Збирають соснові бруньки навесні і влітку. З молодих дерев зрізують верхівки пагонів, з яких потім обривають бруньки. Сушити сировину слід у прохолодному провітрюваному приміщенні, оскільки в теплі бруньки можуть почати розпускатися. 10 г соснових бруньок відварити в 1 склянці води в закритому посуді, настояти 2 години, процідити. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день як відхаркувальний, дезінфікувальний і сечогінний засіб.
У разі захворювань верхніх дихальних шляхів застосовують відвар бруньок: 10 г сухої сировини кип’ятити в 1 склянці води протягом 30 хв, потім перецідити і довести перевареною водою до початкового об’єму. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день.
Аналогічно готують і приймають тричі на день відвар соснових бруньок за пієлонефриту, циститу, асциту та інших захворювань нирок та урогенітальних шляхів.
Остеохондроз. Промити й просушити на розстеленому полотні бруньки (довжина їх повинна бути не більше й не менше 1,5-2 см), потім пропустити через млинок для м’яса і перемішати з цукром (2:1). Скласти суміш у скляну банку, закрити її і поставити на 2 тижні в холодильник. Коли вміст банки змінить колір і з зеленого стане коричневим — ліки готові. Приймати по 1 ч. л. тричі на день. Перед тим як проковтнути, ліки слід довго тримати в роті. Курс лікування 2-3 тижні.
Заспокійлива ванна: 50 г бруньок кип’ятити в 1 л води до тих пір, доки в каструлі не залишиться 50 мл відвару. Відвар процідити і вилити у ванну за температури води 34—36°С. Тривалість прийому ванни — 10-15 хв; курс лікування — 10 процедур.
Вітамінний напій: 3 ст. л. бруньок заварити 1 л окропу (або молока), кип’ятити 15 хв, перецідити, приймати по 0,5 склянки 3-4 рази на день.
Облисіння: 100 г соснових бруньок варити 30 хв у 1 л води, настояти 10 хв, перецідити і втирати в шкіру голови або обполоснути після миття.
Із соснових бруньок готують «сосновий мед», який є чудовим засобом від кашлю. Для цього одну частину свіжозібраних бруньок промити під струменем холодної води, покласти в емальовану каструлю і залити 2 частинами холодної води, закрити кришкою і довести на слабкому вогні до кипіння. Кип’ятити 15-20 хв. Потім відвар долити окропом до початкового об’єму, додати 2 частини цукру і, помішуючи, знову довести до кипіння. Отриманий сироп вилити в банку і добре закупорити. Під час зберігання сироп зацукрується. Приймати по 1 ст. л. сиропу з молоком або чаєм.
Увага! Не рекомендується застосовувати всередину засоби із соснових бруньок у разі нефриту, вагітності, гепатиту.
Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем!