Думки садівників про те, коли викопувати лілії і чи потрібно взагалі це робити, розходяться. Одні впевнені, що на зиму слід витягати цибулини із землі. Інші прикривають їх гіллям або опалим листям. А треті доводять, що багато років вирощують ці квіти абсолютно без всякої підготовки. І вони у них чудово цвітуть, навіть краще, ніж у більш досвідчених квітникарів.
У чому ж справа? Чому такі різні поради зустрічаються навіть у спеціальній літературі? Але якщо розібратися, відповідь на ці запитання досить проста.
Чому викопують лілії?
У лілій, як і у всіх трав’янистих цибулинних, що зимують у відкритому ґрунті, до початку холодів надземна частина повністю відмирає. Навесні, ледь наступають теплі дні, відростають молоді пагони.
Лілії вважаються легкими у догляді багаторічниками, виростити які під силу навіть квітникарю-новачкові. Але різновидів їх дуже багато, і зиму вони переносять по-різному. Не кажучи вже про те, що погодні умови в різних регіонах сильно відрізняються.
В умовах середньої смуги України можна залишити зимувати в ґрунті лілію даурську, або пенсільванську. Можливо, перенесуть зимові холоди азійські гібриди, а також гібриди, АТ і ЛА. Під укриттям зможе перезимувати кандідум і королівська лілія. Але щоб зберегти східні, трубчасті або американські гібриди, доводиться викопувати цибулини на зиму, а навесні висаджувати їх знову.
Цибулини азійських лілій, як і гібридів ЛА, часто доводиться викопувати восени ще й тому, що за літні місяці вони обростають дітками. Відростків цих буває занадто багато. І навесні, проростаючи до материнської цибулини, вони витягують з неї поживні речовини і воду. Рослина слабшає, гірше розвивається і квітне.
Інша причина, що вимагає видалення цибулин лілій з ґрунту, полягає в тому, що ці рослини постійно займаються самоотруєнням. Тобто поступово псують землю, в якій ростуть. Рік від року цибулини виділяють речовини — шкідливі для них самих. В результаті квіти дрібнішають, а рослини починають хворіти. Щоб цього не сталося, необхідно пересадити лілії в свіжий ґрунт або повністю його замінити. Повернути лілії на колишнє місце можна буде тільки через три-чотири роки, а деякі сорти навіть через п’ять років.
В який час викопують цибулини лілій?
Чимало суперечок йде і про те, в який час потрібно викопувати цибулини із землі. На відміну від інших цибулинних, наприклад тюльпанів, наземна частина лілій не відмирає відразу ж після закінчення цвітіння. Рослини запасають поживні речовини для зимівлі протягом усього сезону. Зелені стебла необхідні їм для фотосинтезу. Якщо зрізати їх безпосередньо після цвітіння, лілії позбудуться можливості подальшого нарощування цибулин. А це значно скорочує нагоду добре перенести холодні місяці та зацвісти в наступному сезоні.
Викопувати лілії слід тільки тоді, коли цибулини досягнуть своїх максимальних розмірів. Тому відцвілі рослини краще не обрізати, а почекати, коли стебла і листя відімруть самі, природним чином. Тільки тоді всі поживні речовини, що залишалися в них, перейдуть у цибулини.
Терміни, коли цибулини лілій повністю дозрівають, досить сильно відрізняються і залежать, в першу чергу, від сортових особливостей. В умовах середньої смуги України самими першими починають прибирати на зберігання азійські сорти і гібриди. Зазвичай це буває друга декада серпня. Гібриди викопують ближче до кінця останнього літнього місяця. А східні гібриди цілком здатні почекати і до початку вересня. Але ці терміни можуть змінюватись в залежності від клімату і погодних умов конкретного регіону.