Чи пригнічують антибіотики імунітет? Поширені міфи про антибіотики

Здатність антибіотиків успішно боротися з інфекціями часто сприймається як панацея. Багато хворих шукає порятунок від своїх проблем у прийомі антибіотиків. Тож не дивно, що про ці ліки існує багато міфів.

Міфи про антибіотики розвінчує лікар-отоларинголог вищої категорії Олексій ВІГОВСЬКИЙ.  

Міф 1. Немає хвороби, при якій не можна обійтися без антибіотиків.

Без антибіотиків не можна обійтися при захворюваннях верхніх дихальних шляхів (ангінах, ларингіті, бронхітах і пневмоніях) і ЛОР-органів (отитах), які супроводжуються слабкістю, головним болем, болем у м’язах, температурою вище 37 ОС, кишкових інфекціях. Але тільки за однієї умови: якщо у лікаря є підстави думати, що збудник – бактерія, а не вірус (на віруси антибіотики не діють).

Якщо лікар сумнівається в цьому питанні, він повинен призначити вам аналіз крові. По ньому видно, викликане ваше захворювання вірусом чи бактерією. Аналіз роблять день-два. Після нього лікар чітко визначає, потрібний вам антибіотик чи ні. А поки збудник не визначено, хворий вживає підтримуюче лікування (без антибіотика).

Міф 2. Антибіотики допомагають при грипі.

При грипі, корі, краснусі, вітряній віспі, аденовірусній та інших вірусних інфекціях прийом антибіотиків даремний, тому що вони абсолютно не діють на цих збудників.

Міф 3. Кашель лікується антибіотиками.

Далеко не завжди. При кашлі, якщо він не супроводжується підйомом температури й іншими симптомами запалення, антибіотики також не потрібні. Його причиною можуть бути алергія, бронхіальна астма, підвищена чутливість бронхів до подразників зовнішнього середовища інші причини, на яких антибіотики не впливають. Зате якщо кашель – одна з ознак бронхіту або пневмонії, антибіотики – те, що потрібно.

Міф 4. Якщо самопочуття нормалізувалося, можна припиняти курс.

Ні, тому що це призводить до двох серйозних проблем. Перша – антибіотикорезистентність. Цей термін означає, що мікроб виробив імунітет від антибіотика, яким ви його «не добили».

Так відбувається тому, що для повного знищення зарази в організмі потрібен певний час. Якщо його не витримати, то мікроб виживе, навіть якщо вам здається, що ви абсолютно здорові.

У випадку, якщо ви заразитеся таким мікробом від когось, хто так само недолікувався, то традиційні антибіотики його вже не візьмуть і доведеться вживати сильніші (а часто шкідливі) ліки.

Друга проблема: передчасне припинення прийому антибіотиків може призвести до «стирання» ознак захворювання, і його переходу в приховану форму. Таке нерідко трапляється при таких захворюваннях як бронхіт, ангіна, гайморит, кишкові інфекції. При цьому ви продовжуєте заражати інших.

У цьому випадку доведеться лікуватися наново. Тому завжди закінчуйте повний курс прийому антибіотика (скільки це днів, в кожному випадку знає тільки лікар)! Лише це дає гарантію, що вище перелічені проблеми вас не торкнуться.

Міф 5. Після прийому антибіотиків завжди виникає дисбактеріоз.

Ні, не завжди. Більшість сучасних антибіотиків позбавлені цієї побічної дії. Наприклад, пеніцилін, левоміцетин, цефазоліни, фторхінолони, еритроміцин, азитроміцин, рокситроміцин і мідекаміцін викликає його рідко, а ось ампіцилін, амоксицилін, бісептол, гентаміцин – часто.

Тому, якщо ви не хочете після курсу прийому антибіотика лікувати кишківник, попросіть лікаря при виборі засобу призначити препарат без подібних побічних дій.

Міф 6. Антибіотики пригнічують імунітет.

Старі ліки дійсно мали таку негативну властивість, проте зараз ліки, що пригнічують імунітет, відбраковуються ще на стадії доклінічних досліджень. Тому така думка застаріла. Деякі антибіотики, наприклад макроліди, не тільки не пригнічують, але навіть стимулюють імунну систему.


ЛОР-центр лікаря Віговського розташований за адресою:

м. Луцьк, вул Шопена, 18.

Тел.: 0332 72 49 64

050 661 68 90

050 788 49 49.

Сайт: vigovskiy.com.ua

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook