Чим небезпечне для здоров’я хропіння та як перестати хропіти

У кожної четвертої людини, яка хропе, під час сну трапляються зупинки дихання. Інколи – до 500 разів за ніч! Хто у групі ризику і як позбутися хропіння, розповідає фахівець.

Вважається, що хропіння – така собі невинна особливість. Інколи можна почути навіть думку, нібито у хропунів настільки здорова нервова система, що все їхнє тіло та м’язи гортані дуже розслабляються, тому і з’являється храп. А правда полягає зовсім в іншому: у хропуна зі стажем рано чи пізно виникають розлади в роботі систем організму, зокрема – у нервовій. Адже в кожного четвертого з них під час сну трапляються зупинки дихання. Інколи – до 500 разів за ніч!

Відповіді на питання, як приборкати храп та чи треба йти до лікаря, ми шукали разом із Юрієм Погорецьким, президентом Всеукраїнської асоціації медицини сну.

Перші сигнали

– Вам наснилося, що не можете виринути з-під води? Чи перебуваєте у замкненому просторі? Або ж намагаєтеся втекти від переслідувачів? Такі видіння можуть бути пов’язані із зупинкою дихання уві сні, – розповідає Юрій Несторович. – У такі миті, а інколи одна зупинка триває до 30 секунд, організм припиняє отримувати кисень. Задуха для мозку – жах, катастрофа, тому він і витягує з пам’яті відповідні сюжети. Додаткові ознаки кисневої недостатності – головний біль уранці, прискорене серцебиття, сонливість і пригнічений стан. Якщо у людини після пробудження взяти кров на аналіз, то виявиться підвищення цукру та холестерину. Що робити? Без зволікань вирушати до сомнолога – спеціаліста, який знається на сні.

Зауважте, що не всі хропуни видають характерний «тракторний» звук: у деяких дихання нагадує тихеньке торохтіння, мов у них щось ледь чутно поклацує у горлі.

Група ризику

У ній апріорі люди після 45 років (у них знижується тонус м’язів гортані), товстуни (через ожиріння, в тому числі в районі горла), курці (гортань втрачає еластичність через пошкодження судин, яке викликається цигарковим димом), ті, хто страждає на хронічні запальні захворювання носоглотки (при синуситі, гаймориті, тонзиліті, аденоїдиті носоглотка звужується), гіпертоніки та діабетики (через зниження тонусу судинної системи знижується тонус м’язів глотки). Крім того, до храпу та зупинки дихання можуть призводити неліковані травми носоглотки та анатомічні особливості, наприклад, подовження піднебінного язичка.

Як засинати за 2 хвилини – військовий секрет

Діагностика

Якщо після опитування пацієнта сомнолог зрозумів, що проблема має середній чи легкий характер, то для початку буде достатньо заміру рівня кисню у крові та потужності потоку дихання під час сну. Для цього пацієнту видається додому спеціальний портативний пристрій, і лікар розповідає, як ним користуватися. Такі пристрої є в деяких обласних лікарнях, та, на жаль, не всіх.

– А от холтер – пристрій, за допомогою якого можна цілодобово заміряти рівень тиску та серцебиття, є всюди, – говорить Юрій Несторович. – Тож можна попросити терапевта чи кардіолога за місцем проживання зробити вам відповідні заміри. Якщо апарат зафіксує вночі підвищення тиску та (або) прискорення серцебиття, а також збої у роботі серця, то з дуже високою ймовірністю ваш храп супроводжується зупинками дихання. Остаточно пересвідчитися можна в приватній клініці на полісомнографі.

Як лікують

Почніть лікувати хворобу, яка призводить до храпу. Скажімо, нормалізуйте вагу, вилікуйте хронічну нежить тощо. Якщо храп не супроводжується зупинками дихання, цього буде достатньо. Якщо ж такі зупинки є, лікар порадить використовувати вночі спеціальну щелепну шину, яка трохи висуває нижню щелепу вперед та не дає таким чином глотці змикатися. В складних випадках рекомендується використання спеціального пристрою, який під час сну в ніс пацієнта подає під невеликим тиском повітря. Це унеможливлює зупинку дихання. Тривалість лікування – 9-10 місяців.

Здоровий сон: скільки годин треба спати і чим небезпечне недосипання

Чому сон – теж ліки

Ви напевно не раз чули, що хронічні недосипи призводять до різних хвороб. Адже тільки під час сну мозок проводить налаштування всіх органів та систем. Повноцінний сон – це також і лікування храпу. Здається нелогічним? Спробуємо пояснити.

Наприклад, дефіцит сну веде до зменшеного вироблення організмом гормону соматотропіну. Це пряма дорога до набору зайвої ваги, а звідти храп та нічні зупинки дихання. І навпаки: якщо висипатися (і, звісно, правильно харчуватися), можна позбутися ожиріння.

Або, скажімо, гормон мелатонін. Він відповідає зокрема за нормалізацію тиску у судинах, за якість самих судин, за роботу клітин головного мозку. Пік його вироблення припадає на 21.00-23.00, а потім (до 24.00) цей процес іде на спад. Після 1.00 гормон не виробляється. Тож якщо постійно лягати далеко за північ, то будемо мати не тільки гіпертонію, а і зменшення тонусу глотки та розлади у роботі центральної нервової системи, бо мозок «забуватиме» надсилати легеням сигнал про необхідність дихати. За такого різновиду патології, окрім перерахованих методик, лікар призначає медикаменти, що нормалізують роботу мозку. Відновлення організму може тривати 6-12 місяців.

Зверніть увагу, що родичі хропуна через його «концерти» також не висипаються. І з часом також стають хропунами і «заробляють» нічні зупинки дихання.

Наталія Андрощук

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook