Чи можна довіряти онлайн-калькуляторам калорій

Хочете схуднути? На перший погляд, все просто: шукаєте у гуглі калькулятор калорій, вводите свої дані (вік, стать, зріст, вагу, активність) - і готово. Але це не завжди працює. Ось чому...
“Кожен розумний homo, що трохи цікавиться ПєПє (pravilnoe pitanie) і ЗОЖ (zdorovy obraz zhizni), знає, аби схуднути треба недоотримувати калорії. Все просто. Як порахувати потрібну калорійність цей homo також знає. Та навіщо рахувати? Введіть в гуглі: “калькулятор калорій”. Вже в тому калькуляторі вкажіть масу тіла, зріст, вік, стать і бажаний результат (звісно, схуднути). Все: він порахує. Але чи файно порахує? – пише експерт зі схуднення Віктор Мандзяк.
  • Дійсно, швидкість базового метаболізму напряму залежить від маси тіла: більше тіло споживає більше енергії.
  • Дійсно, зріст також впливає на енерготрати: високі люди тратять більше енергії в стані спокою ніж коротуни при ідентичній масі тіла.
  • Дійсно, з віком трішки знижується метаболізм (основна причина – зменшення м’язової маси).
  • Дійсно, жінки тратять менше калорій, лежачи на спині перед старим совковим телевізором, ніж чоловіки (причина – в самиць сапієнсів менша м’язова маса, ніж в самців).

Скільки їсти жінці, щоб схуднути? Як правильно рахувати калорії, розповідає тренер

Що не відповідає дійсності

  1. Нові наукові дані говорять, що формули, обмежені віком, масою тіла, зростом та статтю для людей, які мають в собі жиру в районі 30% та більше, переоцінюють основний обмін в середньому на 200 ккал. Цілих 200 кілокалорій, хай йому грець!
  2. Інші наукові дані глаголять, що популярні формули, такі як формула Харріса-Бенедикта завищують основний обмін теж в районі 200 ккал.
Є сучасні, більш точні формули підрахунку основного обміну, в яких до вказаних параметрів додають відсоток жиру та масу м’язів в організмі. Але можливість отримати пересічній людині ці дані (адекватні) вкрай важко.

Ще похибки

Калькулятор просить оцінити вас рухову активність, де:
  • 1,7 – я прилип до дивану;
  • 9 – пашу як ішак.
Прилипати до дивану можна по різному (канали на совковому ящику можна перемикати пультом, а можна вручну), “пашу як ішак” – теж дуже суб’єктивна оцінка рухової активності.
Додаймо сюди те, що ми не знаємо точної калорійності продуктів (дві картоплини, вирощені на одному городі мають різну калорійність, оскільки одна з них росла внизу і отримувала більше вологи, ще й під яблунею, що ховало її від енергії сонця). Про калорійність, яку вказують в онлайн калькуляторах, я промовчу, як і промовчу про те, що пишуть на етикетках продуктів.
Саме тому я проти неврастенічного підрахунку кожного джоуля спожитої енергії – дані дуже і дуже приблизні.

То що робити?

Скласти руки не братися за схуднення? Ні, користуйтесь калькуляторами, але знайте, що дані приблизні. Це ваша відправна точка, не більше. Дійте так: харчуйтесь згідно з отриманими даними два тижні, проводьте контрольні заміри та зважування, і робіть висновок. При потребі додавайте чи віднімаєте 100-200 ккал і знову спостерігайте – метод проб та помилок, іншого шляху нема.
Автор – Мандзяк Віктор

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook