газон

Головні помилки у догляді за газоном: детальна інструкція з догляду

Хочете мати ідеальний газон? Дізнайтеся більше про передпосівну підготовку ділянки, вибір насіння, підживлення, косіння та інших необхідний догляд за газоном.

Запорука ідеального газону – грамотна підготовка. Якщо припуститися помилок та пропустити підготовчі кроки через брак часу або коштів, згодом не оминути проблем із газоном. І далеко не факт, що їх вдасться позбутися навіть через кілька років. Ми розповімо про основні помилки та проблеми із газоном і як зробити правильно.

Як бувають види газонів?

  • Партерний – має низький рівномірний одноколірний покрив, що складається з одного або двох компонентів. Декоративний, без бур’янів. Не передбачає інтенсивного використання.
  • Простий – газон універсального призначення, високо декоративні. Зі щільною дерниною та стійкий до витоптування, без бур’янів. Може складатися із чотирьох видів трав.
  • Садово-парковий – різнорідний за складом, може містити бур’яни.
  • Луговий — може бути самостійним ландшафтним об’єктом, підходить для озеленення великих територій.
  • Мавританський – квітуча галявина з однорічних низькорослих рослин, що розмножуються самосівом. Створюється на маленькій площі, оскільки це дуже яскравий акцент, схожий на клумбу. Коситься лише один раз, після того, як рослини скинули насіння.

“Правильний” газон ми зазвичай асоціюємо з першими двома варіантами: зелений газон, як із картинки. Але порушивши правила підготовки грунту до висівання газону, він не буде ідеальним.

Газон
Газон

Помилки при облаштуванні газону

Нехтування попереднім аналізом ґрунту

Перш ніж розпочинати вибір газонної трави та передпосівних робіт, необхідно ретельно проаналізувати умови на ділянці.

  1. Механічний склад ґрунту. Більшість газонних трав віддає перевагу добре дренованим грунтам, тому на важких суглинках і глинах знадобиться піскування і дренаж.
  2. Хімічний склад ґрунту. Оптимальний показник pH = 5,5-7. У кислий ґрунт потрібно внести вапно.
  3. Рівень ґрунтових вод. Він не повинен бути вищим за 50 см. На ділянках, розташованих у низинах, на заболочених ґрунтах про ідеальний газон доведеться забути.
  4. Ступінь освітленості. Від цього залежить вибір газонної суміші та подальший догляд.

Неякісне очищення ділянки від сміття та бур’янів

Перед насипанням родючого шару необхідно переконатися, що на ділянці не залишилося жодного будівельного сміття (на глибині 30-40 см) та бур’янів (їх допоможуть позбутися гербіциди суцільної дії). Якщо цього не зробити наперед, доведеться постійно боротися з бур’янами вже механічним способом.

Неякісна підготовка ґрунту та майданчика

Після зняття верхнього родючого шару, на основі якого готують фінішний субстрат, потрібно провести вертикальне планування та вирівнювання мікрорельєфу. Для природного стікання води потрібно зробити нахил в 1-2 градуси. Не менш важливо усунути усі дрібні нерівності. Інакше у виїмках буде збиратися вода або на горбочках можна буде пошкодити газонокосарку, будуть залисини. Тому ґрунт зволожують і двічі закатковують. Потім укладають підготовлену ґрунтосуміш. Товщина родючого шару має бути близько 30 см.

Ідеальна ґрунтова суміш має бути у пропорції 2:1:1:

  • дернова земля (знятий верхній шар),
  • низинний торф,
  • пісок.

Поверх покладеного ґрунту вноситься подвійний суперфосфат із розрахунку 36 г/м2, зашпаровується граблями. Для кращого змішування всіх компонентів ґрунт переорюють на глибину 30 см. Процедура проводиться культиватором у двох напрямках: з півночі на південь та перпендикулярно – зі сходу на захід. Насамкінець каткують і рясно проливають.

Недотримання термінів

Готувати ділянку під газон потрібно заздалегідь, щоб засіяти наступного сезону. Щонайменше потрібно зачекати два тижні, аби насіння бур’янів, яке міститься у ґрунті, встигло прорости до посіву газону. Сіють газон, коли ґрунт прогріється до +5-6 градусів навесні або восени до кінця серпня – середини вересня.

Неправильний вибір насіння

При виборі насіння для газону слід уважно читати склад. Основа газонних сумішей – короткокореневищні злаки, що утворюють максимально щільну дернину. Такий газон добре тримає навантаження, стійкий до витоптування та механічних пошкоджень під час косіння, швидко відновлюється.

Якщо у складі газонної суміші присутня костриця валлійська, овеча або очеретяна, краще таку суміш не купувати. Ці види швидко утворюють купини, що псує газон і перешкоджає косіння. Райграс пасовищний росте дуже швидко і входить до основного складу сумішей у Європі та США, але недостатньо морозостійкий. Крім того, агресивний. Максимальний вміст насіння райграсу не повинен перевищувати 10%.

Недотримання технології та норм висівання

Для досягнення рівномірності посіву та, відповідно, однаково рівного та красивого газону на всій площі варто провести передпосівну підготовку. Для цього можна взяти ділянку (поза газоном) розміром 1 м2, засіяти, запам’ятавши витрату насіння, та прийняти результат за зразок. При сівбі газону можна підкоригувати кількість.

