Нерідко у житті жінок трапляється ситуація, коли треба робити операцію. Для багатьох це звучить як вирок. Чому не треба боятися операції і на що здатна сучасна медицина, розповідає хірург, гінеколог-репродуктолог Вадим Петровський.
– При яких захворюваннях жінкам найчастіше доводиться робити операції?
– Основні гінекологічні захворювання, які ведуть до операції, це фіброміома матки, кісти та пухлини яйників, патологія маткових труб, опущення та випадіння внутрішніх статевих органів, – розповідає лікар. – Коли ми говоримо про оперативне втручання, йдеться тільки про малоінвазивну хірургію, лапароскопію. Це огляд органів черевної порожнини і оперативні втручання, що виконуються за допомогою ендоскопу (оптичного приладу), який вводиться через мініатюрні (близько 5 мм) розрізи у животі. Альтернативи лапароскопії немає: розрізання живота – це вчорашній день. Кожна жінка має вимагати кращого. А краще – це малоінвазивна хірургія. До речі, наша клініка робить 98% малоінвазивних оперативних втручань. Це один із найвищих показників в усій Україні. Лапароскопія має безліч переваг. Такої операції жінці боятися не варто.
– У свідомості багатьох жінок операція – це насамперед БІЛЬ. Тому жінки цього бояться…
– Ці страхи необґрунтовані. У ХХІ столітті анестезіологія і реаніматологія дійшли до того рівня, коли будь-яку операцію можна робити абсолютно безболісно, при цьому не впливаючи на пам’ять і функції головного мозку. Тобто якщо жінку хвилює, чи вона після наркозу втратить пам’ять, чи будуть у неї проблеми з мисленням, емоціями, то відповідь однозначна: ні. Більше того, наркоз на сьогоднішній день став настільки керованим, що діє тільки доти, доки його вводять внутрівенно і припиняє діяти майже відразу після операції. І жінці не доводиться відходити від наркозу, як раніше, добу або дві.
– Після операції залишаються рубці. Жінки бояться, що після операції, з рубцями на тілі, стануть менш привабливими…
– Так, будь-яка операція залишає після себе слід у вигляді рубця. Гінекологічні операції роблять малоінвазивним доступом, тобто без рубця на животі. Відтак на тілі жінки після операції залишається три рубчики розміром до 5 мм: один з них розміщений у пупку, а два з них сховані нижче лінії бікіні. Тому рубців не варто боятися: вони абсолютно непомітні.
– Жінок лякає той факт, що внаслідок операції вони втратять багато крові, її переливатимуть, можуть занести інфекції…
– Це практично неможливо. Річ у тім, що переважну більшість операції роблять одноразовими стерильними інструментами. Своєю чергою інструменти багаторазового використання проходять усі стандарти стерилізації. Тому вірогідність занести якусь інфекцію рівна нулю. Крововтрати при лапароскопічній хірургії майже відсутні. Приміром, якщо раніше операція з видалення матки тривала близько однієї години і жінка втрачала 300–400 мл крові, то зараз вона триває 35–40 хв і жінка втрачає 20 мл крові (до порівняння, під час менструації вона втрачає до 80 мл крові).
– Будь-яка жінка боїться, що після операції у неї зміняться функції органів, які оперували…
– Так, функції органів дійсно можуть змінюватися. Але для того й обирають хороші клініки і хороших досвідчених хірургів, щоб нівелювати це явище, звести до мінімуму негативні наслідки. І навпаки, як правило хірургічні втручання роблять для того, щоб відновити функції органів, які не працювали.
– Жінки також бояться, що після операції буде тривала реабілітація, доведеться довго перебувати в лікарні, і до звичного життя вони не скоро повернуться…
– Насправді реабілітація після малоінвазивної хірургії дуже коротка. Зазвичай наступного дня після будь-якої операції жінка може йти додому. При цьому пацієнтці рекомендовано упродовж трьох днів поберегти себе: не робити різких рухів, фізичних навантажень. Упродовж двох тижнів після операції варто уникати негативних емоцій (у тому числі не переглядати політичні шоу і не читати газет). Як правило, через чотири дні після операції жінка може повертатися на роботу. Повернутися до статевого життя можна через п’ять днів, якщо відбулася операція на яйниках, трубах, додатках абощо, або через 21 день, якщо оперували матку. Шви знімають через два дні після операції.
– Як правильно підготуватися до операції?
– Для того, щоб підготуватися до операції, треба дуже мало. Достатньо зробити такий перелік аналізів: визначити групу крові та резус-фактор крові, зробити загальний аналіз крові, коагулограму (властивості згортання крові), загальний аналіз сечі, ЕКГ, УЗД, мазки на флору і атипові клітини, здати кров на наявність вірусів гепатитів, СНІДу та сифілісу. Ці аналізи можна зробити будь-де. У нашій клініці це робиться за годину.
У клініках, де є сучасне бачення проблеми оперативної гінекології, лікарі із сучасними знаннями, сучасні умови перебування, операція із шоку перетворюється на сон.