На початку вересня МОЗ України повідомило про початок нової хвилі коронавірусу. Так, вже на 4 вересня було зафіксовано близько 11 тисяч нових випадків і ця цифра збільшується з кожним днем. Також відмічається зростання рівня госпіталізації.
Нова осіння хвиля Covid-19 була очікуваною. Адже вже третій рік поспіль, починаючи з вересня 2020 року, у цей час розпочинається стрімке підвищення захворюваності, яке поступово знижується до середини весни.
Зростання захворюваності також відмічається в багатьох інших країнах. Наприклад, у Великій Британії у перший тиждень вересня кількість нових лабораторно підтверджених випадків коронавірусу збільшилась на 13%, а рівень госпіталізації – на 17%.
Новий штам коронавірусу
Ще влітку лікарі повідомили, що в Україні почали виявляти новий штам омікрон. Перебіг цього вірусного захворювання легший у порівнянні з попередніми його різновидностями. Але разом с тим він є більш заразним і здатний швидко поширюватись, вражаючи велику кількість людей.
У більшості випадків омікрон перебігає у вигляді простого гострого респіраторного захворювання (ГРЗ). Проте, як і всі інші штами Covid-19, він здатний викликати тяжкі ускладнення, нести загрозу для життя людини.
Особливо коронавірус небезпечний для людей з хронічними захворюваннями: він може вражати органи “мішені”, такі як легені, серце, мозок.
І якщо раніше лікарі робили акцент на небезпеці для людей похилого віку, наразі чіткої різниці немає – важкий перебіг зустрічається навіть у дітей та молоді.
Як діагностувати Covid-19?
Своєчасне виявлення інфекційного захворювання не лише допомагає швидко розпочати лікування, але й запобігає зараженню оточуючих людей. Ми вже згадували, що новий штам вірусу SARS-CoV-2 може протікати у вигляді звичайного ГРЗ, але він є набагато більш заразним, ніж його попередники. Через це при виникненні простудних симптомів варто в першу чергу виключити коронавірус.
Швидко та якісно діагностувати Covid-19 ви можете в лабораторії МедЛаб. Здати аналізи тут можна як в самому лабораторному відділенні, так і вдома, викликавши медсестру для забору матеріалу.
Аналізи на коронавірус бувають різних видів:
- Експрес-тест – для цього дослідження у пацієнта береться капілярна чи венозна кров та наноситься на спеціальну тест-смужку. Такий аналіз дозволяє визначати у пацієнтів наявність імуноглобулінів IgM та IgG – антитіл до коронавірусу.
- Класичний Коронавірусний аналіз ПЛР (метод полімеразної ланцюгової реакції) – для нього береться мазок з ротоглотки або носоглотки. Пацієнт отримує результати протягом 1-2 днів. Таке дослідження вважається більш інформативним за експрес-діагностику, показує інфікування навіть на ранніх, безсимптомних стадіях захворювання. Воно виявляє сам вірус, а не антитіла до нього.
Важливо! У випадку лабораторного виявлення коронавірусу, лікарі рекомендують негайно звернутись до сімейного лікаря та максимально обмежити контакти з оточуючими людьми. В жодному разі не відвідувати людні місця, носити респіратор, прикривати рота при кашлі.
Як захистити себе від нового штаму омікрону?
З початком війни більшість людей “забули” про коронавірус і правила захисту від нього, нехтують масочним режимом, не завжди використовують антисептики.
Проте захворювання нікуди не поділося, а зараз настав час пригадувати методи особистого захисту.
Ковід передається респіраторно-крапельним шляхом. Носіння масок, а особливо якісних респіраторів, у людних приміщеннях і транспорті вважається досить ефективним. Також не слід забувати про регулярне миття рук з милом та використання спиртових антисептиків.
Найефективнішим методом профілактики інфікування є вакцинація. Так, вона на 100% не дає гарантію, що ви не захворієте, проте надійно захищає від ускладнень і тяжкого перебігу хвороби.