Стрижка газону: сім головних секретів густого зеленого килима

Як часто косити газон? На яку висоти стригти газон? Коли робити першу і останню стрижку газону у сезоні? Куди подіти скошену траву?

Краса та здоров’я газону повністю залежить від якості догляду за ним. Полив, видалення бур’янів, грамотне підживлення та своєчасна стрижка – це обов’язковий догляд, якщо ви хочете мати красивий газон. І стрижка відіграє у цьому дуже важливу роль. Потрібно знати, як і коли стригти газон.

Стрижка газону робить його охайним і красивим, це приносить господарям і гостям естетичне задоволення. Однак краса газону – не єдина причина його регулярно косити. Ця справа має цілком практичне значення: після косіння газонні трави швидко відновлюються, починають нарощувати бічні пагони, стають густішими і щільнішими, що дозволяє стримати ріст бур’янів. Адже саме в цьому і є головна ідея газону – захистити територію від заростання бур’янами.

Жовтіє газон: причини пожовтіння трави і що робити

Основні правила догляду і стрижки газону

А ось і головні правила, яких варто дотримуватись при догляді за газоном.

1. Вибір часу для першої стрижки газону

Перший покіс газону навесні. Вперше після посадки косити газон рекомендується, коли трава досягне висоти 8-10 см. Зазвичай це відбувається приблизно в середині травня.

При першій стрижці, а також протягом наступних двох років важливо не перестаратися – глибоко зістригати траву не можна, можна зменшити висоту лише на 1,5-2 см, щоб стимулювати кущіння. Це своєрідне “прищипування” молодих рослин порослі допомагає їм сформуватися, зміцнити кореневу систему, набратися сил для активного росту і набути потрібної щільності.

Стрижку рулонного газону вперше проводять через 1,5 тижні після укладання. Після косіння і посівний, і рулонний газон потрібно полити.

Лінивий газон із мікроконюшини: економний і невибагливий

2. Підготовка газону до косіння

  • Перш ніж братися до стрижки газону, його потрібно підготувати. Процес полягає в очищенні території від рослинного сміття (сухих стебел, обламаних гілок), садових меблів та декоративних елементів, спортінвентарю та дитячих іграшок. Прибрати потрібно всі перешкоди та предмети, які можуть потрапити під ножі газонокосарки, а також дрібне сміття та каміння, щоб уникнути травмування під час роботи.
  • Перед першим і останнім у сезоні косінням газон потрібно вичесати віяловими граблями або жорсткою мітлою, позбавивши моху і залишків торішньої трави. Вичісування допомагає розбити кірку на поверхні ґрунту, покращити аерацію коренів та засвоєння ними поживних речовин.
  • Якщо на газоні ростуть декоративні або плодові дерева, кущі або квітник, потрібно обов’язково обмежити пристовбурові кола і край квітника захисними бортиками. Позначивши межі, ви полегшите собі маневрування під час косіння і захистите рослини від випадкового потрапляння під ніж.
  • Великі і злісні бур’яни (кульбаба, подорожник) краще заздалегідь витягти за допомогою спеціального інструмента або, якщо їх занадто багато, обробити гербіцидом вибіркової дії.

косарка

Інструмент для стрижки газону

При виборі інструменту для стрижки газону слід відштовхуватися від розмірів ділянки, а також своїх фінансових і фізичних можливостей. Варіантів техніки для догляду за газоном на будь-який смак, колір та вагу у продажу багато.

  1. Серед бензинових та електричних газонокосарок є дорогі та бюджетні моделі різної потужності, при цьому багато з них оснащені набором додаткових функцій (подрібнення трави, аерація), що, звичайно ж, відображається на ціні. Як правило, такі косарки вибирають для середніх за розміром ділянок.
  2. Міні-трактори або райдеризгодяться для обробки великої території, коли у вас не газон, а ціле поле для гольфу – але й коштують такі агрегати значно дорожче.
  3. Якщо маєте фінансову можливість, можна дозволити собі автоматизовану косарку-робота, яка наводитиме красу на газоні самостійно, поки ви відпочиваєте у гамаку.
  4. Для стрижки трави на маленькій ділянці або зі складним рельєфом найчастіше вистачить ручного тримера. Такі прилади відрізняються параметрами ваги та потужності, можуть працювати на бензині чи електриці. Мінус у тому, що ідеально рівного газону у вас не вийде, зате ви зможете покосити всі важкодоступні місця. 

