Сонце може бути як другом, так і ворогом. Регулярні сонячні ванни позитивно впливають на наш організм. Вони сприяють покращенню обміну речовин та складу крові, підвищують загальний тонус.
Але передозування навіть найкорисніших ліків є шкідливим. Занадто тривалий час перебування на сонці може стати причиною передчасного старіння та ранньої з’яви зморшок. Але найбільш небезпечним є ризик розвитку меланом.
Найчастіше меланома з’являється шляхом переродження родимок під впливом ультрафіолетового опромінення. Розпізнати меланому складно, адже вона схожа на звичайну родимку, яка може призвести до смерті вже через рік після появи симптомів. Це пухлина, яка найшвидше метастазує з усіх можливих!
Аби не проґавити меланому, дерматологи Інна КРІСМАН та Ольга КОСТЮКЕВИЧ радять:
• проводьте самостійний огляд шкіри регулярно, але влітку частіше;
• при появі нових або зміні старих родимок негайно звертайтеся до лікаря;
• заплануйте обстеження родимок перед поїздкою на відпочинок;
• регулярне та своєчасне обстеження допомагає виявити захворювання на початковій стадії та надає практично 100% шансів на успішне лікування.
Дерматологи для огляду новоутворень шкіри та слизових використовують спеціальний прилад – дерматоскоп останнього покоління з оптикою високої роздільної здатності, що забезпечує ідеальне зображення й точні результати. Цей метод дослідження є абсолютно безпечним і безболісним.
Після діагностики лікар визначить, наскільки небезпечне утворення і що з ним робити. До проведення дерматоскопії протипоказань немає. Вона не шкідлива, не травмує шкіру, не провокує пухлину до швидкого розвитку;
Розпізнати родимку, що перероджується, допоможуть такі ознаки:
Асиметрія – умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половини;
Край – на ньому з’являються нерівності чи зазубринки;
Окрас – будь-які зміни в окрасі, його нерівномірність;
Розмір – збільшення вшир або у висоту;
Динаміка – поява кірочок, кровоточивість, втрата волосся.
Дотримуючись основних правил поведінки на сонці, ви зможете зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри:
• виключіть перебування на пляжі у період з 10 до 16 години;
• відмовтеся від відвідування соляріїв;
• не допускається перебування на пляжі дітей у віці до 3 років;
• обов’язково треба використовувати сонцезахисний одяг: капелюхи з широкими полями, сорочки з довгими рукавами, сонцезахисні окуляри;
• категорично не можна заклеювати родимки пластиром;
• треба застосовувати сонцезахисні засоби під час перебування на сонці.
Засмага – не для дітей!
Діти до трьох років взагалі не повинні перебувати під прямими променями сонця. У шкірі малят дуже мало клітин, що виробляють меланін, тому їх захисний шар засмаги дуже слабкий.
Крім того, роговий шар дитячого епідермісу майже у два рази тонший, ніж у дорослих – ультрафіолетові промені легко проникають вглиб шкіри, приводячи до опіків, які в більшості випадків протікають значно важче й довше, ніж у дорослих, і можуть призвести до важких ускладнень.
Виходячи засмагати, шкіру маляти обов’язково змащуйте сонцезахисним кремом кожні 2 години, щоразу після купання і використовуйте крем з фактором захисту не менш 25! Це дуже важливо!