Основну ділянку розбивають на такі ж квадрати і засівають вручну у двох напрямках. Приблизно 70% на першому етапі і 30% — на другому, йдучи перпендикулярно. Перед посівом суміш насіння потрібно ретельно перемішати.

Щоб насіння не розтягнули птахи та комахи, потрібно швидко закласти його у ґрунт на глибину 1-2 см і прикатати. Потім насипати шар торфу 2-3 см, якщо сухий торф, прикатати ще раз. Торф’яний шар створює парниковий ефект і сприяє якнайшвидшому проростанню насіння. Після цього здійснити рясний (до калюж) дрібнокрапельний полив. Надалі ґрунт підтримувати постійно зволоженим.

Газон
Газон

Помилки під час косіння газону

Косіння молодого газону

Молодий газон косять, коли трава досягає висоти 10-15 см. Молодий газон досягає потрібної висоти в середньому через 1,5 місяця, хоча точні терміни залежать від погодних умов та швидкості зростання конкретних злаків.

Косіння дорослого газону

Дорослий газон вперше у сезоні косять приблизно у другій половині травня. Зазвичай вперше косять на висоті 5 см, останній раз – на рівні 3-5 см за температури вище нуля.

Щоб газон був рівнішим, краще чергувати напрямки стрижки (північ-південь, потім схід-захід), а після косіння пройтися віяловими граблями. Періодичність косіння – раз на 1-2 тижні.

Радимо також прочитати: Стрижка газону: сім головних секретів густого зеленого килима

Чим косити

Важливо правильно вибрати інструмент та підтримувати гостроту лез. Недорогі роторні газонокосарки дають середню якість, проте прості у догляді. Найякісніший покіс забезпечують газонокосарки з циліндричними ножами та фронтальні газонокосарки. Але щоб заточити ножі, знадобиться професійна допомога. Тримери та мотокоси дають можливість косити у важкодоступних місцях, але для основної площі великого газону не підходять. Забезпечити ідеально рівне скошування практично неможливо.

Газон
Газон

Проблеми із газоном: як позбутися

Нестача добрив

Без достатньої кількості добрив будь-яке газонне покриття втрачає декоративність. Темпи зростання уповільнюються, травинки стають більш ламкими, бліднуть, а на кислих грунтах розвивається мох.

Суперфосфат вносять на передпосівному етапі. Підживлення бажано проводити після кожного скошування.

Норма на 1 м2:

  • азот – 18 г,
  • фосфор – 24 г,
  • калій – 18 г.

Радимо також прочитати: Чим підживити газон навесні: які добрива обрати

Інший варіант – три основні підживлення:

  • Після сходу снігу та прогрівання ґрунту – комплексним добривом, що містить азот, фосфор та калій.
  • У другій половині червня – комплексним із підвищеним вмістом калію.
  • Перед заморозками приблизно в середині вересня — фосфором і калієм.

Для відновлення кольору зблідлого газону на 10 л води додають по 2 г аміачної селітри та хлористого калію. Таке підживлення можна проводити будь-коли до кінця серпня.

Поява моху теж сигналізує про брак азоту. Щоб позбутися моху, сумішшю з 2 частин піску і 1 частини сечовини посипають уражену ділянку.

Неправильний полив

Для газону важливий не тільки регулярний і своєчасний полив, але й відтік зайвої вологи. Тому на важких глинистих ґрунтах на передпосівному етапі необхідно облаштувати дренаж. Для цього зняти не тільки верхній родючий шар, а й приблизно 20 см додатково для розміщення дренажного шару. Грунт ущільнити, укласти агротекстиль, поверх шар щебеню, змішаного з піском.

При несвоєчасному відведенні вологи та її застоюванні, газон може підіпрівати, а кореневища загнивати. У таких умовах розвивається мох та патогенні гриби.

Поливати газон обов’язково після кожного косіння у вечірні години або до 9 ранку. Беруть будь-яку воду, крім безпосередньо зі свердловини та водопроводу. Полив повинен бути дрібнокрапельним та рівномірним.

Надмірне витоптування

По молодому газону у перший рік ходити не можна. Щодо зрілих газонів, то потрібно їх використовувати за призначенням. Ідеальні, рівні партерні газони не призначені для того, щоб ними постійно ходили. Якщо через такий газон пролягає регулярний маршрут, наприклад, до альтанки, слід обов’язково прокласти доріжку.

Газон
Газон

Заходи догляду за газоном, якими часто нехтують

Крім очевидних процедур, газони потребують інших не менш важливих:

  • Щовесни після танення снігу і після покосу газон вичісують віяловими граблями. Така процедура не тільки робить газон більш естетично привабливим, але й сприяє доступу кисню, вологи та поживних речовин.
  • На важких вологих ґрунтах обов’язково потрібна аерація. Проблему можна розпізнати за повільним зростанням або виляганням трави. Вилами або спеціалізованими пристосуваннями поверхню ґрунту проштрикують, збільшуючи її проникність.
  • Взимку газоном не ходять. Але в холодну пору, коли трапляються відлиги, необхідно регулярно розбивати сніг, під яким газон може випріти.
  • Щоб забезпечити активне нарощування дернини, природне поновлення та довговічність, раз на 3-5 років проводять землювання. Після скошування по газону розсипають суміш з перегною, родючої землі і піску у співвідношенні 2:1:4 з додаванням суперфосфату. Краще проводити цю процедуру влітку.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook