Газлайтинг, як правило, страшніший за аб’юз, насильство більш делікатне, ніж фізичне чи емоційне. Це найжорстокіша форма аб’юзу. Тому потрібно навчитися виявляти газлайтинг і вміти від нього захищатися.
Що таке газлайтинг і як він проявляється?
Газлайтинг можна визначити як модель поведінки, що виникає у стосунках, у яких один із партнерів намагається маніпулювати сприйняттям реальності своєї жертви, спотворюючи факти та вселяючи брехню про події. Мета – змусити жертву засумніватися у власній інтуїції чи розсудливості, що дозволяє кривдникові реалізувати свої плани або зберегти владу над жертвою.
Газлайтинг – це форма насильства, яка посилилася з розвитком технологій, що полегшують прихованість, маніпулювання і контроль над людиною без її фізичної присутності.
Хоча газлайтинг — це підступна форма психологічного маніпулювання, важливо розуміти, що це не те саме, що фізичне чи емоційне насильство. Насправді розуміння відмінностей між газлайтингом та іншими видами насильства може стати ключем до більш ефективного самозахисту.
У деяких стосунках газлайтинг – насильство, більш делікатне, ніж фізичне чи емоційне, оскільки газлайтинг не пов’язаний з прямими актами насильства чи агресії. Наприклад:
- кривдник може заперечувати, що щось сказав, хоча насправді так було;
- звинувачувати партнера в тому, що він ніколи не говорив;
- маніпулювати розмовами, щоб вони йшли у потрібному напрямку;
- виправдовуватися за неприпустиму поведінку;
- приховувати інформацію;
- намагатись виставити себе абсолютно невинним, перекладаючи провину на жертву після кожної сварки.
Згодом таке маніпулювання у жертви підриває самооцінку та почуття безпеки, посилює тривогу та депресію, поки жертва не починає сумніватися в собі у всіх сферах життя, включаючи стосунки з друзями, членами сім’ї та навіть власні думки на роботі чи вдома. Це може призвести до відчуття безсилля, безпорадності та нездатності довіряти іншим людям – навіть тим близьким членам сім’ї або друзям, які, можливо, відчайдушно намагаються допомогти, але не можуть. Якщо ви перевантажені, важко справляєтеся з повсякденними життєвими завданнями, ваше сприйняття близьких і друзів може бути спотворене – цього і домагається кривдник.
Як захистити себе від газлайтингу?
- Перший крок до розуміння того, як захистити себе від газлайтингу, – це виявити ознаки того, що ви стали мішенню для цього виду психологічної маніпуляції. Зверніть увагу, якщо хтось намагається заперечувати очевидні факти або пропонує альтернативні, намагаючись переконати вас у тому, що ваша версія подій неправильна. Або ставить під сумнів вашу пам’ять чи судження. Наприклад, каже «ти, мабуть, нафантазував це» або «ти завжди все неправильно розумієш» або «ти, як завжди, перебільшуєш». Усе це свідчить про спроби залякати вас, щоб ви повірили не в те, що є насправді.
- Якщо ви помітили прояви газлайтингу, то наступним кроком має стати самоствердження і відстоювання своєї позиції. Аб’юзер, швидше за все, намагатиметься повторити свої трюки, якщо відчує, що це сходить з рук. Тому не поступайтеся йому!
- Твердо дотримуйтесь максимально чіткого викладу фактів, не втягуючись і не заглиблюючись у суперечках хто що коли сказав.
- Зміцнюйте сміливість та впевненість у собі, активно шукаючи позитивне підживлення, де це можливо, наприклад, через друзів та членів сім’ї, які більше підтримують, ніж критикують.
- Постійно нагадуйте собі, чому те, що ви говорите/відчуваєте/(стверджуєте), має значення.
- Глибоко дихайте, коли перебуваєте під тиском, замість того, щоб дозволити роздратуванню/злості/розпачу взяти гору.
Усі ці речі зміцнюють відчуття внутрішньої сили, що допоможе захиститись від подальших спроб маніпуляції з боку кривдника. Не забувайте, що ясність – безцінна!
Автор – психолог Олег Моторин