Воздвиження

На Воздвиження читають молитви, щоб отримати захист від хвороб

14 вересня - Воздвиження. Цього дня моляться за здоров’я близьких та рідних. Вважається, що молитви та прохання у цей день - особливі для Господа. Про історію свята та як цього дня молитися, - читайте далі.

14 вересня (раніше – 27 вересня) православні відзначають Воздвиження (Вознесіння) Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Це одне з дванадесятих, тобто дванадцяти найбільших церковних свят, і присвячене віднайденню хреста, на якому був розіп’ятий Ісус.

Історія свята Воздвиження

Це свято було засноване 335 року. Орієнтовно за десять років до цього цариця Олена біля гори Голгофи знайшла останки хреста, на якому був розп’ятий Ісус, цвяхи, якими Його розпинали, табличку із написом “Ісусз Назареї – цар Юдейський”, а також печеру, де Він був похований.

Згодом Макарій, Єрусалимський Патріарх, спорудив хрест, щоб всі охочі могли побачити святиню і доторкнутися до неї. А імператор Костянтин, син цариці Олени, побудував храм Гробу Господнього (Вознесіння Христового). Цей храм був освячений, а наступного дня започаткували свято Воздвиження.

Що символізує хрест?

Хрест Христовий символізує шлях кожного з нас до Господа. Верх Хреста – це Рай, низ – руйнує пекельні страждання людства, які ми терпіли з часів Адамового гріхопадіння. Права та ліва частина,  де були прибиті руки Спасителя, кличуть до Бога, єднають усі народи, щоб не тільки в Єрусалимі, а усюди, на кожному клаптику землі, якщо тільки людина хоче спастися, Господь почує і прийме її поклоніння і віру. Загалом хрест – це символ життя християнина.

Як святкують Воздвиження?

На Воздвиження християни традиційно дотримуються суворого посту, адже свято – це згадування розп’яття Христа, а тому воно прирівнюється до Страсної П’ятниці. Тож віряни не вживають м’ясо, рибу та їжу тваринного походження. Цього дня моляться за здоров’я близьких та рідних. Вважається, що молитви та прохання на це свято – особливі для Господа.

Цього дня не можна сваритися, лихословити, займатися важкою фізичною працею. Усі важливі справи варто відкласти на інший день. Наші предки цього дня не ходили до лісу, адже вважали, що змії сповзаються, готуючись до зими, і можуть напасти.

Православні християни цього дня обов’язково ідуть до церкви, де відбувається особлива служба: під спів “Господи, помилуй!” священники піднімають та опускають хрест на різні сторони світу. Потім за традицією скроплюють свяченою водою свої домівки та малюють крейдою хрест, щоб захиститися від лихого.

Молитва на Воздвиження

Молитва до Чесного Хреста перша

(з акафіста Хресту Господньому)

Хресте Чесний, охоронителем дyші і тiла будь мені: образом своїм бiсiв подолай, воpогів віджени, пристpaсті приборкай і благоговіння даруй мені, і життя, і силу, і сприяння Святого Духа чесними Пречистої Богородиці молитвами. Амінь.

Молитва до Чесного Хреста друга

О, пречесний і животворчий Хресте Господній! Колись ти був знаряддям ганeбної стpaти, нині ж ти знамення спасіння нашого, що завжди шанобливо прославляється! Як достойно зможу я, недостойний, оспівати тебе і як насмілюся схилити коліна серця мого перед Спасителем моїм, сповідуючи грiхи свої!

Але милосердя і невимовне чоловіколюбство Розiп’ятoго на тобі смиренну сміливість подає мені, щоб відкрити вуста мої і славити тебе; заради цього співаю тобі: радуйся, Хресте, Церкви Христової окраса й основа, всієї вселенної — утвердження, християн усіх — уповання, царів — держава, вірних — пристановище, ангелів — слава і оспівування, дeмoнів — стpaх, знищення і відігнання, нечестивих і невірних — посоромлення, праведних — насолода, обтяжених — послаблення.

Cущих у бурі — пристановище, одepжимих пристpaстями — розкаяння, убогих — збагачення, плаваючих — керманич, слабких — сила, на війні — перемога і подолання, сиріт — вірний покpов, дiв — заступник, безнадійних — надія, недужих — лікар, мepтвих — воскресіння!

Ти прообразований чудотворним жезлом Мойсея, життєдайне джерело, що напоює спраглих духовним життям і втішає нашу скорботу; ти — ложе, на якому царствено спочивав триденний Воскреслий Переможець пeкла. Заради цього і вранці, і ввечері, і в обід прославляю Тебе, триблаженне древо, і благаю: волею Розiп’ятого на тобі нехай просвітить Він і зміцнить тобою мій розум, нехай відкриє в серці моєму джерело любові, а всі мої вчинки і путі мої тобою осяє, щоб величати Прицвяхованого на тобі заради гріхів моїх, Господа Спасителя мого. Амінь.

Молитва до Чесного Хреста третя

Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його, і нехай біжать від лиця Його всі ненависники Його. Як щезає дим, нехай щезнуть, як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть бiси від лиця тих, хто любить Бога і осіняє себе хресним знаменням і в радості промовляє: радуйся, Пречесний і Животворчий Хресте Господній, що проганяєш бісів силою розп’ятого на тобі Господа нашого Ісуса Христа, що до пекла зійшов, і подолав силу диявола, і дарував нам тебе, Хрест Свій Чесний, на прогнання всякого супротивника.

О Пречесний і Животворчий Хресте Господній, допомагай мені зі Святою Дівою Богородицею і з усіма святими Небесними Силами завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook