Консультує лікар-мамолог Андрій КУЛАЙ:
Протягом життя у молочній залозі жінки відбуваються різні зміни. Стан цього органа залежить від віку, фаз менструального циклу, вагітності і лактації, гормональних особливостей та інших факторів.
Рак не з’являється на порожньому місці. Виникненню пухлини передує тривалий період передпухлинних станів. Процес переходу з передпухлинного захворювання в злоякісну пухлину проходить кілька етапів і триває від 3-х до 20 років.
Найпоширенішим передпухлинним захворюванням грудей є мастопатія. Проліферативні форми мастопатії збільшують ймовірність виникнення раку в 1,5–7 разів.
Мастопатія має спільні з раком причини виникнення:
- ранній (до 12 років) чи пізній (після 16 років) початок місячних, пізній вік перших пологів (після 30 років);
- останні пологи або аборти у віці понад 35 років,
- пізня менопауза (після 55 років),
- спадковість,
- часті аборти,
- порушення статевого життя,
- стресовий характер життя,
- гінекологічні захворювання,
- поєднання гіпертонічної хвороби, ожиріння, атеросклерозу, цукрового діабету, захворювання печінки,
- тривала гормональна замісна терапія,
- зловживання алкоголем або систематичне вживання пива,
- куріння,
- травми молочної залози,
- проживання у місті;
- вища освіта;
- праця при яскравому освітленні;
- високий сімейний прибуток;
- недостатня фізична активність.
В основі мастопатій лежать порушення регуляторної діяльності центральної нервової та гіпоталамо-гіпофізарної систем, функцій яєчників, наднирників, щитоподібної залози та печінки, що впливають на гормональний гомеостаз і призводять до гіперплазії тканини молочної залози.
Перші симптоми мастопатії – розростання тканини й утворення кіст, що проявляється появою болю в грудях, промацування різноманітних ущільнень – від невеликих зернистих до великих бляшкоподібних. Іноді подібна клінічна картина може супроводжуватися серозними або серозно-брудними виділеннями із сосків.
Мастопатія може пройти сама по собі в дуже рідкісних випадках, а може перейти в ракову пухлину. Тому треба неодмінно почати лікування мастопатії на ранній стадії. Лікування повинне бути комплексним, тривалим, з урахуванням гормональних, метаболічних особливостей хворої, супутніх захворювань.
Аби своєчасно виявити захворювання молочних залоз, потрібно самостійно робити пальпацію грудей кожен місяць на 7–10-й день місячних. Мінімум раз на рік необхідно відвідувати лікаря з використанням ультразвукового дослідження, а жінкам за 40 – доповнювати його мамографією 1 раз на 1–2 роки. Це допоможе вам зберегти ваші груди красивими й уникнути мастопатії та раку молочної залози.