Хриплість голосу періодично виявляється у кожного незалежно від пори року. Переважно ми намагаємося лікувати недугу вдома. А насправді самостійно лікуватися – ризиковано, адже за традиційними симптомами може ховатися небезпечна хвороба, наголошує отоларинголог Зіновій ЩУРУК.
– Лише ретельний огляд отоларинголога може визначити справжню причину хрипоти голосу і правильну тактику подальшого лікування. Адже людина може втратити голос як і внаслідок запальних процесів у горлі, так і внаслідок пухлинних, функціональних, а також гормональних розладів, де домашнє лікування може тільки зашкодити, – каже отоларинголог.
За словами Зіновія Степановича, під час візиту до лікаря дуже важливо з’ясувати тривалість симптомів, наявність розладів ковтання, хірургічні втручання в минулому.
– Короткотривала хрипота зазвичай буває внаслідок гучного викрикування, співу чи вболівання, скажімо, під час футбольного матчу. Буває, що жінки хрипнуть після нервових зривів, сварок. А от імовірність злоякісного процесу зростає з віком, особливо, якщо хворий зловживав алкоголем і курінням, працював у шкідливих умовах. У діток хрипота зазвичай виникає на фоні вірусних інфекцій. У цих випадках хвилюватися не варто. Насторожити має хрипота, яка прогресує, у старших людей, що не зникає упродовж трьох тижнів і більше, – пояснює Зіновій Щурук.
Якщо такий хворий затягуватиме з візитом до лікаря, пухлина може закрити просвіт гортані й викликати важку задишку. Тому хірургічне втручання у таких випадках неминуче. Адже при задавненій хворобі доведеться робити повне видалення гортані.
– Які ж найпоширеніші причини хрипоти? Чи можна все ж її вилікувати в домашніх умовах?
– Насамперед це запалення внаслідок вірусної інфекції верхніх дихальних і травних шляхів. Вірусний ларингіт (запалення гортані) зазвичай минає сам. Однак у такому разі слід дотримуватися цілковитого мовчання та пити багато теплої рідини. В осіб так званих голосових професій – співаків, викладачів, священиків – часто хронічно перевантажуються в’язки. Унаслідок цього у них утворюються вузлики справжніх голосових складок. Лише після втручання отоларинголога-фоніатра, який відрегулює модифікацію ритму та тембр голосу, вузлики розсмоктуються. Отже, в домашніх умовах вилікувати хрипоту, викликану пухлинними і вузликовими процесами, неможливо.
– Часто навіть у дітей дошкільного віку видаляють так звані поліпи…
– Поліп на ніжці є наслідком неодноразового перевантаження голосу (голосова травма). Лікування полягає в його видаленні. Адже у малюків змінюється дикція, їм важко дихати і вимовляти окремі звуки. Така операція безпечна, її проводять під загальним знечуленням. Після хірургічного втручання бажано пройти курс фоніатричного лікування.
Усі згадані вище операції успішно проводять в обласній клінічній лікарні, наголошує отоларинголог. Тут для цього є всі потрібні методи діагностики та лікування. За допомогою сучасного устаткування зображення гортані записують на відеоплівку до і після операції.