Щоденна нестача кількох десятків мікрограмів йоду у харчуванні може призвести до незворотніх порушень розвитку і функціонування людського організму. Дефіцит йоду може викликати збільшення щитовидної залози, а також становить особливу загрозу для розумових здібностей і, відповідно, життєвої успішності людини. Сьогодні дефіцит йоду відчуває близько 70% українців. Якщо ситуацію не змінити, кажуть учені, в Україні доведеться щороку відкривати по кілька нових шкіл для дітей з послабленим розумовим розвитком. Водночас уникнути цих проблем неймовірно легко: необхідно лише постійно споживати йодовану сіль замість звичайної.
Україна розташована у зоні природного йододефіциту, що зумовлений низьким вмістом йоду в ґрунті й воді, а відтак у продуктах харчування місцевого походження: рослинах, м’ясі та молоці тварин, які ними годуються. В умовах йододефіциту кількість випадків розумової відсталості серед населення зростає удвічі, а показники інтелекту знижуються на 10–15 пунктів. Навіть легкий дефіцит йоду у вагітної жінки не дає реалізуватися інтелектуальному потенціалу дитини, закладеному на генетичному рівні. Серйозна нестача йоду у вагітних жінок призводить до народження дітей з кретинізмом. За словами віце-президента Національної академії медичних наук України Юрія КУНДІЄВА, простежено також зв’язок між рівнем інтелекту населення та рівнем життя в країні. «Кожного року при такому йододефіциті, який є в Україні, народжується 32,5 тисячі розумово відсталих дітей. Коли вони стануть дорослими, вже невзмозі будуть давати той ВВП, до якого ми прагнемо, а навпаки: стануть тягарем для суспільства. Ми втрачаємо генофонд нації, ми втрачаємо науковий, розумовий потенціал», – пояснив академік.
Кажуть, інтелектуального потенціалу, який вже щорічно втрачає Україна через йододефіцит, вистачило би на 3000 геніїв. До порівняння, Швейцарія нині належить до найбільш розвинених країн і посідає десяту позицію за середнім рівнем IQ населення у світі. Однак іще 100 років тому розумова відсталість як наслідок природного йододефіциту була нормою для швейцарців: в окремих кантонах розумово відсталими були 90% населення. Розвиватися країні дозволила ліквідація природного йододефіциту шляхом масового використання йодованої солі. Адже це доступний усім без винятку верствам населення продукт.
«Чому саме сіль? Тому що, по-перше, сіль вживають всі. По-друге, її можна точно дозувати, бо солі більше, ніж треба, не з’їси. Ніякими іншими харчовими продуктами, збагаченими йодом, чи медичними препаратами йоду масову профілактику йододефіциту забезпечити неможливо», – переконаний академік.