Багато жінок прагне мати затишний дім, люблячого чоловіка і, звісно, дітей. Бути дружиною, господинею і мамою непросто, доводиться поєднувати безліч ролей. Незважаючи на труднощі, багатьом усе-таки хочеться мати велику сім’ю, щоб чути веселий дитячий сміх, пишатися гідними синами й доньками, яких виховали.
Але в житті бувають різні обставини. І ситуацію, коли в родині живуть діти від різних чоловіків, не можна назвати унікальною. Таке трапляється досить часто.
Як підготувати дитину до появи малюка від іншого чоловіка?
Дитина переживає стрес при розлученні батьків, а якщо в матері з’являється новий чоловік – це важке випробування. Складно уявити, що відчуває дитя, коли мама чекає на ще одного малюка від іншого чоловіка.
Дитині боляче і прикро, коли її батьки розлучаються, вона сильно переживає з цього приводу і думає, що її зрадили. Коли діти позбавляються повноцінної сім’ї, їм необхідно багато часу і сил на адаптацію до обставин, що змінилися. Поява в мами нового чоловіка теж породжує умови, до яких потрібно звикнути.
У тому разі, коли ви плануєте від нового чоловіка другу чи третю дитину, необхідно до цього підготувати старшу.
У цьому разі дуже добре підходить фраза: “Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе”.
- Найважливіше – регулярно показувати, що ви і ваш чоловік любите і цінуєте дитину. Так, її рідний батько не живе з нею, але це не означає, що ви більше не любите своє чадо або зрадили його. Необхідно говорити про це якомога частіше. Потрібно зберігати спокій дитини і вселяти в неї впевненість до того, як з’явиться новий член сім’ї.
- Далі йде підготовка до народження малюка. Поясніть, що скоро у вас буде дитина, вона стане молодшим братом або сестрою. Поки немовля ростиме, про нього потрібно піклуватися, любити його та допомагати. Донесіть до дитини, що немає нічого страшного в тому, що тата різні. Ви – одна сім’я, одне ціле.
- Після появи дитини потрібно запобігти появі ревнощів. Ваш син чи донька може подумати, що з народженням малюка ви будете всю турботу віддавати крихітці. Перестанете звертати на старшу дитину увагу, вона залишиться зовсім одна. Поясніть, що спочатку новий член сім’ї дійсно забиратиме багато сил і часу, але це зовсім не означає, що старша дитина почне цікавити вас менше або ви перестанете її любити. Просто тепер їй потрібно подорослішати, допомагати батькам з малюком.
- Донесіть до дитини, що різні тати не завадять дітям бути рідними. Адже коли вони виростуть, стануть друзями, будуть разом гратися та проводити час удвох. Створюйте приємну атмосферу очікування малюка від самого початку, тоді з трепетом на нього чекатимете не лише ви.
Пам’ятайте, що наші діти нам не належать…
Можливі проблеми з боку чоловіка
Якщо ваш новий чоловік готовий узяти на себе відповідальність і виховувати обох дітей, значить, він намагатиметься це робити. Але, перш ніж ухвалити остаточне рішення, потрібно врахувати кілька моментів.
- Є всі підстави вважати, що ваш новий чоловік любитиме спільну дитину більше, ніж вашу старшу. Цей момент необхідно обговорити відразу. Найголовніше правило для створення дружньої атмосфери між дітьми від різних чоловіків – не ставити їх у порівняння один з одним. Навіть якщо вони неоднаково сприймають інформацію, не потрібно підкреслювати це, порівнюючи їх. Інакше постраждає розвиток обох.
У жодному разі не можна називати одну дитину “моя”, а іншу “не моя”. Це стосується і тієї ситуації, коли ви зійшлися з чоловіком, у якого вже є діти. Якщо вже ви вирішили возз’єднатися і жити як повноцінна сім’я, то необхідно однаково висловлювати любов і увагу до кожного з дітей. Якщо розділяти їх, це погано позначиться на дитячій психіці.
- Є ймовірність, що чоловік ревнуватиме вас і малюка до вашої дитини. Цього можна не допустити, якщо приділяти всім рівну увагу і час. Ви та людина, яка відповідає за створення атмосфери дружелюбності, гармонії та взаєморозуміння в домі.
- Побудуйте ієрархію так, щоб ваша сім’я була одним згуртованим колективом. Заздалегідь обговоріть принципи виховання, коли плануєте ще одного малюка. Ваші з чоловіком думки не повинні розходитися. Ви маєте ухвалювати всі важливі рішення з приводу розвитку та дорослішання дітей удвох.
- Новий чоловік може негативно ставитися до батька вашої дитини. Тому необхідно визначити повноваження кожного з чоловіків, щоб ніхто не переступав межу своїх прав і обов’язків. Якщо життю і здоров’ю дитини поруч із рідним батьком нічого не загрожує, ви не маєте права заборонити їм бачитися. Ваш чоловік не повинен говорити погано про колишнього чоловіка в присутності дітей. Не потрібно виставляти напоказ перед ними всі сварки і конфлікти, інакше діти заплутаються і почуватимуться некомфортно.
Діти, яких не любили, стають дорослими, які любити не вміють…
Проблеми, пов’язані з дітьми від різних чоловіків
- важко знайти спільну мову між дитиною та батьком;
- відсутні спільні традиції або норми;
- не вдається налагодити близьке спілкування дітей з родичами нового батька;
- після попереднього шлюбу залишилися невирішені проблеми;
- діти можуть переживати, замкнутися в собі, відчувати тривогу.
Що робити, щоб зберегти гармонію в сім’ї
- Чоловікові та дружині, які вирішили знову створити сім’ю, необхідно замислитися про свою батьківську поведінку. Кожен із подружжя має приділяти достатньо уваги, любові та часу вихованню як своєї дитини, так і дитини своєї другої половинки від колишнього шлюбу. Не можна нікого відсувати на другий план.
- Психіка дитини побудована таким чином, що спочатку вона має довіритися батькам, а потім визнавати їхній авторитет. Саме тому краще спілкування починати з дружби, а не з вказівок.
- Спільні заняття, традиції – один із головних способів зміцнити сімейні стосунки. Включіть кілька ритуалів у своє життя. Наприклад: сніданок або вечеря всією сім’єю, прогулянка в парку на вихідних, поїздка на море щоліта або похід у кіно у свята.
- Спілкуйтеся з дітьми максимально відкрито і якомога частіше. У такий спосіб налагоджуються стосунки не тільки між вами, а й зі зведеними братами чи сестрами.
- Необхідно донести до дитини, що в сім’ї всі один до одного ставляться шанобливо.
- Права, обов’язки, нові сімейні правила потрібно обговорювати з дітьми. Домовившись із ними, ви зможете створити міцні, дружні та довірливі стосунки.
- Діти і батьки відрізняються віком, саме тому реакція на ту чи іншу ситуацію у всіх різна. У разі розбіжності думок як молодшим, так і старшим слід прислухатися одне до одного і прийняти позицію кожного.
Правила вибудовування стосунків у сім’ї з дітьми від різних чоловіків
Ми – сім’я: що необхідно, щоб вона була міцною
Багато хто вважає, що діти від попередніх шлюбів є основною причиною сімейних конфліктів. Але у психологів з цього приводу інша думка, вони переконані, що причини сварок криються набагато глибше. Наприклад, якщо до появи на світ малюка ваш чоловік не йшов на контакт зі старшою дитиною, то надалі ви будете сваритися через це постійно. Конфлікти між дітьми від різних чоловіків відбуваються і в тому випадку, коли батьки одну дитину хвалять, а іншу критикують. Мамі й татові необхідно запастися терпінням, застосовувати однакові методи виховання до кожного. Інакше подружжя почне одне одного звинувачувати, сваритися, а в одного або кількох дітей трапиться депресія.
Мама може
Зазвичай у сім’ї є одна людина, яка здатна врятувати шлюб і створити дружні стосунки між зведеними братами і сестрами. Ця людина – мама. Але, звісно, в таких делікатних питаннях їй потрібно проявити мудрість і терпіння. Дорогі мами, зробіть усе, щоб ваші діти від попереднього шлюбу і малюки, народжені в нинішньому, були щасливі. У вас це обов’язково вдасться! Для початку намагайтеся не розділяти дітей, приділяйте їм увагу порівну. Регулярно розмовляйте з кожною дитиною індивідуально приблизно по 30 хвилин на день. Так ви виявите можливі хвилювання, тривогу, дізнаєтеся, що вона відчуває, і в разі потреби зможете її заспокоїти. Не соромтеся звертатися до бабусь і дідусів, вони допоможуть побудувати міцні сімейні стосунки. Необхідно відразу обговорити з ними важливий момент, що онуків не можна розділяти на “своїх” і “чужих”.
Пам’ятайте, у дружніх і гармонійних стосунках між подружжям немає місця фразам: “не втручайся”, “я сама знаю, як свою дитину виховати”, “краще за своєю дивися”. Це ж добре, коли новому чоловікові цікаве життя вашої дитини, підтримайте цей інтерес і самі беріть участь у житті його дітей. Таким чином ви дасте зрозуміти, наскільки важливі ваші стосунки. Так має відбуватися не тільки тоді, коли ви постійно живете разом, а й у тому разі, якщо діти живуть із біологічним батьком і приїжджають до вас лише на кілька днів.
Сімейні свята, традиції, спільне дозвілля зближують родину. Щось зі звичаїв може не сподобатися дитині, вона не буде до них готова. Цьому моменту потрібно запобігти, заздалегідь з’ясувавши вподобання. Необхідно враховувати інтереси кожного члена сім’ї, щоб усі залишалися задоволеними.
Дисципліна у змішаній сім’ї
У кожній родині дисципліна відіграє дуже важливу роль. Це стосується як звичайного шлюбу, так і того, в якому діти від різних чоловіків.Чоловік і дружина часто сперечаються, хто зобов’язаний стежити за дисципліною. Чи повинен новий чоловік займатися вихованням дітей дружини, чи вона сама повинна контролювати цей процес? А можливо, цим потрібно займатися разом? У який момент необхідно почати? Звісно, мати і батько повинні виховувати дітей разом. Але необхідно переходити до цього плавно. І молодше, і старше покоління мають придивитися одне до одного, вивчити особливості характеру і звички.
Щоб уникнути конфліктів, необхідно розмовляти з дитиною як із дорослим і аргументувати кожне своє рішення.
Спільна дитина: стрес чи радість
Найчастіше старші діти думають, що народжений малюк заважатиме їм, забиратиме всю увагу і турботу батьків собі. Вони починають ревнувати і заздрити. Не потрібно відразу змушувати старших міняти підгузки або постійно сидіти з молодшим братом (сестрою), дайте їм трохи звикнути до появи нового члена сім’ї.
Розкажіть, як здорово мати близьку та рідну людину. Нехай син чи донька відчують справжні теплі почуття. Коли дитина проявлятиме любов до немовляти, похваліть її. Не скупіться на схвальні фрази: “Дивись, він усміхнувся, щойно тебе побачив”, “Малюк засинає, коли відчуває, що ти поруч”. Тоді старша дитина сама прибігатиме на плач малюка, гратиметься з ним, її навіть не потрібно буде просити про це.
Взаємоповага
У сім’ї, де є діти від першого шлюбу, не потрібно примушувати їх дружити з молодшими, але необхідно донести, що одне одного потрібно поважати. Адже без цього не побудувати міцні сімейні стосунки. Демонструйте повагу на власному прикладі: не обговорюйте одне одного за спиною, не критикуйте, не виставляйте нікого з членів сім’ї в поганому світлі. Коли батьки вступають у повторний шлюб, вони повинні створити таку обстановку, в якій діти почуватимуться потрібними і любимими. Тільки так у домі пануватиме гармонія і взаємоповага.