ліпома

Ліпоми: звідки беруть і чи треба видаляти?

Багато людей живе з ліпомами і навіть не помічає їх. Але іноді ці пухлини можуть виростати до гігантських розмірів - 10-15 кілограмів.

Що таке ліпома і як відрізнити її від інших пухлин?

Ліпома (lipoma) – це доброякісна пухлина, яка розвивається з підшкірної жирової тканини, але може мати і більш глибоку – міжм’язову і міжфасціальну локалізацію. Пухлина м’якої консистенції, абсолютно безболісна і легко рухома. Шкіра над нею опукла, але колір її не змінюється.

Ліпоми можуть з’являтися де завгодно на тілі, але найчастіше вони з’являються на спині, тулубі (тулубі), руках, плечах і шиї. Найпоширеніші – в людей у віці 40-60 років.

Ліпома росте повільно. Розміри пухлини бувають різні, трапляються ліпоми-гіганти – вагою до 10-15 кг.

Пухлини можуть бути одиничними або множинними. Множинні ліпоми зустрічаються при ліпоматозі:

  • Сімейний ліпоматоз – спадкове захворювання, характеризується появою в юності безлічі безболісних повільно зростаючих ліпом.
  • Ліпоматоз Маделунга (симетричний ліипоматоз) – зустрічається у чоловіків, розвивається на тлі гіпофізарних порушень. Множинні великі ліпоми зливаються між собою в ділянці шиї, утворюючи таким чином своєрідний «хомут».

Причина виникнення ліпом досі невідома. Ризик виникнення цих пухлин підвищується, якщо вони були у когось з вашої сім’ї. Тобто роль відіграє генетичний фактор. Існує припущення, що причиною утворення ліпом є закупорювання сальних залоз, дефекти жирового обміну.

У яких випадках треба видаляти ліпому, а коли ні?

У багатьох людей ліпоми є абсолютно безсимптомними. Це зазвичай безболісні утворення, проте при інтенсивному рості вони можуть чинити тиск на сусідні тканини та спричиняти дискомфорт. Ліпоми не є небезпечними, але можуть інтенсивно збільшуватися в розмірах і створювати помітний естетичний дефект.

Більшість ліпом не потребують лікування. Якщо ліпома турбує або завдає значного естетичного дефекту, можна звернутися по професійну допомогу лікаря. Ліпоми доцільно видаляти поки вони не досягли великих розмірів.

Показання до видалення ліпоми:

  • активне зростання ліпоми;
  • розташування на відкритих ділянках тіла;
  • болючість при натисканні;
  • виражене порушення кровообігу при впливі тиску від новоутворення.

Протипоказання:

  • онкологія;
  • цукровий діабет;
  • вагітність;
  • аутоімунні порушення;
  • активізація герпесного інфекції.

Як відбувається видалення ліпоми

  1. Традиційний метод. Виконується розріз шкіри в кілька разів менше діаметра ліпоми і виконується її видалення. Ложе ліпоми обробляється лазером, з метою знищити будь-які залишки, для запобігання утворення синців. Після цього накладають косметичні шви. Після загоєння рани, як правило, на 7-9 день шви знімають. Після видалення ліпому направляють на патогістологічне дослідження.
  2. Ліпосакція: видаляють ліпому за допомогою тонкої трубочки (канюлі). Для цього вводять анастетик і розчин адреналіну в зону ліпоми і навколишні тканини. Потім після невеликої експозиції 10-15 хв, через прокол вводять тонку трубочку канюлю, підключену до спеціального апарату, і проводять аспірацію вмісту. У результаті цієї процедури на шкірі залишається один або два проколи, яких в подальшому не видно.
  3. Лазерний ліполіз. Виконують невеликий прокол шкіри, в який вводять світловолокно і подають лазерну енергію, після чого розплавлений жир видаляють через голку, а місце локалізації ліпоми закривають.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook