Нехай це прочитають усі, у кого скаче тиск!

Чому тиск «скаче» та як це пережити без допомоги таблеток? Як розпізнати інфаркт та інсульт? В яких випадках негайно викликати швидку? Консультує кардіолог.

Про те, як здоров’я серця залежить від тиску та як зрозуміти наближення інфаркту та інсульту, журналіст Район.Медицина розпитав у професора Андрія Ягенського. Також розмову з лікарем можна слухати в аудіоформаті:

 За офіційною статистикою, 66% українців помирають від серцево-судинних захворювань. Хто в групі ризику?

– Є певні чинники, які збільшують ризик серцево-судинних захворювань. Їх є багато, насамперед – артеріальна гіпертензія, тобто підвищений артеріальний тиск, порушення ліпідного обміну, високий холестерин, куріння, гіподинамія, ожиріння, цукровий діабет, стрес. Це так звані фактори ризику, які можна модифікувати та змінити.

Втім, є фактори ризику, на які ми вплинути не можемо. Це стать, вік, наша генетика. Чоловіки дещо раніше хворіють на ішемічну хворобу серця, інсульт, але жінки під час менопаузи їх наздоганяють. Під загрозою люди, близькі родичі яких страждали на ці хвороби в молодості. Якщо у батька чи в мами був інфаркт до 50 років, то це також фактор ризику. На них ми не можемо вплинути, але більшу частину чинників можемо істотно модифікувати, зменшити їх вплив на здоров’я, таким чином зменшити ризик захворювань.

– Від перепадів тиску страждає велика кількість людей. Чому тиск «скаче» та як це пережити без допомоги таблеток?

– Без таблеток можна впоратися, але шанс отримати інсульт зростає в рази. Ми обходимося без пігулок, живемо на 10 років менше, ніж на Заході, маємо в декілька разів більше інсультів. При цьому почуваємось абсолютно задоволеними, бо обійшлися без таблеток. Будемо реалістами, без них впоратися нереально.

В нас, на жаль, ще не всі прийшли до розуміння, що ліки від тиску потрібно приймати постійно, таких людей 90%. Тиск – дуже важливо, не достатньо просто відмітитись, що пив ліки. Зараз вважається, що нормальний тиск має бути 120-130 на 70-80. Інколи для цього треба приймати три препарати, інколи чотири. Є багато ліків, які мають по три препарати в одній таблетці, це психологічно легше. Лікування повинно бути постійним та тривалим.

Немає жодного препарату після пиття якого тиск був би, як лінійка. Він постійно рухається, адже це фізіологічна реакція для забезпечення потреб організму, при навантаженні він підвищується. Дуже важливо, щоб люди це розуміли. Якщо ви маєте тиск 150, приходите до лікаря, а він каже, що це нічого страшного, то подумайте, а може піти до іншого лікаря? Особливо, якщо ви маєте цукровий діабет чи вже був інфаркт, систолічний тиск має бути в межах 120 –130 міліметрів ртутного стовпчика.

– Чимало людей, які відчувають біль у серці, не поспішають до лікаря. У яких ситуаціях все ж варто звертатися за допомогою до фахівця?

– Якщо у вас виникають болі в серці, то в будь-якій ситуації варто звернутися до сімейного лікаря. Тут є різні варіанти нездужання. Ми не зможемо досконало пояснити людям, як діяти, не можемо давати конкретних порад тому чи іншому пацієнту, але є загальні підходи. Термін «стенокардія» означає біль в серці, зумовлений звуженням вінцевих судин.  Найчастіше біль при стенокардії турбує не в ділянці серця зліва, а за грудиною, може віддавати в щелепу, в руку. Найчастіше біль виникає при фізичних навантаженнях. Якщо людина зупиняється, то болі зменшуються.

Якщо болі колючого характеру, в ділянці серця зліва, тривають кілька секунд, проходять самостійно, то, швидше за все, вони не зумовлені проблемами серця. Однак потрібно чітко розуміти, що не можна користуватися лише порадами спеціалістів з радіо чи телебачення. Якщо людину щось турбує,  є система сімейних лікарів. Лікар зробить необхідні обстеження і прийме рішення щодо подальшого лікування.

Також є ситуації, коли не можна чекати походу до лікаря. Якщо біль триває більше 20 хвилин, людина не може з ним справитися, слід викликати швидку допомогу. Те ж стосується ситуації коли виникла раптова задишка, яка не проходить. Зараз добре розвинена система допомоги хворим з інфарктом, кожна машина має електрокардіограф, дефібрилятор.

 Іноді люди вважають, що краще перетерпіти, що скоро все мине. Не рідко так поводяться чоловіки. Чи правильно це?

–  Я це називаю псевдогероїзмом. Чоловік (а це найчастіше дійсно чоловіки)  з фразами «не викликай вночі швидку», «чому мене мають нести на ношах» не дозволяє викликати швидку, а це може закінчитися дуже погано, інколи навіть трагічно. Тому хочу всім ще раз сказати, що це псевдогероїзм!

– Як розпізнати інфаркт та інсульт, надати першу допомогу до приїзду лікаря?

– Про інфаркт ми вже трохи говорили, можна додати сюди задишку. До приїзду лікарів пацієнт повинен знаходитись в положенні лежачи. «Швидка» зараз доїжджає досить оперативно, в районах можуть бути незначні затримки, але система добре працює. Проблема в тому, що люди часто не викликаємо лікарів, коли це треба.

Кілька слів про інсульт. Якщо в людини раптово опустився кутик губи, їм важко говорити – це один із «вісників» цієї хвороби. Якщо в старших людей почав заплітатися язик, не можуть нічого сказати, то попросіть їх підняти обидві руки, зверніть увагу, чи в них однакова сила, попросіть висунути язик, гляньте, чи він не нахиляється в якусь сторону. Якщо є хоч один із цих симптомів – викликайте швидку допомогу.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook