Детально про остеопороз розповідає лікар-ревматолог Микола Подаш.
Підвищена ламкість кісток, що в медицині має назву “остеопороз”, – це системне захворювання скелета. Воно характеризується низькою кістковою масою та мікроструктурними пошкодженнями кісткової тканини, які призводять до крихкості кісток і, відповідно, до збільшення ризику переломів.
Ось про що свідчать нещодавні дослідження: остеопороз виявлено у 13 відсотків жінок та 3 відсотків чоловіків, яким від 50 до 59 років, та у 25 відсотків жінок та 10 відсотків чоловіків, яким від 60 до 69 років.
Ви, мабуть, чули про переломи стегнової кістки у людей старшого покоління. А проте саме це зменшує шанси прожити на 12 – 15 років довше, тому що 20 відсотків хворих помирає протягом перших шести місяців, а третина втрачає здатність до самообслуговування.
Тож мета цієї публікації – допомогти вам, шановні читачі, якомога раніше виявити у колі бодай своєї сім’ї людей зі зниженою щільністю кісткової маси. І, звісно, розповісти їм про лікування та профілактику.
Найактивніше остеопороз формується в такі періоди життя:
І період – від 10 до 17 років, коли дитина інтенсивно росте. Особливо вразливі дівчата, які почали інтенсивно рости до появи регулярного менструального циклу.
ІІ період – вагітність та годування груддю (спостерігається порушення постави, турбують болі у спині, з’являються проблемами з зубами).
ІІІ період – менопауза.
До групи ризику належать особи жіночої статі, ті, що зазнають підвищеного впливу радіації, курять, зловживають алкоголем, кавою, мають родичів, що потерпали від переломів; жінки в період вагітності та годування груддю; жінки з порушеним менструальним циклом, в період менопаузи; у кого дефіцит кальцію в раціоні (Т 1000 – 1500 мг на добу); особи, що професійно займаються спортом.
Прискорюють розвиток остеопорозу ендокринні, ревматичні захворювання, хвороби печінки та нирок, хронічні обструктивні захворювання легень, малорухливий спосіб життя.
Найгрізнішими виявами остеопорозу є перелом шийки стегна і відростків хребців у груднопоперековому відділі хребта.
Першими ознаками остеопорозу, які вас повинні насторожити, є біль у спині, ламкість нігтів, проблеми із зубами, тьмяне волосся, переломи.
Щоб запобігти остеопорозу, потрібно:
- відмовитися від куріння; мати регулярне фізичне навантаження; вживати молочні продукти, рибу, а також препарати кальцію і вітаміну Д, коли дефіцит харчування (особливо стосується хворих, що не виходять із дому, та людей похилого віку);
- розглядати питання про гормональну терапію у жінок в постменопаузу;
- проходити регулярне медичне обстеження;
- постійно приймати препарати кальцію, особливо коли ви належите до групи ризику.
Кожні 20 секунд у різних куточках планети люди зазнають переломів, обумовлених підвищеною ламкістю кісток. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, через 10 років відбуватиметься уже п’ять переломів за секунду. Тому неважко дійти висновку, що остеопороз – “епідемія століття”.
Ваша безумовна увага до свого здоров’я, здоровий спосіб життя та своєчасне медичне обстеження допоможуть запобігти захворюванню, яке здатне вкрасти у нас близько п’ятнадцяти років життя.