годування грудьми

Мамі можна все: міфи і факти про годування грудьми

З 1 по 7 серпня у світі відзначають Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. В Україні досі існує багато міфів про грудне вигодовування.

Жінці, яка годує грудьми, доводиться чути безліч порад звідусіль: це не можна, тут не можна, і так не роби. Хоча насправді материнство і грудне вигодовування не має обмежувати жінку. Мамі можна все: подорожувати, пити каву, їсти полуницю, годувати грудьми всюди, просити підтримки чи робити все самостійно.

«Понад 43 тисячі малюків народились за перший квартал 2024 року в Україні. Це — наше з вами майбутнє і не тільки батьки цих дітей прагнуть, щоб діти були здорові та щасливі, а маємо прагнути і ми. Саме тому я наголошую, що популяризація грудного годування, підтримка жінок, які годують грудьми, а головне — створення комфортних умов для годуючих мам — те, що під силу кожній людині з оточення мами! » — зазначає перший заступник міністра охорони здоровʼя України Сергій Дубров.

Де мамі, яка годує грудьми, отримати підтримку

«Грудне вигодовування має виняткове значення для здоров’я дітей, матерів та суспільства в цілому. Воно є фундаментальним аспектом здорового розвитку немовлят: забезпечує надходження  всіх необхідних поживних речовин, і завдяки вмісту антитіл допомагає захистити дитину від вірусів і бактерій, зміцнюючи її імунну систему. Довгостроково, природне вигодовування сприяє розвитку розумових здібностей та зменшує ризик виникнення алергій, цукрового діабету, ожиріння та деяких типів раку.

Існує дуже мало абсолютних протипоказань до налагодження грудного вигодовування, і сьогодні завдяки сучасним технологіям його можна підлаштувати під будь-який життєвий стиль та обставини. Якщо мама може налагодити грудне вигодовування — це найкраще, що вона може дати дитині на початку життя», — каже Юлія Котикович, головна фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я.

Щоб підтримати кожну маму, дати їй впевненість, розвіяти міфи та просто поговорити, МОЗ, ЦГЗ, Громадська організація «Лада» та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) спільно організовують зустрічі вагітних та мам із дітьми у восьми містах України:

  • Луцьк — 2.08
  • Ірпінь — 3.08
  • Львів — 3.08
  • Буча — 4.08
  • Ужгород — 4.08
  • Івано-Франківськ — 6.08
  • Харків — 7.08
  • Миколаїв —  8.08

Зареєструватись може кожна охоча мама, вагітна та її близьке оточення.

Радимо також прочитати: Які таблетки та ліки можна приймати під час годування груддю. Довідник

Грудне молоко – найзручніший і найбезпечніший спосіб годувати дитину

«Материнське молоко відіграє ключову роль у забезпеченні здоров’я та імунітету новонароджених, закладаючи міцну основу для більш здорового майбутнього. Крім того, це — найзручніший та найбезпечніший спосіб годувати дитину. А ще — це заспокоєння та відчуття безпеки, такі важливі зараз для мами і малюка. ЮНІСЕФ в Україні докладає багато зусиль, щоб у якомога більшого числа мам вийшло годувати дитину груддю. Сертифікаційний курс ЮНІСЕФ з підтримки грудного вигодовування уже пройшли понад 1600 лікарів і медсестер пологових будинків, дитячих лікарень і амбулаторій, щоб підтримувати сім’ї з першого дня життя малюка. Шість днів на тиждень оператори спільної гарячої лінії МОЗ та ЮНІСЕФ “Спільно до здоров’я” консультують батьків щодо налагодження і збереження грудного вигодовування», — каже медична експертка ЮНІСЕФ в Україні Катерина Булавінова.

Якщо у мами чи близьких є запитання про годування немовлят і дітей раннього віку, відповіді та підтримку можна отримати на Національній гарячій лінії «Спільно до здоров’я» від МОЗ та ЮНІСЕФ 0 800 35 18 96: з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 20-00, у суботу з 11-00 до 20-00.

Радимо також прочитати: Раціон матері, яка годує немовля грудьми

Як стрес впливає на грудне вигодовування

МІФ: Стрес повністю блокує вироблення молоко

Стрес не перешкоджає виробленню молока. Матері, які переживають стрес, можуть частіше спати, хворіти та збільшувати споживання кофеїну. Будь-який із цих факторів може призвести до того, що малюк не буде отримувати молоко так часто, як він того потребує. Відповідно, це зменшує кількість молока у матері. В таких ситуаціях не стрес безпосередньо вплинув на виробництво молока, а стресові фактори, що призвели до зміни поведінки грудного вигодовування.

МІФ: Кількість молока зменшується через стрес

Стрес не змушує молоко «висихати», але може уповільнити виділення молока з грудей. За вироблення молока в жіночому організмі відповідає гормон пролактин. В свою чергу за виділення пролактину – окситоцин (гормон, який стимулює виштовхування молока назовні). При підвищеному стресі організм виробляє адреналін, який блокує окситоцинові рефлекси, що може сповільнювати потік молока. Тому, коли матуся переживає стрес, молоко гірше витікає.

Стрес спричинює напругу нашого тіла: м’язів шиї, плечей, спини. Тому під час грудного вигодовування потрібно розслаблятися, наскільки це можливо. Адже розслабляючись, ви розширюєте молочні протоки.

МІФ: Дитина метушлива під час годування груддю, бо відсутнє молоко

Гормони кортизол і адреналін, які виробляє материнський організм під час стресу, потрапляють у молоко. Тому діти починають неспокійно поводитися. До того ж дитина відчуває, що раніше молочко текло легко, а зараз доводиться докладати чимало зусиль, щоб добути їжу. Через це малюк нервує й сердиться.

Немовлята також дуже співзвучні тому, що відчуває їхня мати. Ваша дитина може повністю відчути, коли ви сумні, напружені чи тривожні. Вони вловлюють ці емоційні сигнали і можуть реагувати неприємно, як правило, плачем або відриванням від грудей.

Ні в якому разі не обмежуйте перебування малюка біля грудей, адже для нього це не тільки можливість отримати всі необхідні поживні речовини та мікроелементи, а ще й можливість заспокоїтися.

МІФ: Грудне вигодовування лише підвищує рівень стресу в матері

Навпаки, саме завдяки протизапальній дії та зниженню рівня кортизолу грудне вигодовування може допомогти зменшити тривогу та покращити настрій як матері, так і дитини. Дослідження показують, що коли дитина смокче груди, рівень кортизолу в матері знижується. Зокрема, матері, які годують грудьми, повідомляють про зменшення тривоги, негативного настрою та стресу порівняно з матерями, які годують сумішшю.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook