Поки що соціальні мережі не можуть гарантувати безпеку для користувачів. Так, недавні дослідження, які фахівці “Лабораторії Касперського” провели в популярній соцмережі, показали, що підліток без особливих зусиль може вийти на непризначений для нього контент – зокрема, на фото і відео сексуального характеру.
І це ще не найстрашніше зло, вважають експерти. Діти активно розміщують на своїх сторінках особисті фотографії та конфіденційну інформацію, повідомляють подробиці і плани на день, при цьому не піклуючись про налаштування, що дозволяють зробити її доступною лише для обмеженого кола користувачів. Намагаючись заробити популярність, підлітки часто додають у друзі людей, яких вони не знають в житті, знайомляться з ними, починають спілкуватися.
Не маючи ще достатнього досвіду ведення діалогів в Мережі, юні користувачі часто стають жертвами або авторами образ, агресивної поведінки і провокацій.
У Європі та США для батьків експерти склали звід правил – Safety Tips for Tweens and Teens.
Основні правила гри такі:
1. Перш ніж розмістити якесь фото (своє чи чуже), варто багато разів подумати – чи безпечно це. Знімок, потрапивши в мережу перестає бути особистим, його може використовувати в своїх цілях хто завгодно.
2. Дитині не слід заводити в Мережі друзів серед тих, з ким вона не знайома в житті – під маскою цікавих і доброзичливих людей можуть ховатися зловмисники.
3. Чим менше особистої інформації – тим краще. Місце проживання, номер школи, телефон, інформація про те, де і в який час буває дитина – все це може бути використано кимось у своїх цілях: шахраями, педофілами, грабіжниками.
4. Якщо підліток зібрався зустрітися з ким-небудь (не важливо, знайомими або малознайомими людьми), домовляючись про це в Мережі, для зустрічей потрібно вибирати відкрите і публічне місце, де є інші люди.
5. Батьки повинні привчити дитину при будь-якій проблемі, що виникла в ході контактів в соцмережах, повідомляти дорослим: будь то образлива репліка, провокації або дивні питання.
6. Ну і, зрозуміло, і дорослим, і дітям, варто регулярно змінювати паролі, намагаючись використати різні нестандартні комбінації, що містять великі і маленькі букви, символи, цифри. Не слід використовувати як паролі імена близьких, номери телефонів або дату народження, а також комбінації типу ABC123. При таких паролях акаунт можна легко зламати, і він може бути використаний зловмисниками.
Додатково до цього фахівці рекомендують батькам самим ставати активними користувачами соцмереж. Тільки ті батьки, які “шарять” в темі, розуміють, де і за яким віртуальним поворотом може ховатися небезпека для дитини, і як зробити її віртуальні комунікації найбільш безпечними.