Відпочинок Сім'я

Чоловікам так і скажіть: Масляна – це бабський тиждень!

Чоловіки мають весь тиждень слухатися жінок і терпіти їхні збиткування.

Масляною (на сході України), а Масницями, Колодієм або Сирним Тижнем (на Заході України) називають останній тиждень перед Великим постом. А ще здавна цей тиждень іменували бабським: чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування. Цьогоріч Масляна припадає на 24 лютого – 1 березня. Це час веселих забав, гостин і смачних наїдків. Кожен день Масляного тижня – особливий і має певні звичаї.

ПОНЕДІЛОК – день зустрічей. За стародавнім повір’ям, хто в домі залишиться – втратить господарство. У цей день жінки ішли до корчми і починали святкувати.

У ВІВТОРОК шукають наречених. Цього дня молодь починала веселі забави, оглядини наречених. Адже всі обряди На Масляну – це своєрідна підготовка до заручин, щоб після Великодня і Червоної Гірки відгуляти весілля.

У СЕРЕДУ тещі приймали своїх зятів і пригощали млинцями.

У ЧЕТВЕР, за традицією, жінки мають зустрітися і добре розважитися. Вважалося, що від цього худоба буде здоровішою.

У П’ЯТНИЦЮ дуже важливий етап святкування Масляної – частування тещі. Тещу слід пригощати добре, щоб «горло не всихало». Отримавши запрошення, теща заздалегідь повинна була передати молодятам усе необхідне для приготування млинців: сковороду, посуд для замішування тіста, ложки, черпаки тощо. А тесть – борошно, масло, олію.

У СУБОТУ – зовичі посиденьки. Наречені, невістки у цей день запрошували до себе на млинці зовиць (сестер чоловіка), яких пригощали, розважали і дарували який-небудь подарунок.

Завершується тиждень Прощеною неділею. У цей день традиційно варять вареники. Колись казали, що й бусурмани у цей день вареники їдять. Традиційно готують святкову вечерю, запрошують родичів, просять прощення один в одного за образи чи непорозуміння.

Дата публікації: 24.02.2020 img Поділитися