під завалами

Ніколи не кричи довго, або Що робити, якщо опинилися під завалами

Нехай з вами цього ніколи не трапиться. Але допоки триває війна, вам варто знати, що робити, якщо раптом опинитеся під завалами. Поради дає рятувальник.
Рятувальник Михайло Сторожук дав поради, як діяти, у разі якщо ви опинилися під завалами. Нехай з вами цього ніколи не трапиться! Але поінформований, отже, озброєний. Краще про таке знати.
Як і після кожної катастрофи, зараз з’являється величезна кількість постів на тему “що робити і як рятуватися”. Один з них зараз дуже активно розповсюджується. Думаю ви його читали. Він починається словами “Ніколи не кричи довго – ти втратиш головне: повітря”. Маю сказати, що частина тез цього посту у мене під великим сумнівом. З деякими тезами можна погодитися.

Чи дійсно краще менше кричати?

Так, якщо зірвати голос воплями в порожнечу, толку від того не буде.
Кричати треба, коли ви розумієте, що вас шукають. Є “хвилина тиші”. Якщо ви чуєте, як ідуть рятувальні роботи, в цей момент зупиняється вся техніка, і вас голосно кличуть. Тоді кричіть. Інакше під час роботи не чутно навіть одне одного, не те що крик з під завалів.

Не намагайся вибратися сам

Це твердження сумнівне.
Якщо це можливо, краще намагатися врятуватися. Ваше життя в першу чергу у ваших руках. Особливо якщо ви поранені, чи будівля горить.
Треба ретельно оглянути все навколо, чи є ймовірність вийти, виповзти, не рухаючи завал над собою.
Якщо можна повзти, краще повзти.
Якщо притиснений всією масою завалу, то не повзти.
Чого точно категорично не можна робити – розбирати завал зсередини! Оце прям дійсно небезпека померти швидше за очікування порятунку.

“Зміцнюй простір навколо себе

Це без коментарів. Невідомо як і що тримається. Якщо є можливість пересунутися так, щоб над головою не висіло уламків – добре. Якщо нема нічого переміщувати та зміцнювати не треба. Щоб щось зміцнити, потрібні розпорки, а не руки.

Багато хто гине через внутрішню кровотечу

Не знаю як коментувати цей абзац навіть. Можливо автор мав на увазі щось інше?
Так, багато хто гине через внутрішню кровотечу. Тільки з цим поза хірургічним відділенням нічого не зробити. Ані вам самим, ані рятувальникам. Врятувати людину з внутрішньою кровотечею можна лише в лікарні.
Саме тому, якщо ви можете рухатися і виповзати – вперед, рухайтеся і повзіть до виходу, а не чекайте поки вас добьє внутрішня кровотеча і холод.

Перев’яжи рани просто футболкою

Ок, непогана порада. Але якщо рани значні, ми повертаємося до того що треба шукати порятунку. Або хоча б турнікет. Він у вас поряд?

Не думай, що тебе не шукають

Якщо нагорі є ті, хто точно знає, що ви там. Якщо вони пережили обстріл і покажуть рятувальникам де вам шукати – вас будуть шукати.
Якщо невідомо де саме ви знаходитесь. Точно невідомо як вас знайти. То завали будуть розбирати,і вас знайдуть рано чи пізно. Якщо почує пошукова собака, чи хтось з рятувальників – швидше, якщо ні- пізніше. Але це може зайняти десятки годин. Це також треба розуміти…

Поради рятувальника, як діяти, якщо опинився під завалами

Чого важливого немає в цьому пості? Та багато чого. Мені він здається швидше психологічною порадою, як пережити наслідки того, що ви опинилися під завалами, а не реальним керівництвом до дії… Автор явно не хоче вам зла, але в певних питаннях я з ним не згоден. А тепер мої поради. Вони не такі красиві психологічно, але реалії жорстокі.
  • Будьте готові до будь-якого розвитку подій вже зараз.
Пройдіть курси домедичної допомоги, хто ще не пройшов.
Перед сном завжди подумайте: що буде, якщо я прокинуся під завалами?
На відстані руки, поряд завжди має бути аптечка, ліхтарик, телефон.
(Одяг, вогнегасник, протипожежна маска,….
Пожежна машина з екіпажем рятувальників 🙂 список необхідних речей можна продовжувати до нескінченності.
  • Ви маєте в першу чергу розраховувати на себе, і тільки на себе.
Огляньте себе, зупиніть критичні кровотечі.
Перевірте чи є зв’язок. Якщо зв’язок є, одразу ж дзвоніть 101.
Послухайте, чи не горить щось навколо, чи є дим.
Перевірте, чи не передавлені ваші частини тіла, чи можна поворухнутися.
  • Якщо завал не щільний, і ви рухомі – намагайтеся просуватися до виходу, або, якщо видно денне світло – на світло. Якщо це неможливо, а завал щільний, тоді очікуйте допомоги.
  • Найбільший ворог після травми, це холод. Якщо аптечку з ізофолією привалило, шукайте способи утеплення. Лежачи на бетоні, можна замерти під завалами навіть улітку.
  • Якщо у вас знерухомлена частина тіла, наприклад придавлена рука, треба чітко знати що таке краш синдром, і у разі довгого стискання перед вивільненням необхідно накласти турнікет.
  • Слухайте, що відбувається ззовні, подавайте сигнали голосом, стуком чи свистом (якщо ви готові до такого розвитку подій, у вас може бути свисток.
Бережіть себе, будьте готові до всього, і не слухайте порад, бо їх дуже багато, і кожен дає їх зі свого досвіду і знань, які має.
Найкраще, що можна зробити – проходити курси. Першої допомоги в умовах війни, реанімації, критичних кровотеч. І розробляти свій власний алгоритм порятунку.
Автор – Михайло Сторожук
Радимо також прочитати:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook