Фарбуйте писанки кропивою, цвітом бузини, мальвою. І ось як…

Харчовими магазинними барвниками добре фарбувати крашанки, писанка краще виглядатиме, якщо її фарбувати рослинними відварами.

Близиться Свято Свят – Воскресіння Господа Ісуса Христа. Хочеться написати якнайкращі писанки, і щоб пофарбовані вони були у гарні м’які барви. До весняного писанкування краще готуватися з літа-осені, якщо хочеться відчуття повноти процесу. Проте достатню кількість рослинних барвників можна дістати і напередодні Свята.

Пофарбувати писанку можна кропивою, березовими сережками, цвітом бузини, ромашкою, мальвою, безсмертником, ягодами чорниці та бузини, ягодами шовковиці.

Якщо хочеться експериментів зі свіжими рослинами, для цього якнайліпше підійде листя молодої кропиви. Вона з’являється наприкінці березня – на початку квітня відразу після чистотілу. Тому до Свята можна цілком встигнути.

З кропиви гарний отримується теплий зелений відтінок. Як приготувати відвар? Жнемо хороший оберемок молодої кропиви, заливаємо холодною водою на кілька годин, віджимаємо, а потім готуємо сам відвар: до металевої високої посудини кладемо листя кропиви і ллємо десь 230 мл води, щоб на виході отримати 200 мл, і кип’ятимо на повільному вогні протягом 15 хв. Коли процідимо крізь сито чи марлю в півлітрову банку, додаємо дрібку квасців. Як тільки відвар дещо охолоне, починаємо фарбувати.

Як приготувати відвар зі свіжої рослини

Якщо це ягоди, достатньо взяти 50 г, якщо це квіти чи коріння, беремо пригорщу. Якщо листя або трава – дві пригорщі. Як тільки рослину зірвано, заливаємо її холодною водою і лишаємо вимокати на кілька годин. Далі кладемо сировину до високої, бажано вузької металевої посудини, і наливаємо до неї 200-230 мл води. Кип’ятити рослину слід на малому вогні 10-15 хв. Вкінці проціджуємо відвар крізь сито чи марлю до скляної банки 0,5 л, додаємо дрібку квасців (на кінчику ножа) і ретельно перемішуємо. Квасці мають повністю розчинитися.

Квасці

Коли я прочитала слова Тараса Городецького про природні барвники, мою увагу привернула фраза про застосування протравлювачів (йдеться про квасці чи ще як їх називають галуни) та про рослини, які дають гарний червоний колір. Раніше я готувала відвари й додавала до них ложку оцту. Інколи результат був гарним, проте частіше колір ледве вгадувався, і тоді мені стало ясно – потрібно обов’язково розшукати й купити квасці. Без них успішного фарбування у відварах не відбудеться.

Квасці, галуни чи просто протравлювачі – це подвійні солі сірчаної кислоти, безколірні природні мінерали. Найпоширенішими є алюмокалієві галуни. Вони легко розчиняються в воді. На 250 мл води достатньо галуну на кінчику ножа. Квасці допомагають барвникові натурального походження розкритися в повній силі. Квасці можна знайти в аптеці. А ще вони продаються в інтернет-магазинах, що спеціалізуються на миловарінні. Квасці використовують в косметиці, медицині. Вони безпечні.

Березові cережки

Для відвару потрібно зірвати пригорщу ще свіжих нерозкритих березових сережок, замочити на кілька годин в холодній воді. Кип’ятити 15 хвилин на малому вогні (пригорща сережок на 200 мл води), до теплого відвару треба додати квасці. Відвар фарбує протягом 2-3 годин у ясно-жовтий відтінок, дає осад, але не закисає.

Це один із найшвидших барвників (після ягід та цвіту бузини). Відтінок настільки живий та яскравий, що його важко відрізнити від штучного анілінового.

Квіти мальви

Якщо Ваше бажання навчитися фарбувати писанки свіжими рослинами матиме продовження, то після весняних експериментів сміливо пробуємо працювати з літнім та осінім матеріалом! Фарбувати писанку свіжим можна з кінця березня по листопад включно.

Так виглядає писанка зафарбована спочатку у відварі кукурудзяних рилець, потім – у відварі з квітів мальви. Це літня писанка, створена у серпні.

Квіти мальви, навідміну від листя кропиви, дарують писанкам насичену глибоку зелену барву. Гарно поєднується з цим відтінком колір, в який фарбують березові сережки (на фото нижче). Відвар з сережок можна приготувати в квітні і заморозити його, а потім повернутися до нього в липні-серпні.

Джерело

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

16 ідей, як декорувати писанки мішковиною та мереживом

Кожен продукт у великодньому кошику має своє значення і цілющу силу

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook