За григоріанським і новоюліанським календарем Різдво святкують 25 грудня, а за юліанським – 7 січня. Довкола точної дати народження Ісуса Христа донині точаться дискусії. Історично достовірна дата народження Христа наразі невідома. Коли ж святкувати Різдво?
Народжений у печері
Згідно з Євангелієм від Луки, Ісус Христос народився в часи правління імператора Августа в юдейському місті Вифлеємі у сім’ї теслі Йосипа Обручника з Назарету та Марії. Йосип із Марією прибули до Вифлеєму для участі в переписі населення. Родина була змушена переночувати в печері, що використовувалася як хлів для худоби від негоди, оскільки не було місця в заїзді.
Під час народження Ісуса Христа зійшла Вифлеємська зірка, яка вказала на цю подію мудрецям зі Сходу. Першими прийшли поклонитися Христові пастухи, яким про цю подію сповістив янгол.
Волхви прийшли в Єрусалим і розпиталися у царя Ірода про царя юдейського, чим стривожили його. Придворні книжники та первосвященники відповіли мудрецям, що, згідно з пророцтвом, цар мав народитися у Вифлеємі. Тоді Ірод покликав мудреців і відправив їх до Вифлеєму вивідати все і йому доповісти. Вони знайшли Ісуса вже у домі і піднесли Христу дарунки — золото, ладан і смирну. Попереджені уві сні, мудреці повернулись іншою дорогою додому.
Довідавшись про народження Христа, цар Ірод велів повбивати всіх дітей у віці до 2 років, але Христос був чудом врятований від смерті. Попереджений ангелом, Йосип забрав сім’ю та утік до Єгипту, де перебув до смерті Ірода.
- 10 цікавих фактів про Різдво Христове
Коли День народження Ісуса
Історично достовірна дата народження Христа наразі невідома. Святе Письмо не вказує ні дня, ні року, коли саме народився Христос, що дає підставу окремим християнським течіям відмовлятися від святкування Різдва.
Розрахунки, від яких відштовхувалася наша ера, тобто народження Ісуса Христа, зробив 525 року римський монах, папський архіваріус Діонісій Малий. Він взяв за основу Хронографічний збірник 354 року. Там було написано: “Господь Ісус Христос народився у 8-й день до січневих календ у п’ятницю 15-го місяця”.
Пізніші дослідники знайшли, що вичислена ним дата була помилковою. Христос народився на 5 чи 6 років раніше, між 748 і 749 роком римського літочислення. Також були здійснені астрономічні підрахунки, які врахували згадку про затемнення Місяця.
-
Ладан: чому його дарували Ісусу і чому за нього воювали
Народження фізичне і духовне
На перших порах не було єдиної дати святкування Різдва. Існували різні версії: вважали, що Христос був народжений 20 квітня або травня, 17 листопада, 25 березня.
Водночас на Сході Різдво довгий час святкували разом зі святом Богоявлення 6 січня. Це свято поєднувало у собі і Христове Різдво, і Хрещення Ісуса в ріці Йордані. Грецьке слово «Епіфанія» чи «Теофанія», що означає «З’явлення» чи «Богоявлення», у перших століттях християнства означало не тільки появу Ісуса Христа при його хрещенні, а і його появу на Землі, тобто його народження.
Святкувати Різдво 25 грудня почали близько 354 року. Про це писав Діонісій Філокал у Хронографі 354 року, і цей документ дійшов до наших днів. З цього джерела зрозуміло, що ця дата була святковою для літургійного служіння у Римі. Але чи святкували Різдво саме 25 грудня раніше – достеменно не відомо. Рішення про святкування Різдва Христового 25 грудня було прийнято на Третьому Всесвітньому церковному соборі в 431 році.
Коли які церкви святкують Різдво
Сьогодні різні церкви святкують Різдво у різні дні. Римська церква, більшість протестантських церков, а також більша частина автокефальних православних церков: Вселенський патріархат Константинополя (крім Афону), Грецька православна церква Александрії, Грецька православна церква Антіохії, Румунська православна церква, Болгарська православна церква, Церква Кіпру, Церква Греції, Православна автокефальна церква Албанії, Православна церква Чеських земель і Словаччини та Православна церква Америки святкують Різдво в ніч із 24 на 25 грудня.
Орієнтальна Вірменська апостольська церква святкує Різдво Господнє 6 січня, в один день із Богоявленням за григоріанським календарем. Вірменський патріархат у Єрусалимі відзначає свята за юліанським календарем, відповідно Різдво Господнє разом із Богоявленням припадає на 19 січня.
Грецька православна церква Єрусалима, Московський патріархат, Грузинська апостольська автокефальна православна церква, Сербська православна церква, Польська автокефальна православна церква, Православна церква України, а також деякі Східні католицькі церкви, наприклад Українська греко-католицька церква, святкують Різдво в ніч на 7 січня. Оскільки святкування 25 грудня пов’язується з католицизмом, а 7 січня — з православ’ям, першу дату часто помилково називають «католицьким Різдвом», а другу — «православним».
Святкування Різдва 7 січня (що відповідає 25 грудня за старим Юліанським календарем) характерне для XX та XXI століть. У XIX ст. цей день припадав на 6 січня, а у XXII ст. припадатиме на 8 січня (якщо до цього часу не буде внесено змін у календар). З початком українсько-російської війни та після того, коли 2017 року 25 грудня за григоріанським календарем стало державним вихідним в Україні, питання щодо перенесення святкування на 25 грудня неодноразово піднімається щороку, аби всі християнські віряни України святкували Різдво в один день разом із більшістю християн світу.