Бувають у житті моменти, коли стовпчик термометра значно відрізняється від звичної і приємної цифри 36,6. Більшість людей
починають хаотично згадувати, як збивати температуру.
Їх лякає не хвороба, а саме температура. Така неправильна думка призводить до неконтрольованого вживання жарознижувальних засобів. Чим це загрожує, і як діяти? Практичні поради від фахівця – лікаря-анестезіолога відділення анестезіології та інтенсивної терапії Рівненської обласної дитячої лікарні Павла Сільковського.
Чому саме 36,6?
Лише при цій температурі в організмі найкраще проходять усі життєво необхідні процеси. Гармонію порушують мікроби або віруси, які, потрапляючи всередину, починають масово розмножуватися. їм тепло, комфортно і є що їсти. «У туалет» вони теж ходять всередині організму і помирають там же. Ці продукти є отруйними для людини. Починається хвороба.
Навіщо організму висока температура? Це один із механізмів захисту від мікробів і вірусів. Вони вже не можуть розмножуватися так масово. Після підвищення температури вмикаються певні механізми, виділяються речовини, що вбивають непроханих гостей. Після того, як інфекція буде подолана, і розвідка доповість, що шкідливих мікробів немає, температура тіла знизиться сама по собі, без будь-яких втручань.
- П’ять речей, які небезпечно робити при високій температурі
П’ять правил, яких треба дотримуватися при високій температурі
-
Головне – не цифри, а самопочуття
Орієнтуйтеся насамперед не на показник термометра, а на загальний стан дитини (або дорослого). Якщо людина відносно нормально себе почуває, немає судом – не поспішайте із жарознижувальними.
Але якщо шкіра стала блідою і холодною на дотик, з’явилися неприродні посмикування м’язів і т. п . – не дивіться на цифри. Температуру потрібно збивати.
2. Пити – багато
При гарячці багато пийте і давайте пити дітям. Не так важливо що. Головне – щоб організм отримав багато рідини. Через потовиділення температура стабілізовуватиметься, а через сечовиділення з організму будуть швидше виводитися продукти, які спричиняють інтоксикацію.
- Температура 37° С тримається тривалий час? Ось що треба робити…
3. Не змушуйте їсти
Пити потрібно багато, а їсти – скільки хочеться. Кожна людина має запас поживних речовин, які використовуються під час хвороби. Тому нічого страшного не станеться, якщо кілька днів ви будете їсти менше, ніж зазвичай. Перетравлювання їжі потребує енергії, яку організм витрачає на боротьбу з інфекцією. Також під час травлення виділяється тепло, а це не сприяє зниженню температури.
4. Шукайте причину
Шукайте причину, яка викликала підвищення температури. Це допоможе швидше одужати. Зверніться до лікаря, який допоможе розібратися і знайти причину, а також порадить правильне лікування.
5. Не заважайте
Ще древні латиняни казали, що найкращі ліки – це спокій. Наше ж намагання керувати температурою, апетитом та іншими симптомами лише погіршує ситуацію. Серйозне втручання необхідне лише тоді, коли людина безсила і без сторонньої допомоги не може жити. Не думайте, що надмірно впливати на роботу організму для нього корисно.
Авторка – Євгенія МОТРИЧ