Город Садиба

Коли садити і як доглядати за зимовою цибулею?

Без цибулі українська кухня неможлива, як і багато інших. На нашому столі протягом року є і зимова і літня цибуля. Коли садити зимову і як правильно обрати її сорт? Ось кілька порад

Цибуля – одна з найулюбленіших культур українських дачників. Її висаджують у визначені терміни навесні або восени.

Підзимова посадка цибулі має свої переваги, основна з них – отримання високого і якісного врожаю. Перш ніж вибрати час, коли садити цибулю-сіянку восени, під зиму, потрібно врахувати кілька факторів.

Плюси посадки озимої цибулі

Урожай зріє раніше, ніж при весняній посадці. Тому на місці викопаної цибулі весною можна посадити іншу зелень. Зелене перо з’являється дуже рано, практично з-під снігу. Пройшовши загартування холодом, овоч росте витривалим і не піддається захворюванням.

Суттєвим мінусом є те, що висаджувати великі цибулини – розміром більше 2 см – для отримання ріпки не можна – вони майже усі підуть у стрілку. Посадити великі цибулини можна виключно на перо. Ще один недолік : складно визначити оптимальний термін посадки, орієнтуючись на погодні умови різних кліматичних зон. Необхідно також  вкривати цибульні грядки на зиму утеплюючим матеріалом. Норму підзимової посадки доводиться збільшувати на 10-15%, з урахуванням можливого вимерзання цибулин.

Коли садити зимову цибулю?

Час для підзимової посадки цибулі-сіянки вибирають з урахуванням погодних умов у регіоні. Найоптимальніший – за місяць до настання холодів. Якщо висадити цибулини надто рано, то вони почнуть рости, випустять стрілку і загинуть при заморозках. При більш пізній посадці цибуля не встигне укоренитися на грядці.

Восени потрібно орієнтуватися на прогноз погоди. Якщо температура повітря кілька днів тримається на рівні +5 °C, то можна розпочинати висадку.

Сорти цибулі для посадки під зиму

Краще вибирати для озимого вирощування гібридні сорти або вид, розрахований на короткий і середній світловий день. Це означає, що формування цибулини почнеться, коли тривалість світлового дня складе 12-14 годин.

Сіянку, призначену для весняної висадки, краще не садити під зиму. Такі сорти погано переносять низькі температури, а після промерзання починають рано пускати стрілки.

Як правило, під зиму краще садити сорти з гострим смаком. Більш солодкі побратими люблять тепло і погано переносять морози. Але в південних регіонах України можна успішно вирощувати озимим способом і солодкі сорти цибулі.

Правила посадки цибулі під зиму

Відстань між цибулинами – сантиметрів шість або сім, а самі борозенки треба розташувати так, щоб відстань між ними була один-півтора десятка сантиметрів. Вертикально поставити цибулину, злегка обтиснути пальцями і, присипавши грунт, вирівняти її.

Догляд за цибулею, яка посаджена під зиму, не потрібен. Адже взимку вона не росте, а «спить». За рахунок того, що цибуля добре укорінюється восени перед настанням морозів, вона швидше починає зростання коли настане весняне тепло. А це впливає на терміни дозрівання і збирання врожаю.

Догляд після посадки цибулі під зиму полягає лише у поливі і то зрідка, бо восени часто йдуть дощі. А навесні догляд за зимовою цибулею такий самий, як за яровою.

Дата публікації: 07.11.2019 img Поділитися