Почувши сирену або отримавши сповіщення про тривогу і загрозу ракетного удару або артилерійського обстрілу, потрібно негайно перейти у безпечне місце. Але що робити, коли сховища поблизу немає? Де безпечно сховатися, як захистити себе і близьких?
Де знайти безпечне місце
Часто людей цікавить: де безпечніше, у місті чи у селі? Відповісти однозначно складно, адже все залежить, як далеко від вашого місця перебування розташовані стратегічні об’єкти:
- військові об’єкти (військові частини, склади зі зброєю та військовою технікою, місця дислокації військових, аеродром тощо);
- стратегічні об’єкти (мости, електростанції і підстанції, заводи, залізничні станції тощо);
- органи влади;
- центри комунікації (телевежі, вежі мобільного зв’язку тощо).
Біля таких об’єктів під час тривоги перебувати небезпечно, адже вони можуть бути цілями ракетних ударів. Від них варто триматися якомога далі. Якщо ви мешкаєте поряд, за можливості, краще переїхати в інше місце.
Також варто вивчити шляхи, якими ви дістаєтеся до роботи. Якщо вони пролягають поряд з об’єктами з групи ризику, варто змінити маршрут.
Де ховатися, якщо чуєте сигнал повітряної тривоги
У разі повітряної тривоги потрібно негайно пройти у безпечне місце. Оптимальний варіант – сховище, метро, підземний паркінг, підвальне або напів підвальне приміщення. Завчасно дізнайтеся, де розташовані найближчі сховища поряд із домом, місцем роботи або тим місцем, яке плануєте відвідати.
Також варто відвідати найближче сховище, аби пересвідчитися, що воно відчинене і належним чином облаштоване, чи там тепло і є світло. Якщо є можливість – принесіть сюди воду, ковдри, облаштуйте місця для сидіння/сну. Зробіть запас їжі, що не псується, ліків.
Якщо сховища поряд немає
Але не завжди поряд є сховище. У такому разі потрібно знайти у приміщенні найбезпечніше місце.
Якщо ви перебуваєте вдома, почувши сигнал тривоги, потрібно насамперед вимкнути електроприлади та світло. Найкраще взагалі вимкнути доступ електроенергії до дому, а також перекрити газ і воду. Також потрібно зачинити вікна та зсунути штори – це стримаєте розлітання уламків скла у разі ураження вибуховою хвилею.
Шукайте несучу стіну
Намагайтеся перебувати біля несучих стін. Якщо всі кімнати зовнішні — вийдіть на сходовий майданчик. Визначити, чи стіна є несучою досить просто, ви можете це зробити просто зараз. Просто погляньте на стіни:
- У цегляному будинку — всі стіни, товщі 38 см — несучі.
- У панельному — всі стіни, товщі 14 см — несучі. Це майже всі стіни.
- У монолітних будинках — стіна, товща за 20 см — несуча.
- Зовнішні стіни складають “коробку будівлі” і є несучими.
- Несучі стіни – усі, які обернені до сходового прольоту і внутрішньоквартирні стіни, які розділяють сусідні квартири.
Де ховатися під час артобстрілу
Якщо ви почули свист снаряда (він схожий на шарудіння), а через 2-3 секунди — вибух, відразу падайте на підлогу обличчям вниз, закрийте руками вуха, відкрийте рот.
Не панікуйте: те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів досить далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили досить безпечну відстань. У цей час швидко і уважно озирніться довкола: де можна сховатися надійніше.
Якщо до бомбосховища не добігти, підвал будинку закритий, спустіться, якомога нижче (пам’ятайте, що спускатися потрібно пішки, а не на ліфті). В ідеалі — на перший поверх.
Якщо ви перебуваєте на вулиці, сховатися від уламків, які розносить вибухова хвиля, можна у підземному переході, в метро,оглядовій ямі гаража або СТО, під каналізаційним люком, у будь-якій канаві, траншеї або ямі, уздовж високого бордюру. Якщо зовсім нічого немає поряд, просто ляжте на землю і прикрийте голову руками.
Якщо відомо, з якого боку ведеться обстріл, у домі вибирайте найвіддаленішу кімнату з протилежного боку.Там сядьте або ляжте на підлогу біля стіни — чим нижче людина перебуває під час попадання снаряду, то більше шансів, що її не зачепить уламком. Закрийте вуха руками, відкрийте рот.