Ситно поївши, дуже часто хочеться чогось солоденького: печива, шоколаду або десерт. Докторка медичних наук Тріша Пасріча пояснила, що відбувається в організмі і чому виникає таке бажання.
Чому хочеться солодкого?
“Можливо, ви помітили, що бажання з’їсти солодкого не завжди пов’язане з голодом. Наше відчуття голоду і ситості значною мірою регулюється гормонами, які виникають у відповідь на стан нашого шлунка та тонкого кишківника. З іншого боку, бажання їсти може виникати навіть тоді, коли ми відчуваємо ситість”, – цитує її The Washington Post.
Для зменшення цього бажання, докторка рекомендує збільшити різноманітність у їжі, пробувати нові смаки та текстури. Також корисно створювати нові звички після їжі.
“Одна з теорій щодо появи бажання з’їсти щось солоденьке, навіть коли ми вже ситі, називається специфічним сенсорним насиченням. Ми можемо бути занадто ситі, щоб їсти ще один шматок, наприклад, м’яса, або додаткову порцію картоплі після ситного обіду. Проте якщо запропонувати інший вид їжі, як-то пиріг або шоколадний десерт, люди зазвичай не відмовляться і з’їдять більше.
Дослідники вважають, що це може бути пов’язано з нашими потребами у збалансованому харчуванні. Але це також допомагає пояснити, чому ми часто “залишаємо місце для десерту”. Додавши різноманіття до основної страви, ви, можливо, не будете відчувати, що вам чогось не вистачає після їди”, – зазначила Пасріча.
Солодке як погана звичка
Іншою причиною може бути харчова звичка. Люди часто звикають їсти певну їжу у певних умовах, наприклад, пити каву або їсти морозиво після обіду. Це активує гормон винагороди, дофамін, який робить нас щасливими і посилює ці звички.
“Якщо ви помічаєте, що вас часто тягне на солодке, спробуйте на декілька тижнів відмовитися від таких асоціацій. Якщо вживання солодкого пов’язане зі стресом, спробуйте інші способи зняття стресу, такі як йога замість солодкого після обіду. З часом ви, можливо, відчуєте, що вас уже не так сильно тягне до солодкого”, – дала пораду Пасріча.
Як їсти менше солодощів?
Їсти солодощі у помірних кількостях – це нормально. Проблеми виникають, коли ця звичка заважає дотримуватися здорового харчування. Докторка дала кілька важливих рекомендацій, як подолати тягу до солодкого:
- Спробуйте зменшити розмір порцій своїх улюблених солодощів та їсти їх рідше.
- Уникайте заміни справжнього цукру цукрозамінниками у солодощах.
- Достатньо спіть, оскільки іноді тяга до солодощів може бути пов’язана із втомою та виснаженням.
Якщо проблема є серйозною, і ви відчуваєте, що не можете подолати залежність, можна консультуватися з лікарем. Існують ліки, які допомагають пригнічувати такі бажання в організмі. Крім того, постійне бажання солодкого може бути свідченням дефіциту певних вітамінів.
Скільки солодощів на добу можна їсти?
Щодо кількості цукру, яку можна вживати, згідно з рекомендацією Американської кардіологічної асоціації, чоловіки можуть споживати не більше 36 грамів доданого цукру на день, а жінки – не більше 25 грамів.
Важливо зазначити, що цукор присутній не лише в солодощах, але й у різних соусах та напоях. Наприклад, у склянці газованої солодкої води може бути більше цукру, ніж у порції морозива: 30-40 г цукру.
Скільки цукру міститься в різних продуктах?
Кількість цукру, яка міститься в різних продуктах, може значно відрізнятися. Ось деякі приблизні кількості цукру в деяких типових продуктах:
- Фруктові соки містять цукор, приблизно від 20 до 30 грамів цукру на склянку.
- Кількість цукру у кондитерських виробах може суттєво відрізнятися. Наприклад, шоколад містить від 40% до 70% цукру.
- Фрукти містять природний цукор, фруктозу. Кількість цукру в фруктах варіюється. Наприклад, банан містить близько 14 грамів цукру, апельсин – близько 8 грамів, а половинка яблука – близько 9 грамів.
- Шоколадна паста. Приблизно половину її ваги становить цукор.
- Торт. Кількість цукру в торті може значно варіюватися залежно від типу торта, рецептури та розміру порції. Зазвичай торти містять велику кількість цукру, особливо в кремі і глазурі, яку використовують для прикраси та солодкого смаку. Якщо ви любите торти, але хочете обмежити вживання цукру, краще їх готувати власноруч, обираючи рецепти з мінімальною кількістю цукру. Наприклад, можна приготувати:
Сирний рахат-лукум з горіхами і сухофруктами (без цукру)
“Шоколадний океан”. Розкішний десерт без цукру
- Шоколадні цукерки. Кількість цукру у шоколадних цукерках залежить від їх виду та виробника. Зазвичай цукерки містять приблизно 50-60% цукру на суху речовину. Тобто близько половини ваги цукерок може бути цукром.
- Варення. Кількість цукру у варенні залежить від рецептури. Дуже часто до ягід або плодів додають цукор у пропорції 1:1. У такому разі половина ваги варення становить цукор. Але є й варіанти без цукру, наприклад:
Вишневе варення без цукру та замінників – тільки вишні
Ці кількості цукру є приблизними і можуть варіюватися в залежності від виробника і рецептури продукту. Важливо уважно читати мітки на продуктах і слідкувати за кількістю цукру в їжі, особливо якщо ви прагнете обмежити споживання цукру в харчуванні.