстгальтер, чи його не правильно носять, перетягують, то це може впливати на розвиток раку. Ну і, звісно, генетика, якщо, наприклад, у прямих родичів було діагностовано рак молочної залози – у батька чи матері. Відповідно є високий ризик генетичної спадковості цієї хвороби.

Тому жінкам потрібно раз на рік проходити мамографію, щоб дізнатися точно. Адже на ранніх стадіях рак ніяк не турбує, ніяких скарг не спостерігається, він повністю безсимптомний. Також на розвиток раку впливають шкідливі звички: алкоголь, куріння, наркотики. До речі, у чоловіків діагноз раку молочної залози також буває, проте це тільки в одного відсотка від загальної кількості.

– Що можна радити населенню, щоб уникнути цієї недуги…

– У першу чергу, вести здоровий спосіб життя, відмовитись від шкідливих звичок, правильно підбирати бюстгальтер. Також є думка, що у жінок, які не народили до 30-ти років, ризик захворіти на рак молочної залози більший. Молочна залоза призначена для вигодовування дитини, і якщо вона не виконує своєї функції, ймовірність захворювання раку підвищується. Чому, наприклад, після 70-80-ти років кількість захворювань на цей діагноз зросла? Тому, що раніше жінки мали по п’ятеро-семеро дітей, і вони їх вигодовували. А зараз популяція у нас зменшилась, і це також фактор, який викликає розвиток раку.

Рак молочної залози: хто у групі ризику

Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас:

  • родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка) хворіли на рак грудей;
  • не було вагітностей та пологів чи ви вперше завагітніли у 30 років і старше;
  • більше 40 років;
  • рано почалась менструація — у віці до 12 років;
  • пізно почалась менопауза — після 55 років;
  • безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також
  • гормональної замісної терапії у менопаузі;
  • цукровий діабет;
  • гіпертонічна хвороба;
  • надмірна вага та ожиріння;
  • раніше був рак грудей або рак яєчника.
  • Ви також у групі ризику, якщо курите, зловживаєте алкоголем чи перебуваєте під впливом радіації.

За статистикою, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.

Авторка – Ольга Молнар

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook