До здачі аналізів треба правильно готуватися. Дотримання правил гарантує отримання достовірного результату аналізу. А від цього залежить і точність поставленого діагнозу.
Загальний та розгорнутий аналіз крові рекомендовано проходити натще після 8–12-годинного голодування. Один-два дні до обстеження рекомендовано дотримуватись стандартної дієти та виключити алкоголь. Перед дослідженням варто уникати інтенсивних фізичних та емоційних навантажень, безпосередньо перед здачею аналізу необхідно відпочити 15–20 хв. Здавати аналізи треба перед прийомом лікарських засобів і фізіотерапевтичних процедур, рентгенографії та будь-яких інших медичних маніпуляцій. Треба відмовитись від куріння (мінімум 2 години перед здачею, для деяких досліджень не менше як на добу).
Загальний аналіз сечі. Збирають усю ранкову порцію (але не менше 50 мл ) сечі, натще, відразу після сну (рекомендовано, щоб попереднє сечовипускання було не пізніше ніж о 2–й ночі). Перед забором сечі обов’язково проводять туалет зовнішніх статевих органів. Рекомендовано використовувати звичайну воду без мила та інших миючих засобів. Витерти залишки води за допомогою чистих серветок (не паперових) або рушника. Не рекомендовано здавати сечу жінкам під час менструації.
Копроцитограма. Перед забором калу на дослідження необхідно відмінити лікарські засоби, які впливають на результати дослідження, наприклад послаблюючі, препарати вісмута, барію, заліза, ферментні препарати, ректальні свічки, касторову та вазелінову олії. Для проведення аналізу необхідно зібрати порцію калу за один акт дефекації без домішок сечі, води, вагінальних виділень та туалетного паперу. Помістити в спеціальний контейнер та протягом 1 год доставити в лабораторію.
Аналіз калу на яйця гельмінтів та цисти найпростіших та лямблії. Спеціальної підготовки для проведення аналізу не потрібно. Рекомендовано прийняти незначну кількість послаблюючих засобів (після попередньої консультації з лікарем). Фекалії відбирають із різних ділянок у кількості не менше 10 г (об’єм приблизно від чайної до столової ложки) і поміщають у спеціальний контейнер. Протягом 1 год потрібно доставити в лабораторію.
Аналіз калу на приховану кров. Протягом 3–4 днів перед обстеженням необхідно виключити з раціону м’ясо, рибу, всі види зелених овочів, яйця і препарати заліза. Фекалії відбирають із різних ділянок у кількості не менше 10 г (об’єм приблизно від чайної до столової ложки) і поміщають у спеціальний контейнер. Матеріал доставляють протягом 1 години після забору.
Аналіз сперми. Утриматись від статевого контакту та мастурбації протягом 2–3 днів перед здачею аналізу. Рекомендовано не вживати спиртних напоїв щонайменше 5–6 днів, протягом 3–4 тижнів не приймати антибіотиків та обмежити або припинити куріння. Не відвідувати сауну і не приймати гарячі ванни за 5–6 днів перед здачею аналізу. Забір матеріалу проводять шляхом мастурбації в спеціальній кімнаті та в стерильний стакан для здачі сперми.
Перед забором сперми обов’язково миють руки та проводять туалет зовнішніх статевих органів. Рекомендовано використовувати звичайну воду без мила та інших миючих засобів. Витерти залишки води за допомогою чистих серветок (не паперових) або рушника. При здачі сперми вдома її треба доставити в лабораторію протягом 20–30 хв після еякуляції.