Хто така преподобна Меланія?
31 грудня, згідно з новим церковним календарем, вшановуємо пам’ять преподобної Меланії Римлянки. Вона жила у ІV-V ст. у Римі, походила зі знатного роду. Її батьки були знаменитими і багатими людьми і бачили в дочці спадкоємицю й продовжувачку роду, тому силоміць видали доньку заміж за заможного нелюба.
Меланія просила чоловіка жити у непорочності, але він захотів мати дітей. Скоро Меланія народила дівчинку, а пізніше і хлопчика. Та обоє дітей померли.
Подружжя залишило Рим. Пініану було 24 роки, а Меланії — 20. Вони почали відвідувати хворих, приймати подорожніх, щедро допомагати бідним, допомагали старцям і монастирям, купуючи для них землі в Месопотамії, Сирії, Єгипті, Палестині. На їх кошти було збудовано багато храмів і лікарень. Свята переписувала священні книги і роздавала їх бідним. Цьому сприяв великий статок Меланії — мала дохід 120 тис. солідів на рік.
Після подорожі в Єрусалим та Єгипет, де свята відвідала багатьох отців-пустельників, свята Меланія поселилась на горі Єлеонській у самотній келії, лише зрідка зустрічалася з чоловіком. З часом біля келії виник монастир, де зібралось близько 90 черниць.
Меланія приймала усіх, хто звертався до неї, за її молитвами відбулося багато чудес. Якось свята відчула наближення смерті і оголосила про це сестрам. І у 439 році, причастившись, спокійно віддала свою душу Господу.
Українська легенда про Маланку
За переказом, знищивши всіх хлопчиків віком до 2 років, цар Ірод послав Меланію розважати убитих горем матерів. Але замість цього вона перевдягнулася у Смерть і налякала самого Ірода так, що той аж посивів. Акторку одразу ж стратили. Але на спогад про її вчинок люди почали в день її страти – 31 грудня – вдягати маски і ходити з двору у двір із піснями на честь Меланії.
Щедрий вечір, Маланки
У День пам’яті преподобної Меланії також маємо другий Святвечір – Щедрий вечір, Щедра кутя. Зранку цього дня починають готувати другу обрядову кутю — щедру. На відміну від багатої, щедру кутю можна заправляти скороминою. Як і на багатий вечір, щедру кутю також ставлять на покуті. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.
Стравам приділяється дуже важлива роль: вважається, що чим більше розмаїття на столі в цей день, тим щедрішим буде наступний рік. Страви мають бути дуже ситні, але, наприклад, готувати рибу – погана прикмета, адже з дому може “уплисти” щастя. А от страви зі свинини готуються обов’язково, оскільки саме ця тварина символізує достаток в домі. Традиційно зі свинини готують холодець, кров’янку, ковбаси, верещаку, сало, фарширують цілою.
Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. В українській народній традиції дохристиянський та християнський обряди об’єдналися у свято Меланки. Цього дня ватаги щедрувальників перевдягаються у тварин та фольклорних персонажів і ходять від дому до дому, щедруючи, висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.
За давнім звичаєм щедрувальники, обійшовши всі будинки, йшли на роздоріжжя спалювати дідухи, які стояли на покуті від Святвечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це мало очистити від нечистої сили.
А наступного дня, коли починає світати, йдуть зерном, спочатку до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком.
Традиції у День преподобної Меланії
- На свято не можна підраховувати та зважувати монети, інакше закличете бідність.
- В цей день не можна позичати кошти, сваритися, вживати нецензурні слова та конфліктувати.
- На вечерю надягніть світлий та чистий одяг, щоб залучити добробут та успіх в оселю.
- Жінки накривають стіл з великою кількістю м’ясних страв, щоб у наступному році в оселі був добробут та спокійна атмосфера.
- Коли стемніє, потрібно вийти на двір, щоб загадати найзаповітніше бажання, яке обов’язково здійсниться.
- Дівчата виходять на вулицю, і яка тварина зустрінеться першою — таким і буде суджений: якщо пес, то лихим, а життя собачим, вівця — тихим і сумирним тощо
- Молоді хлопці й дівчата вдягають гарні костюми та ходять з козою по домівках. Вони співають щедрівки, вітаючи зі Старим Новим Роком. Їх запрошують в гості та віддячують, щоб залучити в родину щастя, а якщо зачинити двері, то нещастя пануватиме в цій оселі весь рік.
Народні прикмети на Меланії
- На дворі сипле м’який та пухнастий сніг — до врожайного року.
- Якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби.
- Який перший день у Новому році, то й рік буде такий.
Молитва до святої Меланії, яку слід прочитати жінці 13 січня, щоб отримати заступництво