антибіотики

Обережно, антибіотики: у чому небезпека?

Вам або вашим дітям доводиться приймати антибіотики? Тоді ця інформація для вас дуже важлива, якщо хочете неше хворіти!

Антибіотики – один з ключових винаходів людства, який допомагає подолати численні захворювання. Але останнім часом все більшого поширення набуває чергова загроза – антибіотикорезистентність. Йдеться про стійкість, нечутливість до антибіотиків. Вона поширюється до добре відомих антибіотиків і швидко формується до нових, нещодавно розроблених.

Причина появи такого явища як антибіотикорезистентність – нераціональне використання антибіотиків, надмірне вживання і недотримання курсу лікування. Наслідки – інфекційні хвороби, які сьогодні швидко лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними для багатьох людей.

Що робити, щоб запобігти стійкості до антибіотиків?

Поради, як не допустити поширення антибіотикорезистентності, дали фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України:

  • Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займайтесь самолікуванням! Пам’ятайте, що антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не використовуйте їх при вірусних інфекціях.
  • Проходьте повний курс прийому антибіотиків згідно з призначенням лікаря, не пропускайте прийом ліків, не переривайте лікування, навіть якщо вже вам стало краще.
  • Не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому.
  • Лікар призначив антибіотики вам, тому не діліться ними з друзями чи родичами й не “призначайте” їм лікування.

Як уникнути призначення антибіотиків?

  • Отримуйте необхідні щеплення, щоб запобігти інфекціям, які лікуються антибіотиками.
  • Дбайте про особисту гігієну. Регулярно мийте руки. Коли та як це правильно робити, читайте у публікації:

    Цікаві факти про мило, антисептики та сушарки, які ви могли не знати

  • Дотримуйтесь збалансованого харчування, яке містить достатню кількість овочів та фруктів (400-600 г на добу). Отримані з їжі вітаміни та мінерали підтримають ваш організм та зменшать ризик інфекцій.
  • Готуйте їжу безпечно. Бактерії в їжі можуть викликати захворювання, тому дотримуйтесь правил безпеки харчових продуктів.
  • Не забувайте про достатню рухову активність. Пам’ятайте, що людям віком 18-64 роки рекомендовано щонайменше 150 хв аеробних вправ помірної інтенсивності впродовж тижня.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook