Висока температура повітря, погана якість питної води, неналежне дотримання гігієни – усі ці фактори сприяють підвищенню ризику поширення холери. Дедалі частіше читаємо новини про можливі спалахи холери у Маріуполі через повну антисанітарію та відсутність медичної допомоги. А також насторожує небезпека розповсюдження цього захворювання на інші території. Тому питання профілактики холери зараз є актуальним. Також важливо знати шляхи передачі захворювання та знати його захворювання.
В Україні були спалахи холери в 1998, 1999, 2007 роках, останній – у 2011 році в Маріуполі. Тоді було зафіксовано 33 випадки захворювання на холеру та 24 випадки вібріоносійства, – повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України. Щороку у світі хворіє на холеру 1,3-4 млн осіб, з них 143 тисячі гине.
Що таке холера і як нею можна заразитися
Холера — це гостра інфекційна хвороба, яку спричинюють холерні вібріони при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Характеризується тяжкою діареєю, призводить до тяжкого зневоднення аж до дегідратаційного шоку. Без належного лікування може призвести до смерті.
Джерелом збудника інфекції є людина, яка захворіла, або носій вібріонів. Вібріони виділяються з блювотою та фекаліями. Механізм передачі – фекально-оральний (водний, харчовий), контактний. Інфекція найчастіше виникає при вживанні зараженої води, забрудненої людськими фекаліями, рідше харчових продуктів. Найбільш інтенсивним джерелом збудника є хворі з вираженою клінічною картиною холери, які у перші дні хвороби виділяють до 10 л випорожнень та блювотних мас. Інфікуватися також можна від людини, яка хворіє безсимптомно або з атиповою клінікою.
Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення впродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишківнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців.
За несприятливих умов холера швидко набирає характеру епідемії або навіть пандемії.
Симптоми холери
Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 діб, у середньому 24-48 годин. Клінічна картина залежить від ступеня зневоднення організму і розладів водно-електролітного обміну. Температура тіла зазвичай нормальна. Згодом з’являються інші симптоми:
- При типовому перебігу хвороба починається раптово і гостро з проносу. Йдеться про частий, до 10 і більше разів на добу, пронос; внаслідок цього відбувається втрата великої кількості рідини, згущення крові та зневоднення;
- згодом виникає багаторазове блювання. Воно має свої особливості: рясне, фонтаном, з’являється після проносу, відсутня нудота, відсутній біль у животі. Блювота спочатку містить залишки їжі, згодом набуває вигляду рисового відвару; іноді блювотні маси містять невеличкі домішки жовчі;
- м’язові спазми, судоми, що з’являються через втрату з рідиною мікроелементів;
- загострення рис обличчя, западання очей, посиніння губ і вушних раковин;
- наявність холодної шкіри (холера супроводжується нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
- втрата пружності шкіри, через що вона легко збирається в складки та дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою;
- задишка, різка слабкість;
- якщо рідина та електроліти не відновлюються, то розвивається гіповолемічний шок і настає смерть.
Блискавична, суха і септична – атипові форми холери
Можливі різні форми холери, при яких симптоми відрізняються.
- Блискавична холера характеризується бурхливим розвитком зневоднення, ураженням нервової системи, судомами. З перших годин хвороби прогресує серцева недостатність: тотальний ціаноз, ниткоподібний пульс, глухість серцевих тонів, падіння артеріального тиску. Хворі гинуть протягом однієї доби.
- При сухій холері у хворих відсутні пронос і блювання. Серед повного здоров’я з’являється різка загальна слабкість, швидко розвиваються ціаноз, судоми, задишка, колапс. Прогресує серцева і дихальна недостатність, що за кілька годин призводять до летального наслідку. Такий варіант хвороби іноді розвивається у виснажених осіб.
- Септична холера розвивається внаслідок приєднання вторинної інфекції. На фоні типового перебігу хвороби підвищується температура тіла до 39-40°С, виникають марення, галюцинації. Свідомість потьмарена. На шкірі з’являється висипання. Збільшуються печінка і селезінка.
За перших симптомів треба негайно звернутися до лікаря!
Хто у групі ризику
Сприятливість до холери сягає 95-100 %. Хворіють на ендемічних територіях (де реєструються непоодинокі випадки захворювання) найбільше діти, у дорослих є внаслідок перенесених раніше епізодів холери більш-менш сталий імунітет. На заражених неендемічних територіях нездужають особи з найбільш активної частини населення (20-40 років). На початку епідемії частіше хворіють люди, які не дотримуються санітарно-гігієнічних норм життя, а також ті, що страждають на хронічні захворювання травної системи, алкоголізм. Перенесені операції на шлунку збільшують ризик інфікування холерою і схиляють до більш тяжкого перебігу хвороби в результаті зменшення кислотності шлункового соку.
Можливі ускладнення захворювання
При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка холера закінчується повним видужанням. Летальність складає 0,1-1 %. Майже у 90 % хворих розвивається короткочасне бактеріоносійство.
Але прогноз при тяжкій дегідратації дуже серйозний. За відсутності ефективної терапії тривалість хвороби 2-3 дні, розвивається кома і наступає смерть.
Холера “б’є” по серцю і судинах: може призвести до інфаркту міокарда та падіння тиску крові. Можлива недостатність кисню, пневмонія, порушення мозкового кровообігу. Перебіг холери може ускладнитися розвитком серцево-судинної й гострої ниркової недостатності, гіпостатичної пневмонії внаслідок тривалого перебування хворого в ліжку.
Як попередити інфікування
Для профілактики зараження холерою потрібно дотримуватися таких правил профілактики.
- Кип’ятити воду. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини.
- Дотримуватись елементарних правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету.
- Стежити за якістю харчових продуктів, не вживати їх, якщо є сумніви у дотриманні їхнього зберігання та походження.
- За можливості використовувати спеціальні засоби (таблетки) для знезараження води перед її кип’ятінням.
- Мити овочі та фрукти перед вживанням, якщо є сумніви у якості води, то не вживати фрукти та овочі без термічної обробки.
- Піддавати їжу ретельній термічній обробці, проварювати та просмажувати продукти перед вживанням.
Пам’ятайте! При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, у хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.