Хай чим ви будете косити газон, пам’ятайте про головну вимогу до інструменту: ножі повинні бути гостро заточені, щоб зріз на траві виходив акуратним і мінімально травмував рослини.Інакше замість скошеної трави ви ризикуєте отримати рвану, та ще й з висмикнутим клаптями дерном.

4. Утилізація скошеної трави

Незалежно від того, якою газонокосаркою ви працюєте – з травозбірником або без, – потрібно вирішити, що робити зі скошеною зеленню. Якщо ваш агрегат не збирає траву після косовиці, то рішення про те, прибирати її чи ні, залежатиме від погоди та стану покриття. У літню спеку залишена на газоні скошена трава виконає роль мульчі: захистить ґрунт та рослинність від висушування та перегрівання.

У прохолодну сиру погоду зістрижену траву з газону краще зігрібати – інакше вона утримуватиме вологу і створить сприятливе для розмноження грибків і моху середовище.

Варіантів застосування зібраної трави з користю для саду та городу чимало:

  • її можна закласти в компост або теплі грядки,
  • приготувати на основі трави зелене добриво,
  • мульчувати нею овочі, пристовбурові кола дерев і кущів.

Свіжа трава – цінна мульча, яка не тільки перешкоджає випаровуванню вологи та росту бур’янів, але й у міру розкладання насичує ґрунт корисними макроелементами. 

газон

5. Частота стрижки газону

Господарі часто цікавляться: як часто потрібно стригти газон? Частота покосів залежить від багатьох факторів:

  • кліматичного поясу та погоди у поточному році;
  • пори року;
  • розташування та висоти ділянки;
  • сорту посіяної трави;
  • структури та родючості ґрунту.
  1. Загалом рекомендація проста і логічна: чим активніше росте трава, тим частіше її потрібно стригти. Так, навесні, під час найшвидшого росту трави, її косять щонайменше раз на тиждень, а іноді й частіше.
  2. Літня погода періодично буває сухою та спекотною, тому частоту стрижки газону зменшують до одного разу на півтора тижні. Це дозволяє вберегти газон від усихання та вигоряння під сонцем.
  3. Ближче до кінця літа та восени, коли вегетативні процеси у рослинах сповільнюються, можна косити кожні два тижні.

Різні види газонних трав можуть рости швидше або повільніше, тому коригувати регулярність стрижок краще в міру відростання газону. Якщо висота трави за час між стрижками встигає перевищити 10 см, значить, треба косити частіше.

Косити газон рекомендується, коли трава відростає на 1,5-2 см вище за стандарт для газону даного типу. Якщо газон довго не стригли і трава відросла надто сильно, вкорочувати її потрібно у кілька етапів, оскільки дномоментне видалення більше 1/3 довжини трави згубно вплине на рослини

6. Висота газону

Розрізняють різні типи газону:

  1. партерний (або парадний),
  2. спортивний,
  3. садово-парковий,
  4. функціональний газон.

Для кожного типу рекомендовано певну висоту трави.

  • Партерний газон прикрашає парадні зони ділянки, зазвичай його стрижуть до висоти 3-4 см. Можна косити і коротше, але в цьому випадку в умовах спекотного літа трава може вигоріти на сонці.
  • Спортивний газон складається з трав, стійких до витоптування, і також стрижеться до 3-4 см.
  • Висота трави на садово-парковому та функціональному газоні (призначеному для активних ігор та пікніків) традиційно найбільша – 5-7 см.

У спекотні періоди краще залишати траву трохи вищою, щоб захистити від усихання. 

7. Остання стрижка газону восени

Останній покіс восени потрібний не для того, щоб навести красу на газоні, який незабаром сховається під снігом, а для успішної зимівлі та збереження здоров’я трави. Залишена без стрижки трава за зиму перетвориться на щільну кірку, яка перешкоджатиме диханню коріння. Під нею розмножаться грибки та інші патогени, а навесні з-під такого “панцира” не зможуть пробитися молоді паростки.

Час для підзимового косіння слід вибирати, виходячи з погоди в поточному сезоні. У холодну осінь останню стрижку проводять ближче до кінця вересня. При теплій (вище 10°C) погоді можна відкласти косовицю до другої декади жовтня.

Косити траву потрібно у сухий погожий день, бажано без сильних поривів вітру. Висоту ножів газонокосарки при останній у сезоні стрижці встановлюють на 6-8 см – трава такої висоти зимує найкраще.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook