Чим відрізняється звичайна картопля від насіннєвої?

Чому насіннєва картопля коштує дорожче і чим відрізняється від звичайної картоплі? Як омолоджувати картоплю і навіщо це робити?

Картопля – одна з найважливіших сільськогосподарських культур. Більшість господарів, які мають город, поряд з огірками та помідорами садять картоплю. Не обов’язково багато, але щоб поласувати своєю, домашньою, або зробити запас на зиму. На перший погляд, вирощувати картоплю досить просто: навесні посадити – восени зібрати врожай, залишити трохи на “насіння”. І так рік за роком. Але навіщо тоді в садових центрах продають “насіннєву картоплю”, що коштує дорожче? Навіщо вона потрібна і чим насіннєва картопля відрізняється від звичайної?

Чим відрізняється звичайна картопля від насіннєвої?

Картопля дуже вразлива для різних хвороб і шкідників. І якщо рік за роком (та ще й на тому самому місці) вирощувати картоплю, розмножуючи її вегетативно (бульбами) з торішнього врожаю – усі ці інфекції поступово накопичуватимуться. Відбувається виродження картоплі:

  • бульби стають дрібними,
  • з’являється багато захворювань,
  • знижується врожайність.

Саме для запобігання такій ситуації посадковий матеріал потрібно час від часу оновлювати. А для цього або виростити власну картоплю з насіння, або придбати хорошу насіннєву картоплю. Виростити власну картоплю з насіння під силу кожному господарю, але процес отримання повноцінного врожаю займе не один рік.

Більшість просунутих городників-любителів просто купують насіннєву картоплю, вирощену у спеціалізованих насінницьких господарствах чи наукових установах, і при цьому категорією не нижче за еліту чи першу репродукцію.

Такі бульби відрізняються стійкістю до хвороб та забезпечують високу врожайність протягом не менше 3-10 років (залежно від придбаної категорії посадкового матеріалу, умов вирощування та догляду). Потім цикл слід повторити, знову придбавши замість ваших бульб, що вироджуються, картоплю вищої репродукції.

Так, насіннєві бульби коштують дорожче, ніж куплені на ринку. Але це через те, що робота з виведення насіннєвої картоплі займає кілька років.

Як вибрати картоплю для посадки: вигляд, сорт, смак

Що таке стадії репродукції картоплі?

Стадії репродукції картоплі – це покоління, які отримують рік у рік. Спершу беруть насіння гарантовано здорових сильних рослин, потім (спочатку в лабораторії, потім у теплиці) отримують пробіркові рослини, мікро-бульби та міні-бульби. Це найдорожча категорія посадкового матеріалу, “найчистіша” і гарантовано якісна. Але її дуже мало, тому навряд чи ви зустрінете її у вільному продажу.

Далі з цих бульб вирощують супер-супер-еліту, супер-еліту та еліту. На кожному етапі розмноження матеріалу постійно проводять аналізи на наявність інфекції та якість. Цей посадковий матеріал ви вже можете придбати, щоправда, коштуватиме він все ще в кілька разів дорожче за “звичайну” картоплю. І лише бульби, отримані на наступних етапах, – першу та другу репродукцію – зазвичай продають вільно під назвою “насіннєва картопля”.

Запам’ятайте: що нижчою є репродукція (починаючи від супер-супер-еліти), тим менша врожайність картоплі та її стійкість до захворювань, і тим швидше доведеться знову повторювати цикл.

Як виглядає гарна насіннєва картопля?

Як правило, зовні це досить дрібні бульби, але однакові за розміром, з гладкою сухою поверхнею, без зморщеної шкірки, ознак захворювань або механічних пошкоджень. Бабусі на ринку можуть вам розказати, що “насіннєва” – це те ж саме, що і будь-яка дрібна картопля з паростками, тому нічого переплачувати. Чи так це? Насправді ні.

Розмір у цьому разі – не визначальний чинник. Насіннєва картопля може важити і 50 г, і 100 г – чим крупніша картопля того чи іншого сорту, тим більше повинні важити бульби. Головне, щоб бульби були одержані від оздоровлених рослин грамотним способом.

Купуючи ж просто картопляний “дріб’язок” на ринку, ви ризикуєте купити звичайні дрібні бульби, що виродилися, з яких нічого путнього не виросте. Якщо вони ще й з довгими паростками (деякі чомусь вважають їх наявність ознакою “справжньої” насіннєвої картоплі), то при перевезенні частина з них обов’язково обламається. Це призведе до суттєвої затримки росту та зниження врожаю.

Якщо насіннєву картоплю вирощено дійсно в насінницькому господарстві або станції/інституті картоплярства, які гарантовано дотримуються правил ведення насінництва. У продавця обов’язково будуть супутні документи – сертифікати на продукцію. Там зазвичай вказана назва сорту, категорія посадкового матеріалу (супереліту, еліта, перша репродукція тощо), номер партії, рік урожаю, маса партії, найменування та адреса постачальника.

Якщо ви зацікавлені в тому, щоб гарантовано отримувати повноцінний високий урожай здорової картоплі на своїй присадибній ділянці, не полінуйтеся хоча б раз на п’ять років оздоровлювати сорт, купуючи насіннєву картоплю у перевіреного виробника.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook