Чому вам варто приділити увагу своїй кухонній дошці?

Усі ці поняття дуже індивідуальні. Все залежить від виховання, освіти, звичаїв і норм поведінки, прийнятих у середовищі, в якому ця людина народилася, виросла і живе.

Так уже склалося, що, навіть несвідомо, люди поділяють предмети навколо себе на «чисті» та «нечисті».

Усі ці поняття дуже індивідуальні. Все залежить від виховання, освіти, звичаїв і норм поведінки, прийнятих у середовищі, в якому ця людина народилася, виросла і живе. Те, що таку дисципліну як «Основи гігієни» викладають зараз буквально в початковій школі, теж наклало свій (позитивний) відбиток на ці уявлення.

Це можна уявити у вигляді простої гри у «чисте/нечисте». Наприклад: «Що, на вашу думку, чистіше, подушка чи придверний килимок? Зубна щітка чи черевик? Клавіатура комп’ютера чи коло унітазу?» У звичайних обставинах більшість людей легко впорається з такими питаннями.

На жаль, сучасна наука часто спростовує і ці, здавалося б, цілком очевидні, стереотипи. Багато речей, які ми звикли вважати чистими, насправді часто не такі.

Так, наприклад, як показали дослідження, такі звичні нам предмети, як смартфон або згадана вже клавіатура, можуть просто кишіти бактеріями. Мабуть, варто частіше їх чистити, або навіть протирати антисептиком.

Справжній стан речей часто зовсім не настільки очевидний, як може нам здаватися. Візьмемо, наприклад, такий загальновідомий предмет, як кухонна дошка. Є він практично на кожній кухні. І що головне для нас – кухонна дошка працює у безпосередньому контакті з їжею, яку ми їмо. Це означає, що її гігієнічна чистота безпосередньо впливає на наше здоров’я.

І тут є низка тривожних новин:

Почнемо з того, що більшість обробних дощок на сучасних кухнях все ще дерев’яні. Тут мають місце і данина традиції, і загальні уявлення про деревину, як про екологічний, безпечний для здоров’я матеріал.

Але що ховається за подібним видимим благополуччям?

Почнемо з того, що деревина за своєю структурою – матеріал пористий. Ми не бачимо цього неозброєним оком. Але, може, ви згадаєте курс ботаніки, який вам читали в середній школі? Пам’ятаєте ці малюнки зі спилом деревного стовбура під мікроскопом? Там було добре видно, що деревина містить неабияку кількість судин, якими за життя циркулюють деревні соки. Виходить, будь-яка дошка складається з цих розпиляних порожніх судин. Які й дають дереву цю пористу структуру.

Саме тому дерево відмінно вбирає рідини. І це, якщо чесно, не надто добре. Мало того, що таким чином обробна дошка може вбирати та передавати продуктам сторонні запахи та смаки. Гірше, що органічні рідини можуть бути чудовим живильним середовищем для мікроорганізмів. А це вже насправді погано. Дуже погано.

Зрозуміло, всі ці проблеми вирішуються якщо як слід вимити, а потім просушити обробну дошку.

Але тут ми стикаємось із проблемою номер два.

Що це проблема? Порізи та подряпини. Вони неминуче з’являються під час експлуатації дошки. Зрештою ми ж ріжемо на цій дошці? Тому порізами вона покриється з часом у будь-якому разі.

Біда в тому, що в цих порізах накопичуються частинки продуктів, які потім мають властивість ставати натуральними розсадниками для бактерій та іншого живого дріб’язку, якому зовсім не місце на нашій кухні.

Оскільки дерево має властивість набухати і має волокнисту структуру, порізи і подряпини ви так просто не відмиєте. Дерево, що розбухає від води, буде просто замикати частину подряпин і буквально утримувати в собі частину всього того, що ми так старанно намагаємося видалити за допомогою гарячої води та миючих засобів.

Що ж нам робити? 

Якщо ви так сильно любите деревину, то варто купувати дошки з твердих порід дерева. Вони і прослужать довше і подряпинами покриватимуться значно менше.

Одна біда  дошки з такого дерева, як правило, дорогі. Та й стовідсоткової гарантії того, що ви саме так уникнете усіх проблем, вони вам не дадуть. Все ж таки дерево, це дерево.

Непоганою альтернативою можуть стати дошки із пластику. Обійдуться вони дешевше. Запахи та сторонні рідини не вбирають. Відмиваються легко і просто.

Пластикову дошку можна мити навіть у посудомийній машині. А ось дерев’яну дошку гаряча вода може пошкодити. Деревина може навіть лопнути. Пластикова ж дошка перенесе найсуворіші випробування у посудомийці без жодних проблем.

Так, треба зауважити, на пластиці (особливо недорогому) теж залишаються порізи. Але відмити та очистити їх – простіше простого. До того ж зараз з’явилися такі пластики, які порізати ще постаратися треба.

Загалом, із пластиковою дошкою ми маємо дещо інший підхід до проблеми. Ви просто купуєте дошку, яка обійдеться вам дешевше. Користуватися нею і утримувати її чистою буде набагато простіше. А коли вона вийде з ладу, ви без жалю викинете стару і купите нову, таку ж дешеву. Чимось це нагадує концепцію «разових» бритв чи шприців. Прослужить обробна дошка, звичайно, довше чим бритва, але принцип приблизно той самий.

Не деревина проти пластику, а дерев’яний пластик?

Якщо пластик здається вам менш здоровим матеріалом, ніж дерево, ви глибоко помиляєтеся. Сучасний харчовий поліпропілен відповідає найсуворішим гігієнічним стандартам. Він не містить у собі токсичних складових, не схильний вступати в хімічні реакції, нічого не виділяє у середовище та нічого не вбирає сам. Повна хімічна інертність та безпека. На відміну від звичного на дерева. Мало того, нещодавно у продажу з’явилися предмети з екологічно чистого «соломопластику». Або ще пишуть «пластику з пшеничного волокна».

Як зрозуміло з назви, цей матеріал складається з того ж харчового поліпропілену, а частиною – з переробленої пшеничної соломи. Матеріал цей абсолютно екологічно нешкідливий. З нього навіть роблять дитячий посуд! І навколишнє середовище він абсолютно не засмічує, оскільки, завдяки рослинним складникам, просто розпадеться, коли прийде його час.

Так, сучасна наука розкриває нам очі на багато речей. Ми можемо подивитися на те, до чого звикли, під несподіваним кутом. Дуже часто при цьому ми усвідомлюємо деякі нові проблеми. Та, на щастя, прогрес не лише виявляє ці проблеми, але й дозволяє їх вирішити.

На закінчення ми хотіли б побажати вам та вашим близьким здоров’я. А ще порадити намагатися, як то кажуть, тримати руку на пульсі прогрессу. Якщо такі питання як гігієна та здоров’я вам не байдужі, ми рекомендуємо вам звертати увагу на сучасні екологічні рішення для дому та кухні. Багато з них практичні та недорогі. Але здоров’я та безпека дуже часто залежать саме від таких дрібниць.

Джерело – https://grandway.ua/catalog/nozhi/nozhi-kuhonnye/kuhonnye-doski/

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook