Чарлі Чаплін обіймає дівчинку Життєві історії Культура

“Коли витратиш два франки, згадай, що третій франк – не твій”, – лист Чарлі Чапліна до доньки

Цей лист Чарлі Чаплін написав своїй донці Джеральдін. Він – про справжні людські цінності, які не продаються за гроші. Він – про людяність і як бути справжньою людиною.

Цей лист Чарлі Чаплін написав своїй донці Джеральдін. Він про талант, про гроші, про людяність. Про те, як залишатися людиною, коли багатство і слава засліплює очі. Цей лист – про справжні людські цінності, які не продаються за гроші.

“Придивляйся до людей! Дивись на вдів і сиріт! І хоча б один раз на день кажи собі: «Я така ж, як вони». Так, ти одна з них, дівчинко! Мало того. Мистецтво, перш ніж дати людині крила, щоб вона могла злетіти, зазвичай ламає їй ноги. І якщо настане день, коли ти відчуєш себе вище публіки, відразу ж кидай сцену. На першому ж таксі їдь в околиці Парижа. Я знаю їх дуже добре! Там ти побачиш багато танцівниць на кшталт тебе навіть красивіших, граціозніших, з більшою гідністю.

Сліпучого світла прожекторів твого театру там не буде й близько. Прожектор для них – Місяць. Вдивись гарненько, вдивись! Чи не танцюють вони краще за тебе? Зізнайся, моя дівчинко! Завжди знайдеться такий, хто танцює краще за тебе, хто грає краще за тебе! І пам’ятай: у сім’ї Чарлі не було такого грубіяна, який лаяв би візника або насміхався з жебрака, що сидить на березі Сени.

Я помру, але ти житимеш. Я хочу, щоб ти ніколи не знала злиднів. З цим листом посилаю тобі чекову книжку, щоб ти могла витрачати, скільки забажаєш. Але коли витратиш два франки, не забудь нагадати собі, що третій франк — не твій. Він має належати незнайомій людині, яка його потребує. А таку легко знайти. Варто лишень захотіти побачити цих незнайомих бідняків, і ти зустрінеш їх усюди.

Я говорю з тобою про гроші, бо пізнав їхню диявольську силу. Я багато часу провів у цирку. І завжди дуже хвилювався за канатохідців. Але мушу сказати тобі, що люди частіше падають на твердій землі, ніж канатохідці з ненадійного каната. Може, в один із званих вечорів тебе засліпить блиск якогось діаманта. У цей же момент він стане тобі небезпечним канатом, і падіння тоді неминуче. Можливо, одного прекрасного дня тебе полонить прекрасне обличчя якогось принца. Цього ж дня ти станеш недосвідченим канатохідцем, а недосвідчені завжди падають. Не продавай свого серця за золото та коштовності. Знай, що найбільший діамант – це сонце. На щастя, воно сяє для всіх.”

Дата публікації: 27.06.2022 img Поділитися