Окулопластична хірургія. Що це і навіщо?

Вирішити естетичні й офтальмологічні проблеми одночасно дає можливість окулопластика. Йдеться про лікування косоокості, вад повік, порушень функцій слізних каналів, зменшення зморшок навколо очей і підтяжку брів. Усі деталі – в інтерв’ю з хірургом.

Око – унікальний орган, що забезпечує зв`язок із зовнішнім світом. Водночас наші очі – це те, на що передовсім звертають увагу оточуючі. Адже відомо: очі – дзеркало душі. Тому закономірно, що людям важливо не тільки добре бачити, але й мати гарний вигляд очей. Їх краса і здоров’я нерозривно пов’язані між собою. Вирішити естетичні й офтальмологічні проблеми одночасно дає можливість окулопластика. Що це таке і в яких випадках може зарадити, розповідає окулопластичний хірург Ірина КУЛІЄВА-ЯЦКІВ.

– Що таке окулопластична хірургія?

– Окулопластична хірургія – це загальний термін, що передбачає різноманітні хірургічні процедури на повіках, слізних шляхах, орбіті та ділянці обличчя навколо очей. Крім того, до окулопластики належить спектр хірургічних втручань, що проводяться при очному протезуванні. Усі ці процедури мають на меті змінити або покращити функціонування очей, підвищити якість зорової функції, а також поліпшити зовнішній вигляд очей. Словом, окулопластика перебуває на межі офтальмології та естетичної хірургії. До речі, за кількістю хірургічних пластичних процедур перше місце у світі посідають саме окулопластичні.

– Кому і в яких випадках може допомогти окулопластика?

– Окулопластика знайшла широке застосування як для корекції естетичних недоліків очей, так і для лікування деяких патологічних станів.

Зокрема проводять операції для видалення новоутворень, лікування косоокості, диплопії (порушення симетрії очей) та очних симптомів тиреотоксикозу (стану, спричиненого підвищенням рівня гормонів щитоподібної залози).

Операції на повіках допомагають виправити аномальне положення (заворот, виворіт, птоз-опущення) та відкоригувати функціональне порушення повіки (наприклад, при паралічі лицьового нерва). До окулопластичних операцій вдаються при порушеннях функцій слізних каналів (для усунення сльозотечі та запалень, полегшення симптомів сухості ока).

У сфері окулопластичної хірургії – пластичні операції на повіках (видалення зайвої шкіри нижньої і верхньої повіки, зменшення зморшок навколо очей) та ліфтинг (підтяжка) брів. Окрім цього, є нехірургічні окулопластичні процедури, зокрема, реювінація (омолодження) шкіри за допомогою спеціальних препаратів-філерів.

Окулопластика також затребувана у реконструктивній хірургії обличчя при пошкодженні лицевих кісток, а також необхідна для пацієнтів, які втратили очі внаслідок аварії, і кому потрібна заміна ока (встановлення очних протезів).

– Хто може займатися окулопластичною хірургією?

– Окулопластичною хірургією займається хірург-офтальмолог, який пройшов спеціальний теоретичний та практичний курс хірургічного лікування аномалій повік, слізних шляхів та орбіти. Пластикою повік також має право займатися пластичний хірург. Для щадного виконання таких операцій необхідно володіти мікрохірургічними техніками та знаннями не тільки косметичної анатомії. Досконало око як орган знає тільки офтальмолог. Тому, вочевидь, краще окулопластичні процедури довірити досвідченому офтальмологу.


На що здатна окулопластика

Операції на повіках
Виконуються у зв’язку із захворюваннями (заворот і виворіт повік, птоз, травматичні дефекти) або з естетичною й омолоджувальною метою. Усе більш затребуваною стає блефаропластика, що дозволяє усунути вікові зміни повік і надати їм молодшого вигляду.
Слід зазначити, що перед виконанням такої процедури необхідно пройти повне обстеження у лікаря-офтальмолога.

Операції для усунення косоокості
Найчастіше зустрічається розбіжна і збіжна косина, рідше – з вертикальним компонентом. Операції можуть успішно виконуватися не тільки в дитячому, а й у дорослому віці. Втручання з приводу косоокості в руках досвідченого хірурга мають хороший прогноз.

Операції на слізних органах
Найчастіше виконуються із приводу порушення відтоку сльози по носослізному каналу. Пацієнти страждають через сльозотечі і часті запальні захворювання очей. Порушення прохідності носослізного каналу може бути пов’язане з патологією слізних точок, самого каналу або змінами в порожнині носа. У деяких випадках причиною захворювання є вроджені дефекти, іноді – інфекції або травми.

Операції на орбіті ока
Втручання в орбітальній порожнині і на кісткових стінках орбіти проводяться найчастіше через травматичні зміни. Отримані травми можуть призводити до деформацій орбіти очей, які не вдається виявити відразу через набряк тканин і недостатньо глибоке обстеження в екстреній ситуації. Згодом пацієнти помічають двоїння або з’являється асиметрія в положенні очних яблук.

Операції при підготовці до протезування ока
Протезування очного яблука проводиться при повній втраті зорових функцій через хворобу або травми, а також при виникненні хронічних запальних захворювань або болів, які не дозволяють зберегти очне яблуко з косметичною метою. При наявності показань може виконуватися повне (енуклеація) або часткове (евісцерація) видалення очного яблука з подальшим протезуванням.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook