кіт

Невидима хвороба котів: як розпізнати авітаміноз та що робити

Авітаміноз у котів складно виявити на початкових етапах, але все ж існують ознаки, які допоможуть розпізнати цю хворобу. А змінивши раціон пухнастика, ви допоможете йому одужати.

Авітаміноз — це недолік в організмі кота одного або цілої групи вітамінів. Захворювання дуже небезпечне тим, що проявляє свої симптоми на запущених стадіях, коли виникає сильна загроза здоров’ю тварини. Хворобу важко виявити на початкових етапах, але все ж існують ознаки, які допоможуть її розпізнати. Сьогодні ми поговоримо про симптоми авітамінозу у котів, його лікування та профілактику.

Чому у котів виникає авітаміноз?

  1. Неповноцінний раціон. Основний фактор нестачі вітамінів в організмі тварини — неповноцінне годування. Бідний і одноманітний раціон позбавляє улюбленця багатьох корисних елементів. Найчастіше нестача вітамінів спостерігається у котів, які харчуються «людською» їжею — ковбасою, тушкованкою, різними стравами зі столу.

Таке харчування з дуже високою ймовірністю здатне зашкодити здоров’ю улюбленця, і авітаміноз в цьому випадку є навіть не найнебезпечнішим наслідком. Нестача вітамінів може спостерігатися і при годуванні тварини повнораціонними сухими або вологими кормами низької якості. Цифри, написані на упаковці про вміст у продукті вітамінів, часто не відповідають дійсності.

2. Паразити. Другою за поширеністю причиною авітамінозу є внутрішні та зовнішні паразити. Гельмінти, які живуть в організмі кота, порушують процеси засвоєння поживних речовин та вітамінів з корму, викликаючи тим самим їх нестачу. Такий же вплив мають і зовнішні паразити, зокрема звичайні блохи.

3. Хвороби. Авітаміноз може бути наслідком різноманітних захворювань шлунка, кишківника, підшлункової залози, печінки та нирок, а також порушення функції щитоподібної залози. Правильна робота цих органів має прямий вплив на обмін речовин в організмі кота та засвоєння поживних елементів і вітамінів з корму. Авітаміноз також може бути спричинений різними перенесеними захворюваннями на фоні зниження імунітету та погіршення обміну речовин.

4. Вагітність і годування. Нестача вітамінів часто виникає у вагітних і годуючих кицьок. У ці періоди вони особливо потребують правильного раціону та додаткових джерелах вітамінів, адже велика їх кількість витрачається на формування і розвиток потомства в утробі, а потім на його вигодовування.

Симптоми авітамінозу у котів

Авітаміноз небезпечний тим, що починає яскраво проявляти себе лише на запущеній стадії. Щоб не допустити погіршення хвороби, потрібно вчасно виявити перші тривожні ознаки:

  • Улюбленець стає в’ялим і сонним, відмовляється гратися.
  • Тварина неохоче їсть і худне.
  • Сильно змінюється харчова поведінка — кіт облизує або гризе непридатні для їжі предмети, поїдає різні продукти, до яких до цього ніколи не мав інтересу.
  • Шерсть погіршується, стає тьмяною і неохайною.
  • Можливе випадіння шерсті та поява лисин.
  • Може спостерігатися сухість шкіри та лупа, свербіж шкірних покривів.

Як зрозуміти, яких вітамінів бракує коту?

Дефіцит різних вітамінів має свої особливі ознаки:

  • Нестача вітаміну D впливає на кальцієво-фосфорний обмін в організмі. Виявляється в порушеннях розвитку кісткової тканини та суглобів, призводить до рахіту.
  • Нестача вітамінів групи B впливає на роботу всіх систем та органів. Проявляється в погіршенні стану шкіри та шерсті, порушеннях роботи серця, розладах травлення. У запущеній стадії призводить до анемії, епілепсії та судом.
  • Нестача вітаміну A впливає на стан шкіри та шерсті кота, а також на його зір. Виражається в шкірних захворюваннях, ламкості та тьмяності шерсті, запаленні слизових оболонок. У важкій стадії може призводити до порушень нервової системи, курячої сліпоти та безпліддя.
  • Нестача вітаміну C впливає на зниження імунітету до захворювань, стан зубів та ясен, суглобів і м’язів. Симптомами є різні проблеми з яснами, розхитування та випадіння зубів, часті хвороби, патології м’язів та суглобів.
  • Нестача вітаміну E впливає на репродуктивну систему, виражається в зниженні статевої активності тварини, призводить до урологічних захворювань. У запущеній стадії веде до безпліддя та може спричинити параліч.
  • Нестача вітаміну K впливає на якість крові, виражається в зниженні гемоглобіну, кількості тромбоцитів та еритроцитів. Може призводити до серйозних порушень згортання крові.

Як лікувати авітаміноз у котів?

На жаль, специфічного лікування важких форм авітамінозу не існує. У запущеній стадії тварину обов’язково потрібно показати ветеринару, щоб встановити, якого конкретного вітаміну не вистачає в організмі. За результатами аналізів коту зроблять ін’єкцію потрібного вітаміну.

Але наслідки тривалого авітамінозу не можна вилікувати кількома уколами. Якщо тварина в критичному стані і спостерігаються явні патології, його повноцінним лікуванням повинен займатися ветеринар. Він же повинен скласти спеціальну дієту для улюбленця, яка допоможе йому якомога швидше повернутися до нормального життя.

Якщо авітаміноз не дуже сильно проявляє себе, і ваш кіт просто став в’ялим, його шерсть потьмяніла, спостерігаються дивності в харчовій поведінці — потрібно якнайшвидше звернутися до ветеринара. Такі симптоми можуть свідчити про багато захворювань. Якщо причиною все ж є авітаміноз, ветеринарний лікар проведе аналізи, щоб виявити нестачу конкретного вітаміну. Він призначить спеціальні кормові добавки, порекомендує, як скласти раціон, або при необхідності зробить ін’єкцію потрібного вітаміну.

Профілактика авітамінозу у котів

Основою профілактики цього захворювання є правильне збалансоване годування улюбленця. Потрібно скласти повноцінний раціон для кота, який включатиме всі необхідні поживні речовини, вітаміни, мінерали та амінокислоти. Якщо тварина харчується натуральною їжею, потрібно правильно підібрати продукти у необхідній кількості, а також включати в меню спеціальні вітамінно-мінеральні премікси.

Якщо кіт їсть готові сухі або вологі корми, слід більш ретельно підходити до їх вибору. Це не означає, що потрібно купувати найдорожчий корм, який є на прилавках зоомагазинів. Дорого — не означає якісно, і при виборі корму для свого улюбленця потрібно в першу чергу звертати увагу на склад. У раціоні тварини перше місце обов’язково має займати м’ясо, а не рослинні білки або злаки.

Особливу увагу потрібно приділяти раціону вагітних і годуючих киць, а також хворих і тих, які перехворіли на важкі захворювання, страждають на хронічні хвороби та порушення роботи окремих органів. Серед готових кормів існують лінійки продукції спеціально для кожної категорії тварин, при виборі корму настійно рекомендується порадитися з ветеринаром. Візит до ветлікаря необхідний і при складанні раціону при годуванні натуральною їжею.

Ще одним важливим аспектом у профілактиці авітамінозу є дотримання графіка обробок кота від внутрішніх і зовнішніх паразитів. Мінімум раз на пів року необхідно проводити дегельмінтизацію улюбленця і регулярно стежити за його шкірним і шерстяним покривом, аби вчасно позбавлятися від шкірних паразитів. Якщо високий ризик зараження тварини блохами, що особливо часто трапляється у котів, які гуляють на вулиці, потрібно проводити своєчасні профілактичні обробки від цих паразитів.

Чому кіт ігнорує свою дряпку, а дере меблі, – відповідь ветеринара

Небезпечні помилки в самолікуванні авітамінозу

  • Насичення улюбленця великою кількістю вітамінів у таблетках або суспензіях. Такий вітамінний «бум» створить велике навантаження на печінку і нирки тварини та може призвести до дуже серйозних наслідків для його здоров’я.
  • Додавання в раціон зеленої трави. Хоча це і гарна ідея, при вираженому авітамінозі вона не допоможе.
  • Годування кота більшою кількістю м’яса. Загалом це також хороша ідея, але м’ясо — не єдиний компонент раціону, необхідний улюбленцю, і воно не здатне відновити нестачу певних вітамінів.
  • Покупка найдорожчого повнораціонного корму. Знову ж таки, чудова ідея, але від вираженого авітамінозу не врятує.

Не піддавайте життя та здоров’я вашого кота небезпеці і при перших ознаках нездужання звертайтеся до ветеринара.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook